Blogdan Para Kazanmak

İnternet üzerinden para kazanmak isteyenlerden misiniz? Peki bunun WordPress ile bir blog veya web site kurarak yapabileceğinizi söylesem! Evet mümkün. Bu yazımda sizlere online olarak blogdan para kazanmak hakkında bilgiler paylaşacağım. Şimdi madde madde neler yapabiliriz, inceleyelim.

UYARI: Öncelikle şunu belirtmem gerekli. Bu yazımda size zenginlik vaadi vermiyorum. Sadece sevdiğiniz bir işten para kazanmanızın yolunu sunacağım. Kesinlikle kolay yoldan para kazanmanın mümkün olmadığını bilin. Ancak bu yöntemler ile dünya çapında ün ve maddi olarak kazanç sağlayanların da olduğunu unutmayın. Yani sınırın siz olduğunun farkında olun yeter. Ortalama olarak bu yollarla çalışan kişiler aylık 1.000 TL ile 10.000 TL arası kazanabilmekteler. Bu rakamlar sitenizin ve verdiğiniz hizmetlerin çeşitliliğine göre değişmektedir.

Anlatacağım yöntemleri uygulayabilmek için öncelikle wordpress bir blog yada site sahibi olmanız gerekli. Merak etmeyin yeni başlayanlar için adım adım WordPress Blog Nasıl Açılır konulu rehber yazım işinizi görecektir. Bununla beraber ben tamamen hazır halde yani sadece içerik girilmesi kalmış derecede bitmiş şekilde WordPress blog veya web sitesi istiyorum derseniz o zaman sizler için hazırladığım WordPress Paketleri ilginizi çekebilir.

Bu aşamadan sonra bloğunuzu kurduğunuzu düşünerek sonra ki adımlara geçiş yapıyoruz. Bakalım hangi yollarla para kazanabiliriz.

Wordpress Blogdan Para Kazanmak

A – Blog İçeriği İle Blogdan Para Kazanmak

1 – WordPress Bloğunuzda Reklam Gösterimi İle Kazanç Yöntemi

2 – Satış Ortaklığı Yani Affililate Marketing İle Kazanç Yöntemi

3 – İngilizce Siteniz Varsa Doğrudan Reklam Satış Yöntemi

4 – Sponsorlu İçerik Yayıncılığı İle Kazanç Tekniği

5 – İngilizce Siteniz Varsa Ücretli İnceleme Yazıları İle Kazanç Tekniği

B – Bloğunuzda Dijital Ürünlerinizi Satma Yöntemi

1 – Kendi Oluşturduğunuz E-Kitapları Satarak Kazanma Tekniği

2 – Online Kurs Paketleri Satışı İle Kazanç Sağlama

3 – Ücretli Online Seminerler Vererek Kazanç Sağlama

C – WordPress Siteniz Üzerinden Fiziksel Ürün Satarak Kazanç Sağlama Tekniği

1 – WordPress Siteniz Üzerinden Kendi Ürünlerinizi Satarak Kazanç Sağlama Tekniği

2 – WordPress Siteniz Üzerinden Başkalarının Ürününü Satarak Kazanç Sağlama Tekniği

D – Bağışlar İle Kazanç Tekniği

1 – WordPress Bloğunuz Üzeriden Bağış Alarak Kazanç Sağlama Yöntemi

E – WordPress Bloğunuzu Satarak Kazanç Sağlama Yöntemi

1 – Sahibi Olduğunuz WordPress Bloğunu Satmak

F – Diğer Kazanç Yöntemleri

1 – Link Kısaltma Yöntemi İle Kazanç Yöntemi

A – Blog İçeriği İle Blogdan Para Kazanmak İçin 5 Yöntem

Blogdan Para Kazanmak - Reklam Yayınlama
Blogdan Para Kazanmak- Reklam Yayınlama

1- WordPress Bloğunuzda Reklam Gösterimi İle Kazanç Yöntemi

Reklam gösterimi aslında wordpress blog kurmadan önce herkesin aklında olan bir yöntemdir. İlk olarak Google Adsense aklımıza gelir. Tabi ki WordPress Blog Kurmak ve hemen reklam yayınlamak zor. Belirli şartlardan sonra Google Adsense için başvuruda bulunabilirsiniz. Mesela içeriğiniz Google için ideal derece olmalıdır. Aksi durumda başvurunuz değerlendirilmeyecektir.

Alternatif olarak benimde kullandığın Adnow firmasını önerebilirim. Özellikle yazı içlerine uygulanabilecek reklamlara sahip firmadır. Bununla beraber Bidvertiser firmasını da önerebilirim. Tabi ki önceliğim her zaman Google Adsense olduğunu söylemeliyim.

2 – Satış Ortaklığı Yani Affililate Marketing İle Kazanç Yöntemi

Aslında en çok kazançlı yöntemlerden biridir. Bir satış ortaklığı havuzundan aldığınız takip edilebilir satış linkini WordPress bloğunuza yerleştirmek ve satış yapmaktır. Türkçe karşılığı olarak komisyonculuk diyebileceğim bu yöntem ile çok iyi şekilde kazanç sağlamak mümkün. Bu konu ülkemizde fazla incelenmeyen ve hatta çokta önemsenmeyen bir konu olduğunu söyleyebilirim. Ancak doğru şekilde yani belirli bir odaklanma yapılınca az ziyaretçisi olan sitenizden bile yüksek miktarda kazanç elde etmek mümkün. Yerli olarak bu işi yapabileceğiniz Reklamaction, Gelir Ortakları, Click Merkez ve Odaklı Pazar firmalarını önerebilirim. Yabancı dilde yayın yapan siteler için de Clickbank, ClickBetter, ShareSale ve Rakuten Marketing sistemlerini kullanabilirsiniz.

Bunların dışında birikimlerim ve deneyimlerim sonucu elde ettiğim ve Affilli Online Kazanç Eğitimi adını verdiğim rehber niteliğindeki setimden de faydalanabilirsiniz.

3 – İngilizce Siteniz Varsa Doğrudan Reklam Satış Yöntemi

Bu sistemin ülkemize uyarlanmış halinin olduğunu görmedim. Yurt dışı kaynaklı BuySellAds adındaki siteden bahsetmek istiyorum. Bu siteye üye olup wordpress sitenizdeki reklam alanlarını sergiliyorsunuz. Yani “benim 300 x 250 reklam alanım var fiyatı şu kadar…” gibi. İlgiler bu alan için sizinle irtibata geçiyor ve reklam alanını kiralamış oluyorsunuz. Ülkemizden de başvuru almakta. Türkiye’den başvuru için sitenizin 5o bin üzerinde tekil hite sahip olması gerekmektedir. Hatta bu sitenin WordPress eklentisinin de olduğunu bilmenizde yarar var. Bu eklenti sayesinde siteyi daha verimli kullanabilirsiniz.

Eğer siteniz Türkçe ise buna benzer bir sisteme henüz rastlamadım. Ancak çeşitli forumlarda buna benzer reklam alanı kiralaması yapmanız mümkün.

4 – Sponsorlu İçerik Yayıncılığı İle Blogdan Para Kazanmak

Bazı sitelerde baktığınızda dış reklamlar yok denecek kadar az veya hiç yoktur. Ancak bir köşesinde A sitesinin katkılarıyla gibi ibare görebilirsiniz. Buna en iyi örnek Webrazzi‘yi örnek verebilirim. Sitenin bazı kısımların A firmasının katkılarıyla yazısını görebilirsiniz.

Sponsorlu içerik yayıncılığı ile kazanç sağlamak için sitenizin ziyaretçi sayısı oldukça fazla olmalıdır. Bunun sonucunda sizi gözüne kestiren firmalar sponsorluk tekliflerinde bulunacakdırlar. Mesela bu bloğumda sponsor içerik yayınlamak isteyen firmaları Reklam sayfasından detaylı bilgi alarak benimle çalışmaktadırlar.

5 – İngilizce Siteniz Varsa Ücretli İnceleme Yazıları İle Kazanç Tekniği

Buna benzer  Türkçe olarak en iyi büyük teknoloji siteleri çalışmakta. Mesela bir mobil telefonun tanıtımını yaparlar, sonunda da “A sitesinden şu fiyata alabilirsiniz” diye yazılabilir. Bu yöntemle anlaştığınız bir firmanın ürününü inceleyerek aslında reklamını yapıyorsunuz. Bu konuda İngilizce olarak siteniz varsa size iki site önerebilirim. Bunlar PayPerPost ve SponsoredReviews siteleridir. Bu siteler ürün incelemesinin yapılmasını isteyen firmalar ile sizin aranızda bir köprü oluşturacaktır.

B – Bloğunuzda Dijital Ürünlerinizi Satma Yöntemi


Yukarıda belirttiğim kazanç yöntemleri ilginizi çekmediyse kendi dijital ürünlerinizi satmaya ne dersiniz? Bu yolla kazanç için ürün oluşturma aşaması sizi zorlayacaktır. Ürün oluşumundan sonra geriye kalan tek şey satışını sağlamak olacaktır. Bunun içinde WordPress bloğunuz ve çeşitli reklam kanalları işinizi görecektir. Şimdi bakalım ne gibi ürünler satarak blogdan para kazanmak mümkün.

1 – Kendi Oluşturduğunuz E-Kitapları Satarak Kazanma Tekniği

Oldukça kazançlı ve bir o kadar kolay bir yöntem diyebilirim. Eğer yazmayı seviyorsanız ve bir konu hakkında ilginiz varsa bu tam size göre bir iş diyebilirim. Bir konuda uzman olmanız işe yarayacaktır. Bununla beraber uzman olmasanız da ilgili olduğunuz konu ile ilgili araştırmalar yaparak ortaya bir eser çıkartabilirsiniz. Bu konu hakkında size yardımcı olabilecek bir rehber hazırladım. Hazırladığım rehber sayesinde hazır şablonu doldurup e-kitabınızı hazır hale getirebilirsiniz. Ayrıca D&R, Play Store ve İdefix üzerinden satışa sunabilir ve dilerseniz ücretsiz şekilde ISBN alabilirsiniz. Dilerseniz hemen E-Kitap Kazançları Eğitim Seti‘den faydalanarak nasıl kolay şekilde e-kitabınızı oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

2 – Online Kurs Paketleri Satışı İle Kazanç Sağlama

Bu yöntem de ülkemizde gelişme aşamasında diyebilirim. Belirli bir konu üzerine hazırladığınız eğitim videoları ve online dokümanlar ile kazanç sağlamanız mümkün. Bununla beraber ekonomik fiyata anlık soru sorma hakkı da vererek kazancınızı arttırmanız mümkün. Bu konu için ilk aşamada size Udemy platformunu öneriyorum. Daha sonrasında kendi siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz.[/sociallocker]

C – WordPress Siteniz Üzerinden Fiziksel Ürün Satarak Kazanç Sağlama Tekniği


WordPress bloğunuz üzerinden fiziksel ürün satmak mümkün. Normal şartlarda bir e-ticaret yazılımı alsanız binlerce TL vermeniz gerekli. WordPress ile eklenti yardımı ile e-ticaret siteniz olabilir. Bu arada daha önce yazdığım “En Hızlı ve SEO Uyumlu WordPress E-Ticaret Teması” başlıklı yazıma bakmanızı öneririm. Burada seçtiğim temalar işiniz için daha verimli olacaktır.

Blogdan Ürün Satışı İle Kazanç Sağlama
Blogdan Ürün Satışı İle Kazanç Sağlama

1 – WordPress Blogdan Para Kazanmak Kendi Ürünlerinizi Satarak Kazanç Sağlama

WordPress sitenizi e-ticaret sitesine çevirmek için WooCommerce eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ürün takibi, ödeme işlemleri, ürün sergilemesi vb. bir çok konuyu bu eklenti ile çözebilirsiniz. Tabi ki öncelikle mali kanunları satış yapmadan önce gözden geçirmenizi öneririm.

Kendi ürünlerinizi satmanız için bir depolama alanına sahip olmanız gerekir. Özellikle satış oranlarınız artarsa kurumsal bir firma olmak zorunda bile kalabilirsiniz. Bununla beraber kendi ürünlerinizi özel fiyatlar ile elit sınıfa sunmak işlerinizi biraz hafifletebilir.

2 – WordPress Siteniz Üzerinden Başkalarının Ürününü Satarak Kazanç Sağlama Tekniği

Yukarıda kurduğunuz sistemi aynı şekilde fakat başkalarınında ürünleri olan halini düşünün. Bu durumda çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Nitekim yakın zamanda bir çok büyük firma bu durum yüzünden firmasının faaliyetlerine son verdi. Bu sistemin başlıca sorunu ürünün size ait olmamasından ziyade ürün gönderimi ve değişim işlemlerinin uzun süre alması veya yanlış yapılmasıdır. Müşteri sizinle siz satıcı ile iletişimde olunca bir nevi komisyoncu oluyorsunuz. Kısaca ülkemizde bu işi başarı ile yapabilen bir tedarikçi bulmanız gerekli. Aksi durumda kısa süreli bir proje olacaktır. Bu nedenle benim önerim az da olsa kendi ürünlerinizi satmanız yönünde olacaktır.

Bağışlar İle Kazanç Tekniği

Ülkemizde pek kazançlı olmayacak bir yöntem olsa da kullanılan bir yöntemdir. Yararlı içerikler sunan Wikipedia gibi siteleri bu yöntemle varlıklarını sürdürmekteler. Sizinde bu tarz bir kitleniz var ise bağışlar yolu ile kazanç elde etmeniz mümkün. Blogdan para kazanmak konusunda en pasif gelir sağlayan yöntem olduğunu söyleyebilirim.

E – WordPress Bloğunuzu Satarak Kazanç Sağlama Yöntemi

WordPress bloğunuz kısa sürede iyi bir noktaya gelmiş olabilir. Tam bu zirvede WordPress bloğunuzu satarak yeni bloglar açabilirsiniz. Alan adınız bu konuda önemli bir yere sahip olmalıdır. Alan adınızın değerlendirilmesini isterseniz, Alan Adları sitesinden yararlanabilirsiniz. Bu yolu kullanmak için çeşitli forum sitelerinde satış yapabilir veya açık arttırma sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Bu konuda ki önerim ise WordPress bloğunuzu ihtiyacınız olmadığı sürece satmak için uğraşmayın. Bırakın siteniz kendini kanıtlasın. Daha sonra zaten size satmanız için teklif gelecektir. Sizde makul gelen teklifleri değerlendirirsiniz.

F – Diğer Blogdan Para Kazanmak İçin Yöntemler

Bu yöntemde yönlendirme yapmak istediğiniz sayfaya ziyaretçi gitmeden başka bir sayfaya yönlendirilir. Geldiği sayfada reklamları tıklaması veya izlemesi istenir. Bu sayede sizde kazanç sağlarsınız. Bu yöntem bana hiç iyi bir fikir gelmedi ve gelecek gibi görülmüyor. Eğer kalıcı bir kitle oluşturmak istiyorsanız kesinlikle ziyaretçileri zorlamayın. Şahsen bu şekilde kazanç yöntemi kullanan bir bloğu ben ikinci defa ziyaret etmiyorum. Eminim bu şekilde bir blog sizinde hoşunuza gitmez.

Uyguladığım ve sizinde uygulayabileceğinizi düşündüğüm blogdan para kazanmak hakkında eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmın da paylaşabilirsiniz. Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

6 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.