WordPress Görsel Çoğaltma Sorunu

WordPress sistemi hakkında “süperdir,tanınmış tüm sitelerin sistemidir” gibi övgüler duyabilirsiniz. Acaba WordPress sistemi için hiç kötü bir özellik yok mu? Elbette hostunuz size özel ise bu anlatacaklarım sizi pek ilgilendirmeyebilir. Zaten büyük bir alış-veriş sitesi veya gazete sitesi sahibi iseniz anlatacağım sorun ile karşılaşmanızda söz konusu olmaz. Bu yazımda sizlere WordPress sisteminin en sevmediğim özelliği olan ve çok sorulan “WordPress’in görsel çoğaltma sorunu nedir?” sorusuna cevap vereceğim. Bu yazım eminim çoğu hosting firmasının işine gelmeyecektir. Neden derseniz şu şekilde hikayeleştirelim:

Diyelim ki WordPress sisteminde bir web sitesi kurdunuz. İçerisine 30 yazı girdiniz ve neredeyse her yazı için bir görsel eklediniz. İşler güzelce yolunda giderken bir gün e-mail kutunuza “Inodes dosya kullanımı ve hosting depolama alanınız dolmak üzere” şeklinde bir bildirim geldi. Siz de hemen “bu nedir ki?” dediniz ve çalıştığınız hosting firmasına e-mail attınız. Gelen cevap ise çoğu hosting firmasında aynıdır. “Dosya kullanımınız ile alakalı isterseniz üst paketlere geçiş yapabilir veya VPS kullanabilirsiniz.” şeklinde veya benzeri gibi bir cevap alırsınız. Oysa size bir çözüm yolu sunarsa hosting satamayacak. Sanırım bu nedenle hem uğraşmak istemezler hem de para kazanmak isterler. Onların gözünden bakarsak elbette haklı tarafları da yok değil. Birçok site sahibi hemen hemen her gün buna benze bildirim alır. Yani firma bunlara işlem yapmaya kalksa sanırım çok zaman alacaktır. Peki o zaman WordPress’in görsel çoğaltma sorunu nasıl çözülebilir bir bakalım.

WordPress’in Görsel Çoğaltma Sorunu ve Çözümü Nedir?

Öncelikle anlatacağım yöntemi hiç bir kodlama bilginizin olmadığınız düşünerek anlatacağım. Daha doğrusu bu şekilde anlatım ağırlıkta olacaktır. Böylece sorunsuz şekilde herkes bu sorunu çözecektir. Öncelikle size uyarım kesinlikle sitenizin yedeğiniz alın. Eğer sitenizin yedeğiniz almayı bilmiyorsanız hemen WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme başlıklı bu yazımdan yardım alabilirsiniz. Şimdi adım adım ilerleyelim.

WordPress Başlangıç Rehberi Sayfasına Göz Attınız mı?

İlk Adım Wordress Görsel Boyutlandırma Ayarları

Bu adımda yapılacak işlem oldukça basittir. Eğer şanlı iseniz sadece bu adım ile soru çözülebilir. Yapılacak işlem ise sırası ile

 • WordPress admin paneline giriş yapın,
 • Sol taraftaki menü kısmından AYARLAR sekmesine gelin.
 • Sekmeye geldiniz zaman sağ tarafından tekrar menü açılacak,
 • Açılan menüde ORTAM sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfadaki küçük, orta ve büyük görsel ayarlarının hepsini sıfır yapın,
 • Daha sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayın.

Sonrasında ise deneme için bir görsel yükleyin. Daha sonrasında ise CPanel üzerinden yüklenenler dosyasına bakın. Eğer son yüklediğiniz görsel tek ise işlem bitmiştir. Ancak genelde bu şekilde olmuyor. Bu yaptığımız işlem ile WordPress’in görsel çoğaltma sorunu çözüldü. Bunun dışında ise kullandığımız tema görsel çoğaltma özelliğine sahip olabilir ki genelde bu şekilde oluyor. Peki bu noktaya gelirsek ne yapmalıyıza ikinci adım başlığı altında inceleyelim.

İkinci Adım WordPress Görsel Çoğaltma Sorunu İçin Simple Image Eklentisi Kullanma

Bu adım ise eklenti yardımı ile sorunu çözme şeklini içerecektir. Bu şekilde %99 sorununuz çözülecektir. Ancak hatırlamalıyım ki bu yapacaklarımız sadece bundan sonrası yüklemeler için geçerli olacaktır. Yani önceki görselleri size tavsiyem tek tek dosya üzerinde manuel olarak silmenizdir. Elbette eklenti ile silebilirsiniz. Ancak pek tavsiye etmiyorum. Bütçeniz var ise dışarıdan destek alabilirsiniz. Şimdi hangi adımları atacağımıza göz atalım.

 • Öncelikle EKLENTİLER kısmına gelin ve Simple Image eklentisini indirin,
 • İndirdiğiniz eklentiyi aktif hale getirin,
 • Yine ilk adımdaki yolları izleyin (Ayarlar >> Ortam şeklinde),
 • Karşınıza çıkan tüm boyutları sıfırlayın,
 • Sonunda “Değişiklikleri Kaydet” deyip çıkabilirsiniz. İşlem bu kadardır.

Bu işlemler sonucunda da WordPress temanızın resim çoğaltma özelliğini engellemiş oldunuz. Bu adımda ki önemli bir nokta ise temadaki görsel boyutunu aşmak istemiyorsanız kendiniz ayarlama yapabilirsiniz. Mesela yükseklik ve genişliği 700 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu durumda ise 701 boyutunda bir görsel yüklerseniz çoğaltma olur. Yani tercih size bağlı. Ben hepsini sıfırladım.

Tüm adımlardan sonra yapacağınız tek işlem FTP veya Cpanel üzerinden “uploads” klasöründeki önceki çoğalmış görselleri temizlemektir. Bundan sonra ise yükleme yaparken kullanacağınız görsel boyutlarını temanıza uygun ayarlayıp yüklemek olacaktır. Böylece hosting yükseltme veya özel VPN kullanımına bir süre daha ihtiyacınız olmayacaktır.

Son olarak bazı temalarda Thimthumb özelliği olabiliyor. Bu özelliği pasif yapmanızda önemlidir.

WordPress Görsel Çoğaltma Sorunu Çözüldü Peki Yan Etkisi Olur mu?

Bu noktaya gelirsek kimse size %100 garanti veremez. Neden derseniz yapılan boyutlandırmalar temanızın değişik yerlerinde kullanılan görsellerdir. Yani kısaca temanız üzerinde önceki yüklemelerinizin uygunsuz boyutlandırması ile görüntü sorunu yaşanabilir. Mesela diğer yazılarım kısmındaki görseller bozulabilir. Buna çözüm o kısmı kaldırmak olabilir. Aslında tüm bunları en başında siteyi kurarken ayarlamak daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle kesinlikle yayında olan bir site için düzenleme yapacaksanız sitenizin yedeğini alın. Aksi durumda sorun yaşabilirsiniz. Yada benim gibi şanlı iseniz yaptığım 3 sitedeki gibi sorun yaşamayabilirsiniz. Sorunuz olursa yorum kısmında paylaşmanız herkese yararlı olacaktır. Şimdiden kolay gelsin. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni FacebookTwitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.