E-Mail Pazarlaması ve Önemi

E-mail pazarlaması büyük veya küçük tüm site sahipleri açısından önemli bir reklam aracıdır. Elbette bu muhteşem yöntemi büyük firmalar çoktandır kullanmaktalar. Ancak ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi oldukça spam yani istenmeyen gönderimler yapılmakta. Bu durum ise bu önemli pazarlama aracını kullanırken bizlere bir kez daha ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini adeta haykırmaktadır. Durum böyleyken e-posta pazarlaması hakkında bazı kişiler veya firmalar ön yargılı olabiliyor. Bazen yüksek hizmet fiyatlarını bazen de ücretsiz özelliklerin yetersizliğinden şikayetçi olmaktalar. Ancak önemli olan bir noktayı atlıyorlar. O nokta ise dijital dünyada para kazanmak için işinizi geliştirmeniz ve bunun içinde para harcamanız gerekli. Bu sadece e-mail pazarlaması için değil tüm çalışmalar için geçerli bir kuraldır. Peki e-mail pazarlamasının ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz? E-posta pazarlamasının önemi nedir? sorusundan önce e-mail pazarlamasının ne olduğuna göz atalım.

E-Mail Pazarlaması Nedir?

E-posta pazarlaması kısaca ilgili kitlenize onların onayı ile ürün ve hizmet tanıtımları, bülten duyuruları, kampanya duyuruları veya güncel gelişlemeleri duyurmanızı sağlayan yasal bir pazarlama modelidir. E-mail pazarlamasında en önemli konu e-mail listenizdir. Listenizdeki adresler aktif, güncel ve en önemlisi gerçek kişiler olmaldır. Bundan daha önemli konu ise sunduğunuz ne ise onunla ilgilenen kişi veya kurumlar olmalıdır. Aksi durumda ilgisiz kişilere yapılan gönderimler spam yani rahatsız edici e-mail kategorisine alınır. Bu durum ise zamanla sizin markalaşmanıza ve hatta satış hacminize zarar verir. Bu durumu aşmanın yolu ise gerçek kişilere ulaşmaktır.

Peki e-mail listesi önemli dedik ama bu listeyi nasıl hazırlayabiliriz hakkında söz söylemedik. Merak edilen bu noktayı ise kısa bir başlık altında inceleyelim.

Doğru E-Mail Listesi Nasıl Hazırlanır?

E-posta pazarlaması için kişi veya kurumların e-mail bilgilerine ve hatta belki daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Peki kişi veya kurumlar size neden bilgilerini verirler ki! İşte bu aşama pazarlama uzmanlarının konusudur. Bir farklı ifade ile sizin hayal gücünüze ve bütçenize kalan noktadır.

Doğru kitleye ulaşamak için gerçek bilgiyi almanın tek yolu kişinin veya kurumun kendi onayı ile alınan e-mail adresini elde etmektir. Bunun için ürün veya hizmetlerinizde indirim yapma sözü veya gerçekten yararlı içerikler sunma ile e-mail adreslerini talep edebilirsiniz. Özellikle promosyon verme yöntemi oldukça etkilidir. Bunun yanında bütçeniz uygun ise Google Ads reklamları ile e-mail toplama işlemi de oldukça yararlı olacaktır.

E-mail konusundan bir liste almak istiyorsanız iyi araştırın derim. Özellikle forum siteleri yerine araştırma şirketlerini tercih edin. Çünkü araştırma şirketlerindeki e-mail adresleri %100 doğruluğa yakındır. Bu noktaya dikkat etmeniz önemli size kesin doğru demiyorum sadece daha yakındır diyorum. Çünkü sizin toplamadığınız e-mail adresleri konusunda kimseye güvenemezsiniz. Özellikle kurumsal bir firma olarak asla böyle bir hata yapmamalısınız.

E-mail Listenize Özel E-Postanın Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hazırladığınız e-mail listenizin istenen sonucu vermesi için göndereceğiniz e-postanın bazı önemli özellikle sahip olması gereklidir. Bu özellikleri kısa maddeler halinde inceleyelim.

E-Posta Kişisel Olmalıdır: E-mail pazarlaması için hazırlanan e-posta kişiye özel hissi vermelidir. Mesela isim ile hitap etmesi daha fazla etkileyicilik katacaktır.

E-Postanızın Bir Amacı Olmalıdır: Sizden e-posta almayı kabul eden bunu bilgi almak veya indirimleri takip etmek için yapar. Yani ortada bir yarar amacı bulunur. Bu noktayı dikkate alarak hazırlanan e-mail bültenleri size istediğiniz hedefe ulaşma konusunda destek olacaktır.

E-mailiniz Odaklı Olmalıdır: Gönderilen e-mail içeriğinde daldan dala atlayan konuların olması okuyucuya yararlı gibi görülse bile sizin açınızdan istediğiniz sonucu vermez. Bu nedenle hazırladığınız e-mail bir nokta üzerine odaklanmalı ve o çerçevede kişiye yarar sağlamalıdır.

E-posta Gönderim Sıklığına Dikkat Edilmeli: Bu noktada büyük firmaları inceleyebilirsiniz. Hatta rakiplerinizin e-mail bültenine abone olarak onların ne sıklıkla e-mail gönderdiğini analiz edebilirsiniz. En önemli nokta ise kendinizi e-maili alan kişi veya kurum yerine koyarak süre belirlemeniz en doğrusu olacaktır.

E-mail Pazarlaması İçin Neler Gereklidir?

Yukarıda verdiğim bilgiler e-mail pazarlaması hakkında eminim fikirlerinizi değişitirmiştir. Bazı önemli noktaları ayarlayarak odaklı şekilde geri dönüşüm almanız oldukça garantili diyebiliriz. Çünkü e-maili alan kişi kendi isteği ile almakta ve sunduklarınız ile ilgilenmektedir. Yani bir satış yapıyorsak bunun olumlu sonuçlanmasını sağlayabiliriz. Bu durum ise bize ücretsiz sosyal medya çalışmalarından daha fazla kazanç sağlar.

E-mail listesi oluşturmak için üç temel gereksinim vardır.

  • Bir web siteniz olmalı,
  • E-mail pazarlama yazılımı veya hizmetiniz olmalı,
  • Yüksek dönüşüm sağlayacak bülten temalarını olmalıdır.

Bu gereksinimin karşılanması ise oldukça basittir. Öncelikle bir web siteniz yoksa en iyi yol WordPress alt yapısını kullanmaktır. Bu noktada dilerseniz hemen WordPress Başlangıç Rehberi sayfasından yararlanarak ücretsiz sitenizi kurabilirsiniz. Bunun dışında tüm aşamaları sizin yerinize ben yapabilirim. Hizmetlerim hakkında teklif almak için tam isteklerinizi içeren bir e-mail göndermeniz yeterlidir. Bana ulaşmak için hemen aliarior.com/iletisim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İkinci adımda ise birçok WordPress eklentisi işinizi görecektir. Özellikle eklentiler konusunda ThemeForest.com sitesi size oldukça büyük destek olacaktır. Aradığınız tüm eklentileri profesyonel şekilde temin etmeniz mümkündür.

E-mail gönderimi için bir yazılım veya firma ile çalışabilirsiniz. Eğer dışarından bir firma ile çalışırsanız bunların zaten hazır şablonları oluyor. Özellikle ücretsiz ve sınırlı hizmet veren sendinblue.com veya mailchimp.com gibi sistemler iyi bir başlangıç için işinizi görecektir. İlerleyen zamanlarda da duruma göre üyelik yükseltme yapabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere e-mail pazarlaması ve önemi hakkında bilgiler verdim. İçeriğimi beğendiyseniz çevrenizdekilerinde yararlanması adına sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bunun dışında en güncel içeriklerimden veya kampanya duyurularımdan ilk siz haberdar olmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken siteme abone olmak veya bildirimlere izin vermektir. Ayrıca Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarım üzerinden de takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.