Shopify SEO Nasıl Yapılır?

Shopify SEO nasıl yapılır sorusundan önce Shopify nedir sorusunun cevabına bakmalıyız. Shopify kısaca e-ticaret yapmak için kullanılan e-ticaret platformudur. Kullanıcılarına, ürünlerini online olarak satabilecekleri bir web sitesi oluşturma ve yönetme imkanı sunar. Ek olarak ödeme işlemlerinin yapılmasını, stok yönetimini, faturalandırma hizmetleri de sunar. Tüm bu hizmetleri belirli bir ücret karşılığında vermektedir.

Shopify, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir ve birçok farklı ödeme yöntemi, görsel tema ve eklenti seçeneği sunar. SEO bakımından çok kötü değildir. Hazır sistemler %100 SEO uyumlu olmuyor. Düzenleme açısından da size izin verilmiyor. Shopify sisteminde %100 olmasa bile yakın oranda ayarla yapmak mümkündür. Shopify SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını temel olarak bu yazımda bulacaksınız. Kısa başlıklar halinde inceleyelim. Shopify hesabınız yoksa hemen Shopify.com tıklayıp üzerinden açabilirsiniz. Hesap açımı sonrası ücretsiz deneyebilir ve hatta sadece bir dolara üç aylık deneme de yapabilirsiniz.

Shopify SEO için Anahtar Kelime Arama ve Seçimi

Anahtar kelime araştırması ve seçimi, Shopify SEO stratejinizin temelidir. Arama motorları yaptığınız çalışmalara göre sitenizi kullanıcılara sunacaktır. Reklam bütçesine olan katkısını da ayrıca değerlendirmek gerekir. Yapılan çalışmalar uzun vadede sitenize kalıcı trafik sağlamak için önemlidir.

Anahtar Kelime Araştırması

İlk adım, müşterilerinize ulaşmak istediğiniz anahtar kelimelere odaklanmaktır. Binlerce ürün sunuyorsanız kategori bazında benzer ayarlamaları yapabilirsiniz. Ürünleri tek tek ayarlamak en iyisidir ama binlerce ürün varsa zor olacaktır.

Ürün Veya Hizmetlerinize Odaklanın: Ürün veya hizmetiniz ne ise ona göre anahtar kelime kullanın. Kelimelerinizi seçmek için Semrush, Ahref vb. araçlar kullanabilirsiniz. En basit yöntem Google aramalarının altında çıkan öneri sonuçlar diyebiliriz. Bunlara göre düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Müşteri Anketi Yapın: Müşterilerinizden, hangi anahtar kelimelere odaklandıklarını ve neler aradıklarını öğrenin. Bilinen kitleye satış yapmak kolaydır. Ne aradıklarını bilirseniz ürünlerinizin içeriğini daha tatmin edici şekilde sunabilirsiniz.

Shopify SEO İçin Anahtar Kelime Seçimi

İkinci adım, en uygun anahtar kelimelere odaklanmaktır. Bunu yapmak için aşağıdaki kriterleri göz önüne alın:

 • Uygunluk: Anahtar kelime, ürün veya hizmetlerinize uygun olmalıdır. Alakasız kelimeler sitenize zarar verir.
 • Popülarite: Anahtar kelime, yeterli arama volümüne sahip olmalıdır. Aranma hacmi yüksek ise rekabette yüksektir. Buna dikkat ederek özenle en iyi anahtar kelimeleri seçmelisiniz.
 • Rekabet: Anahtar kelime, yüksek rekabetli olmamalıdır. Reklam bütçeniz sınırsız ise düşünebilirsiniz. Yüksek rekabet her zaman iyi olmuyor. Daha fazla masraf ve daha fazla kazanç anlamına gelse bile SEO konusunda dikkat edin. Orta rekabetli kelimeler ile başlayın, düşük rekabetliler ile destekleyin. Aşırı olmaması şartıyla yüksek rekabetli kelimelerden de birkaç tane ekleyebilirsiniz.

Shopify SEO için anahtar kelime araştırması ve seçimi sadece arama motorları için yapılmamalıdır. Kullanıcı deneyimi ön planda olacak şekilde çalışmalar yapılmalıdır.

Ürün Sayfası Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Shopify ürün sayfaları, müşterilerinize ulaşması ve daha fazla satış yapması için önemlidir. Shopify ürün sayfalarınızın SEO performansını iyileştirmek için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

Anahtar Kelime Dikkate Alın

Ürün sayfalarınıza odaklanan anahtar kelimeleri belirleyin. Bu anahtar kelimelere göre ürün açıklamaları, başlık etiketleri ve URL’ler oluşturun. Sadece arama motorlarını düşünmeyin.

Shopify SEO İçin İçerik Oluşturun

Ürün sayfalarınız için kaliteli, anlamlı ve açıklayıcı içerik oluşturun. Hikayeleştirme yöntemi ile ürün açıklamaları yazmanız yarar sağlar. Google bu tarz içerikleri sever. Ürün özellikleri, faydaları ve benzeri konulara odaklanın. Bunları kullanıcıya özgü bir dille sunun.

Görseller Kullanın

Kaliteli görseller kullanın ve her içerik için alt etiketi ekleyin. Alt etiketleri arama motorlarının içeriği anlamasını sağlar. Bu sayede de her bölümde sonuç olarak kullanıcıya gösterilirsiniz. Kullanılan video veya görseller kullanıcı sitede daha uzun süre tutacaktır. SEO açısından bu durum sitenize değer katar.

URL Alaka ve Anlam Düzeyine Dikkat Edin

Ürün sayfaları için kolay anlaşılır URL’ler oluşturun. Ürün adını veya anahtar kelimeyi içeren URL’ler tercih edin. Birden fazla aynı ürüne ait içerikler için açıklayıcı olun. Bir ürünün yandan, önden vb. görüntüsü varsa alt etiketi o şekilde yazın. Örnek olması açısından “kırmızı-keten-etek-onden-gorunum.jpeg” şeklinde yapın.

Ürün Yorumlarına İzin Verin

Ürün sayfalarınızda müşteri yorumlarına yer verin. SEO kalitesini yükseltmenin yanında müşterileri ikna edici bir özelliği vardır. Yorumları sadece sizden ürün veya hizmet almış kişiler yazmalıdır. Sahte yorumlar sitenize ve uzun vadede işinize zarar verir. Olumsuz bile olsa gerçek kullanıcı yorumu değerlidir. Bu tarz yorumlar sitenizi geliştirmeniz için size tiyolar sunar.

Shopify SEO İçin Sayfa Hızını Optimize Edin

Ürün sayfalarınızın hızını optimize etmek için gereksiz dosyaları kaldırın ve resim boyutlarını optimize edin. Ürün görsellerini yükleme öncesi tinyjpg.com veya compressjpeg.com gibi siteler üzerinde sıkıştırın. Yavaş açılan sayfalar kullanıcı kaçırmanın yanında SEO açısından sitenizi olumsuz etkiler.

URL Yapısı ve Sayfa Başlıkları Nasıl Olmalı?

Shopify SEO için URL yapısı ve sayfa başlıkları oldukça önemlidir. Sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını ve daha yüksek arama sonuçlarına ulaşmasını sağlar. Bu kapsamda işe yarar URL’ler oluşturmak için şu noktalara dikkat etmek gereklidir:

Anlamlı URL’ler Oluşturun

Ürün veya sayfa adını içeren anlamlı URL’ler oluşturun. Arama motorları ve müşteriler için kolay okunabilir URL’ler kullanmanız gerektiğini daha önce de belirttim. Sadece görselin veya videonun adına bakarak ne olduğu anlaşılsın. Böylece içerikler sadece arama sonuçlarında değil ayrıca görsel aramalarında da sunulur. Görsellerden de müşteri çekmenize olanak sağladığı için önemli bir ayarlamadır.

Kısa Ve Öz URL’ler Kullanın

URL’lerinizin kısa ve öz olması önemlidir. Her çalışmanız bu şekilde olsun. Kısa ama can alıcı cevaplar içerek içerikler kullanıcıya değer katar. Google ve diğer arama motorları da bu tarz içerikleri ödüllendirir.

Alt Kategoriler Kullanın

Ürünlerinizi ve sayfalarınızı alt kategorilere ayırın ve URL’lerde bu kategorileri gösterin. Mümkünse aynı şekilde anahtar kelimeleri geçirin. Aynı isimlendirme olursa sistem onu kendi kafasına göre isimlendirir. Arama motorlarının anlaması için manuel olarak düzenlemenizi öneririm.

Benzersiz Sayfa Başlıkları Oluşturun

Her sayfaya özgün, anlamlı ve açıklayıcı bir sayfa başlığı oluşturun. Kaliteli şekilde hazırlanmış bir başlık müşteriyi çekmek için yeterli olacaktır. Bana göre en iyi başlık “ben müşteri olsan neden bu başlığa tıklarım?” mantığı ile hazırlanan başlıklardır.

Anahtar Kelime Kullanın

Sayfa başlıklarınızda anahtar kelime kullanın. Anahtar kelime, müşterilerin ve arama motorlarının sayfanıza ulaşmasını kolaylaştırır. Anahtar kelimeleri kafanıza göre belirlemeyin. Analiz araçlarını kullanın veya bir ajans ile çalışın. Yapılan çalışmaları bir binanın temeli gibi düşünün. Bu nedenle önem verin.

Başlık Etiketi Uzunluğunu Optimize Edin

Başlık etiketlerinin uzunluğu, arama sonuçlarında görüntülenen metnin maksimum boyutudur. Mobil gerçeğini unutmayın. Mantıklı düşünürsek tüm çalışmaları mobile göre yapmak iyi olacaktır. Örnek vermek gerekirse basitçe;

Mobil kısmında meta açıklaması 130 karakter ile sınırlıdır. Bu nedenle 130 karakter ile müşteriyi ikna edecek içerikler hazırlamalısınız.

Sitenizde bulunan her sayfa özgün olmalıdır. İkinci benzer sayfa olmaması gerekir. Sayfalar gibi tekrar eden kısımlar için canonical etiketi kullanılmalıdır.

Shopify SEO İçin Blog Yazıları Yazın!

Büyük e-ticaret sitelerinde de blog kısmı olduğunu görürsünüz. Bu bölümler kullanıcılara yararlı içerikler sunar. Bir ürünün kullanım şekli veya hangi ürünü seçmeniz gerektiği gibi konuları sunar. Kısaca bu içerikler kullanıcıya değer katar.

Diğer taraftan ise kullanıcı çekmek için en iyi yollardan biridir. SEO kurallarına uygun şekilde hazırlanan ve kullanıcıya yarar sağlayan içerik size kazanç olarak döner.

Konu ile ilgili daha önce yazdığım SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yaparak, müşterilerinizin en sık aradığı konuları belirleyip ona göre içerikler sunun. İçeriklerinizi sadece arama motorları için yazmayın. Mantıklı ve değer katan içerikler Google gözünde iyi bir konum alacaktır.

Binlerce ürün sunuyorsanız kolay şekilde SEO ayarlaması için içerikleri kullanın. Popüleritesi yükselen anahtar kelimelerle ilgili ürünleri güncellemek zor olabilir. Bu anahtar kelimeler için blog içerikleri üreterek oradaki müşteri potansiyeli çekin. Uzun vadede size oldukça iyi kazanç elde etmenize yardımcı olacaktır.

Shopify Ürün Görselleri Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Görseller ürün veya hizmetin anlaşılması için önemlidir. Çoğu müşteri görsellere göre sipariş verir. Özellikle ülkemizde açıklama detaylarını okuyan müşteri sayısı azdır. Tüm dünya için aynı mantığı düşünebiliriz. Müşteri zaten alacağı ürünü biliyor. Görseli aklına yatarsa hemen sipariş veriyor. Bu kapsamda da size düşen ürün ile aynı görselleri paylaşmanızdır. Müşteriye ulaşınca bu ürün farklı dememesi gerekir. Aşağıdaki noktalara dikkat ederek ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Optimize Edilmiş Dosya Adları Kullanın

Ürün görsellerinizin dosya adı, ürünle ilgili anahtar kelime içersin. Örnek vermek gerekirse, “kirmizi-keten-etek.jpg” gibi düşünebilirsiniz. Görseli görmeden adına bakarak bunun bir etek olduğunu anlayabiliyoruz. Aynı mantıkla arama motorları görseli görmeden daha doğrusu anlamadan ismine göre sınıflandırmaktadır.

Doğru Boyutları Kullanın

Ürün görsellerinizin boyutları, websitesi tasarımınıza uygun olmalıdır. Boyutu yüksek içerikler yüklenme hızını azaltır. Müşteri bu durumda genel olarak siteden çıkar. Görseller kaliteli ve 200 kb geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Boyut olarak en az 1200 px genişlik kullanın.

Shopify SEO İçin Alt Etiketleri Unutmayın

Ürün görsellerinizin alt etiketi neden önemli olduğunu daha öncede belirttim. Bir görselin anlaşılır olmasının yolu alt etiketlerinin olmasından geçiyor. Bu alt etiketleri en az sayfa başlığı ve metalar kadar önemlidir. Anahtar kelimeleri geçirin ve ne uzun ne de kısa olmasına dikkat edin. Hazır sistemlerde linkler saçma olabiliyor. Bunu mümkün olduğu kadar en aza indirmeye çalışın. Gerekirse yazılım firmasına durumu izah edin ve yardım talep edin. Shopify’ın bu konuda birçok yazılım firmasından daha ekonomik ve iyi olduğunu bilin.

Site Hızı ve Mobil Uyumluluğu Nasıl Ayarlanır?

Birçok kişi alış-veriş yaparken uygulamaları veya mobil siteleri kullanıyor. Shopify SEO için site hızı ve mobil uyumluluğu, müşterilerinizin deneyimini artırma bakımından önemlidir. Kullanıcı deneyimi yanında Google’un gözünde de değer kazanmanızı sağlar. Aşağıda sıraladığım noktalara dikkat etmeniz size yarar sağlayacaktır.

Shopify SEO İçin Site Hızına Önem Verin

Shopify üzerinde yer alan temalar ve uygulamalar, yüklenme hızını etkileyebilir. Bu nedenle, gereksiz temaları ve uygulamaları kaldırın ve görsel içeriğin dosya boyutunu küçültün. Daha önce de dediğim gibi görselleriniz 200 kb’ı geçmeyecek şekilde olsun. En güzel sonuç için CDN (Content Delivery Network) kullanmak olacaktır. Shopify alt yapısı için en uygun CDN hangisi olduğunu öğrenmek için destek ekibinden yardım alabilirsiniz.

Mobil Uyumluluğa Önem Verin

Sadece mobil değil tüm cihazlara uygun olan bir site sunun. Bu tarz sitelere responsive tasarımlı siteler diyoruz. Müşteriler her kanaldan gelebilir. Eğer siteniz buna hazırlıklıysa kolayca satış yapabilir. Gerekli analizler sonucunda en çok müşteri gelen kanala değil tüm kanallara aynı önemi vermenizi öneririm.

Shopify SEO İçin Mümkünse Google AMP Kullanın

Google AMP (Accelerated Mobile Pages), mobil cihazlarda daha hızlı sayfa yükleme hızı sunmak için kullanılır. AMP testi için https://support.google.com/webmasters/answer/7320015?hl=tr adresini kullanın. Müşterinin yerine kendinizi koyun ve ona göre düzenlemelerinizi yapın.

Yapılacak tüm çalışmalar müşterilerinizin deneyimini arttıracaktır. Bunun yanında arama motorları tarafından daha yüksek sıralama almanızı sağlar. Siteniz için hayati öneme sahip olan Shopify SEO uygulamalarını kendiniz yapabilirsiniz. Bilginiz yoksa mutlaka bir ajans veya freelance ile çalışmanızı öneririm.

Shopify SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Soru 1) Shopify sistemi WordPress sisteminden daha iyi mi?
 • Cevap 1) Kesinlik ifadesi ile bu soruya cevap vermek zor. İhtiyacınız ne ise ona göre tercih yapmalısınız.
 • Soru 2) Shopify kullanmak için şirket kurmak gerekli mi?
 • Cevap 2) Ödeme sistemi kurmak için şirket kurmanız gerekiyor. Online olarak şirket kurabileceğiniz sistemler günümüzde sunulmaktadır.
 • Soru 3) Shopify SEO ayarlarını site sahibi yapabilir mi?
 • Cevap 3) Evet yapabilirsin. Bilginiz yoksa ve işi şansa bırakmak istemiyorsanız bir ajans veya freelance ile çalışın.
 • Soru 4) Ücretsiz Shopify kullanmak mümkün mü?
 • Cevap 4) Ucuz etin yahnisi misali bir şekilde bulsanız bile sistemi tamamen ücretsiz kullanmak zor.
 • Soru 5) Şirket kurmadan Shopify sistemi kullanılabilir mi?
 • Cevap 5) Ödeme alt yapısı kullanılmayacak bir site ise kullanabilirsiniz.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Güncel paylaşımlarım ve hizmetlerim için Instagram, Facebook veya Twitter sayfalarıma göz atıp, takip edin.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.