Ağızdan Ağıza Pazarlama – WOMM

Önceden pazarlama denildiğinde kapı kapı dolaşan ve ellerindeki ürünleri satmaya çalışan pazarlamacı manzaraları gözümüzün önüne gelirdi. Ancak devir değişti ve artık dijital çağdayız. Dolasıyla pazarlama sektörü de bu değişime ayak uydurmaya mahkum oldu. Şimdi bakalım WOMM neymiş…

Ağızdan Ağıza Pazarlama – WOMM

Tüketici bölümünün bir marka hakkında yaptığı sohbetin olumlu veya olumsuz sonuçlanması durumudur. Bu durumun sonucunda marka ya prestij kaybeder yada prestij kazanır. Tabi bunlarda bir marka için eşittir “para” demektir.

WOMM Pazarlama tekniğinin en önemli özelliği ise sürdürülebilir olmasıdır. Yani günü kurtarmakla beraber yarına da kazanç sunabilir. Tabi ki kurallarına uyulduğu sürece.. Peki WOMM modeli pazarlamada nelere dikkat etmeliyiz ki kazanmak mümkün olsun? Şimdi bu konulara biraz göz atalım.

WOMM Kuralları :

WOMM ülkemizde de uygulanan bir yöntem olmasına rağmen bence hala hak ettiği değeri görmemektedir. Belki bunun nedeni pazarlama şartları yada dijital çağa adaptasyon süreci olduğundan olabilir.  Ancak bu A.B.D. pazarına baktığımızda olduk iyi bir şekilde kullanan WOMM, milyon dolarlık bir pazara sahiptir. Bununla beraber bu pazar her yıl yaklaşık olarak %14-15 dolaylarında artış göstermektedir.

Ülkemizdeki bir çok marka TV reklamları ile kendini göstermeye çabalamasına rağmen birçoğu WOMM pazarlama gücünün farkında değil. Farkında olanlar ise sanırım kullanmaya cesaret edemiyor. Aslında WOMM pazarlama tekniği hem ekonomik hem de sürdürülebilir özellik taşıma ile tercih edilmesi gereken bir pazarlama metodudur.

Bu tür pazarlama yöntemi için tüketicilere sohbet ortamları ayarlanmalı yani onların dilinden konuşmalı, onlar gibi düşünmeliyiz. Kısaca “EMPATİ” yapmalı ve marka olarak kendimizi tüketici yerine koymalıyız. Bir sohbet ortamı oluştururken asla ürün özelliklerinden bahsetmemeli. Tabi bu kural sohbetin açılması yani başlangıç için geçerlidir diyebiliriz. Tüketicilere sohbet konusu verirken ürünlerinizle alakalı olmamasının yanında hayattan karelerde içermelidir. Tüketici bu sohbet konusunda kendine ait bir şeyler görmeli ki oda konuya dahil olsun.

womm-agizdan-agiza-pazarlama-www-aliarior-comDaha önceki yazımda 360 derece pazarlama yönteminden bahsetmiştim. Firma olarak bu tekniklerle beraber şunlarda önem arz ettiğini söylememiz de fayda var.

Samimiyet

Tüketicinin olmazsa olmazıdır diyebilirim. Sonuçta pazar geniş ve siz bir marka olarak hiç bir tüketici için vazgeçilmez değilsiniz. Aynı özelliklerin bire biri olmasa bile benzer özellikte olanları bile tercih edilebilir. Bu nedenle samimiyet konusunda marka olarak yeteri önemin verildiğine dikkat edilmelidir.

Algı Yönetmeyi Kullanmalısınız

Dikkatinizi bir şey çekti mi bilemiyorum.  Bu pazarlama tekniğinde kişilerin psikolojisi ile oynuyoruz. Yani psikolojik bir pazarlama tekniği olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumu göz önüne aldığımız zaman tüketici psikolojisi üzerine de iyi bir çalışma yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Yani tüketicinizi psikolojik olarak analiz etmelisiniz.

Markanızı Unutun ve Empati Kurun

Tüketici ortamına girmenin en önemli şartı sohbet oluşturma aşamasında markanızı unutmalı ve tüketici gözüyle bakmalısınız. Yani empati olayına girmelisiniz. Kendinizi tüketici tarafına alın ve markanızı unutun. Yeni nesil özelliklerini de dikkate alarak tüketicilerinizi tanımaya çalışın.

Konu Oluşumundan Önce Doğal Sohbet Konularını İnceleyin

Tüketicilerin doğal ortamda konuşmalarına göz atarak analiz ve oluşturmayı düşündüğünüz ortamın buna benzer bir özellik içermesini sağlayın. Özellikle sosyal medya size bu konuda çok iyi bir yoldaş olacaktır.

Tüm bu konulara dikkat edilerek yapılan WOMM pazarlama çalışması emin olunmalıdır ki gelecek pazar payınıza da oldukça pozitif şekilde yansıyacaktır.

Ayrıca daha önceden yazdığım Entegrasyon Pazarlama Etkinlikleri adlı yazımı da okumanızda fayda var. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.