Blogdan Para Kazanmak

Blog açmak artık herkes için kolaylaştı. Ancak blogdan para kazanmak adına ortalıkta bir çok yanıltıcı içerik dolaşmakta. Bu yazıyı para kazanmak amacı ile blog açmayı düşünenler için yazdım.

Öncelikle para kazanmak için yazacağım düşüncesinde iseniz, böyle bir dünyanın olmadığını bilin. Boşuna da güzel zamanınızı harcayıp bu yazımı okumayın. Sadece para kazanmak için bir şeyler yazmak sizi bir yerlere götürmeyecektir. Temel olarak düşündüğümüzde blog açtığınızda insanlara bir faydanız olmalı ki sizde bu sayede kazanmaya başlamalısınız. Çünkü faydalı içerikler daha çok ziyaretçi alacaktır. Ziyaretçi sayısı arttıkça sizde verdiğiniz hizmet, sattığınız ürün veya sadece blog reklamlarından kazanç sağlayacaksınız.

Gerçekten Sadece Blog Yazarak Para Kazanılır mı?

Öncelikle okuyacağınız yazımın tamamen gerçeğe dayalı olduğunu bilin. Herhangi bir tahmin veya olabilir demiyorum sadece kendim ve çevremin kullandığı kazanç yollarını sizlere anlatacağım. Evet, gerçekten blog yazarak para kazanmak mümkün. Bunun yurt dışında birçok örneği mevcut. Mesela sadece Google Adsense üzerinden kazanan mashable.com, perezhilton.com, shoemoney.com vb. Bu sayı oldukça çoğaltılabilir. Yerli sitelere baktığımız da ise kişisel olarak yabancı siteler kadar binlerce dolar kazanan site görmedim. Elbette Google Adsense üzerinden çok kazanan yerli siteler mevcut fakat kurumsal yapıdalar.

Konumuzu dağıtmadan blog yazarak nasıl para kazanabiliriz şimdi başlıklar altında inceleyelim.

Blogdan Para Kazanmak : Google Adsense Reklamları

En çok kullanılan ve neredeyse sektörün tek başına lideri olan Google Adsense he blogcunun kullandığı bir kazanç yöntemidir. Tabi ki bu yöntemi kullanmanız için kaliteli ve güncel bir bloğa ihtiyacınız var. Özellikle ücretsiz blog kullanıyorsanız onay almanız biraz daha zor. Blogger yapısı kullanarak ve güncel bir plan ile içeriklerinizi girerseniz onay almanız mümkün. Ancak kesinlikle kalıcı bir blog istiyorsanız bir ufak bütçe ile host ve domain almanızı öneririm. Bu konu hakkında daha önce yazdığım yazımı okumanı isterim. “Blog nasıl açılır?” konulu yazıma buradan ulaşabilirsin.

Google Adsense, bloğunuzu inceleyip size onay verdiğinde iki şekilde kazanç sağlıyor. Bunlar görüntüleme ve tıklama kazançları. En çok kazançlar tıklama yolu ile elde ediliyor. Ortalama bir tıklama 0,3 TL yani 30 kuruş gibidir. Yanlış anlaşılmasın bu rakam temsilidir. Yani ziyaretçi sayısına, güncelliğine göre değişmektedir. Aslına size çalışma yaptığım sitelerin bir kaçı üzerinden anlatım yapmak isterdim. Fakat Adsense kuralları gereği bu şekilde paylaşım yapmam mümkün değil. Site isimleri vermeden anlatacağım.

A bloğunun aylık olarak aylık olarak 10 bine yakın ziyaretçi almakta ve yaklaşık 50 bin adet sayfa gösterimi almaktadır. Bu site yemek, mekan ve faydalı yazılar hakkında paylaşımlarda bulunmakta. Aylık kazancı ise sadece Google Adsense üzerinden 150-250 TL arası değişmektedir.

B bloğu ise bir kadın bloğu olup ortalama aylık 500 bin kişi ziyaret etmekte. Google Adsense kazancı ise ortalama 5-7 bin arası değişmekte.

Çalışma yaptığım bu blogların kazançları oldukça iyi durumda. A bloğu B bloğuna göre oldukça yeni bir blog. Açılalı 2 yıl olmamış ancak sürekliliği korursa B sitesinden daha fazla kazanabilir. B sitesi ise sadece 7 yıllık bir blog.

Bu blog sahiplerinin hiç bir kodlama ve grafik bilgisi olmadığını belirteyim. Sadece yazı yazarak bu kazançları sağlamaktalar. Kısaca yazı yazmayı biliyorsan sende Google Adsense sisteminden kazanç sağlayabilirsin. Bunun için hemen sende bloğunu kur veya bloğunu kurmam için benimle iletişime geç.

Blogdan Para Kazanmak : Satış Ortaklığı Yöntemi

Bu yöntemi profesyonel olarak kullanan biriyim. Planlı bir şekilde kullanılarak uygulandığında oldukça iyi kazanç sağlamaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi satış ortaklığına dayanan bir sistemdir. Bir ürün veya hizmeti birilerine sunarsınız ve o kişi ilgili siteye yönlendirilir. Ürün veya hizmet sayfasından ziyaretçi ödeme yaptığı zaman size komisyonunuz verilir.

Blog üzerinden örneklemem gerekirse, bir makyaj bloğunuzun olduğunu düşünün. Bir dudak boyası hakkında içerik paylaşır ve sonuna da bu siteden temin ettim dersiniz. İlk bakıldığında bu içerik kadınlara bu dudak boyası hakkında bilgi veriyor gibi görülüyor. Oysaki buradan aldım dediği site ise sizi yönlendirdiği ve satış ortaklığını yaptığı sitedir. Yani dudak boyası 50 TL ise ve anlaşma komisyonu %50 ise, siz dudak boyasını aldığınızda blog sahibi 25 TL kazanmış olacaktır.

Satış ortaklığı kazançları ve nasıl yapıldığına dair profesyonel bir kaynak istersen, kendi ürünüm olan Affili Online Kazanç Eğitim Setini incelemeni öneririm. Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Blogdan Para Kazanmak : İçerik Reklamcılığı Yöntemi

Bu yöntem ise bloğunuzda paylaşacağınız sponsor içeriklerden kazanacağınız yöntemi ifade eder. Mesela güzel bir kadınlara yönelik bloğunuz var. Bloğunuzu fark eden bir kişi veya firma ürün veya hizmetleri hakkında bilgiler veren ve hatta temin etme yolunu belirten içerikleri bloğunuzda paylaşmak ister. Sizde onların veya sizin ürettiğiniz içerikleri bloğunuzda yayınlayarak kazanç sağlarsınız. Ortalama bir sponsor içerik paylaşamı bloğunuzun ziyaretçi durumuna göre 40-150 TL arası değişmektedir.

Blogdan Para Kazanmak : Content Marketing Yöntemi

Bu yöntem kısaca tek ürün pazarlama kazancı ile yapılmaktadır. Ancak bu yöntemin kazancı çok iyi olsa da alt yapı gereksinimi çok fazladır. Yani çok iyi bir ziyaretçi kitleniz ve aynı zamanda bu kitleye çok iyi şekilde söz geçirebilmeniz gereklidir. Eğer bu şekilde bir kitle sahibi iseniz sizde bu yöntemi kullanarak iyi şekilde kazanç sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemi yeni başlayanlara tavsiye etmem. Belirli bir kitleniz olması için öncelikle faydalı içerikler üretmelisiniz. Faydalı içerikler ise sizin pazarlama araçlarınız olacaktır. Bu sayede hatrı sayılır bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Blogdan Para Kazanmak : Diğer Kazanç Yöntemleri

Buraya kadar en çok kullanılan yöntemlerden en çok kazanç sağlayanlarını paylaştım. Bu kısımda ise kullanılmasına pek sıcak bakmadığım bir kaç kazanç yöntemine yer vereceğim.

  • Link Kısaltma Kazançları

Bu yöntemde yönlendirme yapmak istediğiniz sayfaya ziyaretçi gitmeden başka bir sayfaya yönlendirilir. Geldiği sayfada reklamları tıklaması veya izlemesi istenir. Bu sayede sizde kazanç sağlarsınız. Bu yöntem bana hiç iyi bir fikir gelmedi ve gelecek gibi görülmüyor. Eğer kalıcı bir kitle oluşturmak istiyorsanız kesinlikle ziyaretçileri zorlamayın. Şahsen bu şekilde kazanç yöntemi kullanan bir bloğu ben ikinci defa ziyaret etmiyorum. Eminim bu şekilde bir blog sizinde hoşunuza gitmez.

  • Sponsor Alanı Kiralamak

Bloğunuzun uygun yerlerini anlaştığınız kişilere haftalık, aylık olarak kiralama ile elde edilen kazançtır. Bunun için ziyaretçi kitlenizin iyi olması gerekir. Ziyaretçisi az olan bir bloğa reklam vermeyi kimse istemez.

  • Blog Satışı

Bu yöntem oldukça zaman alan bir yöntemdir. Bir konu ve sektör üzerine bir blog açıp kısa sürede konusunda uzman konumuna getirip bloğu satma yoluyla elde edinilen kazançtır. Tek kişi için oldukça zahmetli bir yöntemdir. Bu işi yapmayı düşünüyorsanız güvenilir ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir ekibe ihtiyacınız olacaktır.

  • Ücretli Abonelikler

Blogunuzda uzmanca içerikler paylaşıyorsunuz diyelim. Örneğin azımsanmayacak kadar oynayıcısı olan sektör “at yarışları” hakkında bir blogunuz olsun. Ziyaretçilerinize ücretli obanelik imkanı sunarak onlara “at yarışları” hakkında tiyolar satabilirsiniz. Başlangıç olarak çok cüzi şekilde fiyatlandırın. Kendinizi kanıtladıkça ücreti arttırırsınız.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikkat Etmeniz Gerekenler

En çok yapılan hatalar bilinçsiz şekilde içerik üretmektir. Ürettiğiniz içerikleriniz kesinlikle bir amaç taşımalı ve bir faydası olmalıdır. Ayrıca içerikleriniz de kullandığınız resimlerin boyutları da çok küçük olmalı. MB seviyesinde resimler yüklediğiniz zaman bloğunuz zamanla yavaşlayacak ve açılma süresi arttığında ziyaretçi kaybınız olacaktır.

Bir diğer konu asla acele etmeyin. Unutmayın ki internet blog kazançları emek ve zaman isteyen bir yöntemdir.

Asla Google gibi muhtaç olduğunuz sistemleri kandırmayı denemeyin.

İçeriklerinizin sayısından çok sürekli olmasını unutmayın. Bir gün 10 içerik grip bir hafta içerik girmemek yerine o on içeriği her gün birer tane girin ve sürekliliği sağlayın.

Bloğunuzu yavaşlatacak süsleme eklentileri kullanmayın. Unutmayın ki blog kazançlarında sadelik her zaman kazandırır.

Faydalı olmayan sırf yazmak için yazılan içerikleri bloğunuza almayın.

En önemlisi asla kendinizi küçümsemeyin ve kazanan kazanıyor bize düşmez demeyin. İnternet o kadar büyük bir kazanç havuzu ki emin olun sizinde payınız çıkacaktır.

 

Yorumlar

***Kazancını Arttıracak E-kitaplarıma Göz Atmayı Unutma!***DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN
+