Facebook Reklam Verme Taktikleri Nelerdir?

Pazarlamanın en önemli araçları denildiğinde aklımıza ilk gelen reklamdır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile dijital reklamcılık daha ön plana çıktı. Özellikle “internette reklam vermek” denildiğinde Google bu alanda başı çekiyor diyebilirim. Tabi ki bir çok internet reklam ajansları yok değil. Ancak hiç biri Google kadar iyi sonuç veremiyordu. Dikkat ederseniz veremiyordu diyorum çünkü Facebook son güncellemeleri ile Google’a biraz daha yaklaştı diyebilirim.  Bu nedenle size “Facebook Reklam Verme Taktikleri Nelerdir?” konulu bir yazı yazmak istedim.

En basit şekliyle örnek vermek gerekirse Google kullanıcı bilgileri ışığında reklam yayınlama hizmeti sunuyor. Bu özelliği ise Facebook kendi sisteminde kullandı. Artık reklamlarımız daha hedefli yapılıyor ve sadece bizim seçtiğimiz ilgili kişilere sunuluyor. Aynen Google gibi Facebook reklam verme paketleri hizmetlerinde seçim yapma imkanımız bulunuyor. Kısaca bu noktaya kadar Facebook reklamlarının ne kadar geliştiğini vurgulamak istedim. Şimdi gelelim asıl konumuza yani Facebook reklamları verirken dikkat etmemiz gereken kısımlara…

Facebook Reklamı Nasıl Verilir

Facebook Reklam Verme Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz

İnternet ortamında elbette dilediğiniz kadar internet reklamcılığı örnekleri bulabilirsiniz. Ancak bulduğunuz bu örnekleri size benim gibi açıkça dikkat etmeniz gerekenleri söylemeyecektir. Size basit olarak 5 başlık altında sunacağım bu altın bilgiler ile kaliteli ve geri dönüşümü bol Facebook reklamı verebileceğinizi garanti ediyorum.

Facebook Reklam Verme Konusunda Görsele Önem Verin

Basit gibi görünse de aslında en çok zorlanan kısım diyebilirim. Öyle bir etkileyici görsel seçilmeli ki ilgili kişiyi meraklanmasını sağlamalı ve dikkatini çekmelidir. Seçeceğiniz görselin size ait olması oldukça önemlidir. İnternette bir görsel yüklemek yapacağınız en son şey olmalı ki zaten internette bulunan görsel bir şekilde ilgilinin gözüne çarptıysa çokta dikkat çekmeyebilir.

Bir diğer husus ise Facebook reklamlarında görsel maliyeti arttıran önemli etkenlerdendir. Bu nedenle seçilen görselin reklamınızın maliyetini etkileyeceğini unutmayın. Etkileşime açık ve yorumlamaya teşvik edici görsel olması birinci önceliğiniz olmalıdır.

Başlangıç Maliyetinizi Düşük Tutun

Facebook reklamlarının en iyi kontrol metodu deneme yanılma diyebilirim. Bu nedenle her ne kadar profesyonel bir reklam hazırlamış olsanız da geri dönüşümü izlemek için düşük bütçeli reklamlar ile başlamalıyız. Neden dersek, düşük bütçe ile hazırladığımız reklamın bize tıklama başı  maliyeti (CPC) düşük olacaktır. Bu şekilde kontrol altında tutarak kademeli olarak arttıracağımız reklamlardan daha yararlanabiliriz.

Facebook Reklamlarında Hedef Kitle Belirleyin

Facebook Reklamlarında Hedef Kitle Belirleyin

Tam Olarak Amacınız Nedir?

Önemli bir hususta tam olarak amacınızın ne olduğudur. Yani “hedefleme” kimlerin bu reklamı görmesini istiyoruz ki işimize yarasın. Bu noktada yaptığımız bir yanlıştık bize para kaybı olarak yansıyacaktır. Neden? Çünkü yanlış odaklanmış bir reklam ilgisiz kitleye gösterilecek ki istediğimiz kitleye ulaşamayacağız. Yani boşa para harcayacağız. İşte bunun için etkili bir hedefleme yapılmalı ve hatta gerekiyorsa uzman yardımı almalısınız. Bu sayede verilen paranın karşılığını etkili bir şekilde geri almış olacaksınız.

Organik Ziyaretçiye Para Harcamayın

Facebook reklam seçeneklerinden biri gönderilerinizden birinin ön plana çıkarılmasıdır. Bu özellik size reklam maliyetinizden kar etmenizi sağlayabilir. Nasıl mı? profesyonel olarak hazırladığınız bir paylaşımınız, yani etiketi, SEO kelimesi düzgün seçilmiş bir paylaşım ortalama olarak en geç 20-24 saat kadar ilgili kişilere ulaşabilir. Peki bu bilgi ne anlama geliyor? Yani bir paylaşım yaptığımız zaman bunu ilgili kişilere para harcamadan 20-24 saat içerisinde görmelerini sağlayabiliriz. Bu sayede zaten bize ulaşmak isteyenlere para harcamayız. 20-24 saat zaman zarfından sonra bu gönderiyi öne çıkararak daha etkili bir reklam yapabiliriz. İşte bu noktada yapılması gereken kısaca bir gönderiyi yayınlayıp hemen öne çıkarma yapmayın ve en az 20-24 saat geçmesini bekleyin. Hepsi bu kadar…

Facebook Aktif Olanı Sever

“Nasıl olsa parasıyla değil mi reklamı verir kenara çekilirim” diye asla düşünmeyin. Facebook paranızla bile olsa bu tür çalışma arkadaşlarını sevmek. Sürekli olarak güncel olmanız ve verdiğiniz reklamları güncellemeniz Facebook’u memnun etmesinin yanında size maliyetlerinizden kar etme durumu da doğuracaktır. Kısaca Facebook size “nerede hareket, orada bereket” diyor…

Size dikkat ettiğim ve mükemmel sonuçlar aldığım Facebook pazarlamasına dair püf noktalardan söz ettim. Tabi ki internet reklamcılığı nasıl yapılır? sorusunun tüm cevabını bu yazımda bulamazsınız. Ancak size Facebook ile internet reklamcılığı yapımı konusunda önemli hususlar verdiğimi biliyorum. Sizinde öneri veya yorumlarınız varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Son olarak sizlere daha önce yazdığım “Reklamın Genel Özellikleri” ve “İnternet Pazarlamasına Giriş” konulu yazılarımı okumanızı tavsiye ediyorum.

 

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.