WordPress Blog Nasıl Açılır?

WordPress blog nasıl açılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bir blogger tabanlı blog kurmanız için gerekli bilgileri daha önceden takipçilerime ücretsiz olarak hazırladığım e-kitap sayesinde sunmuştum. Bu yazımda ise gerçek anlamda bir iş olarak görüp içerik pazarlamacılığı, günlük blog veya tamamen işiniz üzerine WordPress blog açmak istiyorum diyenlere rehber olacağım.

2005 yılında amatör olarak blog kullanmaya başlamıştım. O yıllarda amacım sadece yazmaktı ve bir beklentim yoktu. Yani Google blogger hizmetini 1999 yılında çıkarttığına göre aslında kullanım açısından çokta geç kalmış sayılmam.

WordPress Blog Nasıl Açılır? Neden Açılır?

Blog açmak aslında bir fikre sahip herkes için gereksinimdir. Öncelikle “Blog nasıl açılır?” sorusundan önce size blog açmanızın size tam olarak ne gibi katkısı olabilir örnekler üzerinden anlatacağım.

Para Kazanmak İsteyebilirsiniz

Para kazanmak isteyen biri iseniz bir blog kurarak para kazanabilirsiniz. Size bir çok fikir verebilirim. Nasıl olacak? derseniz size başlangıç olarak bir kaç öneride bulunayım. Amacımız para kazanmak olduğuna göre uzman olduğunuz veya merak ettiğiniz bir konu üzerine blog açar ve reklam gelirlerinden para kazanabilirsiniz. Tabi ki reklam işinden para kazanmanız için hatrı sayılır bir ziyaretçi kitlesine sahip olmalısınız. Yani ilk aşamada bu kazanç yöntemi size uygun olmayabilir. Kısaca en popüler olan Google Adsense reklam yayıncılık sistemini kullanırsanız ve ziyaretçi sayınız da yeteri kadarsa muhteşem kazançlar kazanabilirsiniz.

Para Kazanmak İçin Başka Yöntemler Var mı?

Adsense konusunda yukarıda bilgi verdim. Bununla birlikte satış ortaklığı yani affiliate marketing işinden para kazanabilirsiniz. Bu sistem için çok ziyaretçi yerine belirli bir konu ile ilgili az ziyaretçi bile size yüksek kazançlar kazandırabilir. Bu konu üzerine yazdığım Affilli Online Kazanç Eğitim Rehberine buradan göz atabilirsiniz. Bununla birlikte bu sistem temel olarak size çeşitli satış ortaklık havuzlarından (örneğin Clickbetter, Clickbank, Odaklipazar, Reklamaction gibi) aldığınız linkleri ilgili kişilerle buluşturup satılan ürün veya hizmetin karşılığında size komisyon ödenmesinden ibarettir. Yani öncelikle sistemden seçtiğiniz bir ürünün komisyon değeri örneğin % 50 olsun ve satış fiyatı da 100 TL olsun. Ziyaretçiniz sizin satış linkine tıklar ürün veya hizmeti satın alır sizin hesabınıza % 50 komisyon ücretiniz yani 50 TL işlenir. Bu sistemin en güzel yanı ne müşteri ile ne de sunulan ürün veya hizmet ile herhangi bir bağınızın olmamasıdır. Bu sistemi kesinlikle tavsiye ederim ki bu sistem bana hatrı sayılır bir kazanç imkanı sunduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

İşinizi Büyütmek İsteyebilirsiniz

Düşünün bugün Google, Yandex, Yahoo, Mynet gibi büyük yerli ve yabancı birçok firma web sitelerinin yanında ayrıca bir blog hizmeti sunmakta. Peki bloglar ne işe yarıyor derseniz tek kelime ile pazarlama diyebilirim. Günde binlerce kişi teknolojinin gelişmesi ile beraber artık mobil olarak da günlük binlerce içeriği tüketmektedir. Örneğin bir blog hizmetinde herhangi bir ürünün kullanımını size tanımlayıp bu ürünü kendilerinden temin edebileceğinizi söyleyen bir çok yazı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun en belirgin örnekleri turizm firmalarında görülmekte. Firma blog yazılarında gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi verir ve o yer ile ilgili tur pazarlaması yapar bu sayede kalıcı bir reklam ve güzel bir pazarlama hizmeti yapmış olur.

Tanınmak İsteyebilirsiniz

Bu kısmı örnekleme ile size Wattpad üzerinden vereceğim. Wattpad üzerinden bu güne kadar pek çok kişi yazarlığa adım atarak profesyonel olarak bir kitap sahibi oldu. Peki bu nasıl oldu? Bu işin ilgilileri bir şekilde o kişileri keşfetti ve tekliflerde bulundu. Peki diyebilirsiniz ki blog kurma ile alakası nedir? Alakası şudur, binlerce kişinin üye olduğu ve aynı sektör üzerine paylaşımda bulunduğu bir ortamda mı kendinizi daha iyi bulunabilir yaparsınız yoksa sadece size özel bir blog kullanarak mı daha bulunur olursunuz? İşte tüm mesele budur.

WordPress Blog Nasıl Açılır? Gereksinimler Neler?

Bu kısma kadar “Neden bir blog kurmalıyız?” sorusuna cevap verdim. Artık bu noktaya kadar kararımızı vermiş olmalıyız. Bu kısma kadar okuduysanız kesinlikle blog kurmayı düşündüğünüzü seziyorum. Şimdi ise “Blog Nasıl Açılır?” sorusuna geçiyoruz.

WordPress blog nasıl açılır?” sorusundan önce en baştan başlayalım. Temel anlamda bize neler gerekli öncelikle bunlara bir göz atalım. Blogger olmak için yani blog yazarlığı için öncelikle güzel bir domain yani alan adına ihtiyacımız vardır. Alan adını internet üzerinden çeşitli firmalardan alabilirsiniz. Ben kendi firmamı size önerebilirim. Her konu da hızlı bir destek sunmaları ve ekonomik fiyatları ile sizinde ilginizi çekebilir. Önerdiğim firmaya gelirsek tabi ki Alastyr veya Güzel.net firmasıdır. Buradan firmayı inceleyebilirsiniz.

İstersen Önce Yerli En İyi Hosting Firması Hangisi Analizleri ile   Buradan İnceleyebilirsin…

Alan adınızı seçerken işiniz veya blog yazmak için düşündüğünüz konuya göre seçim yapmalısınız. Seçtiğiniz alan adı akılda kalıcı ve benzeri olmayan bir seçim omalıdır. Yani bunun için biraz araştırma yapmanız gereklidir. Ancak derseniz ki profesyonel bir yardım ile alan adı seçmek istiyorum, size bu konuda yardımcı olabilirim. İşiniz yada ilgilendiğiniz konu hakkında size uygun alan adı taraması yapar ve bunu size pdf formatında roparlar halinde sunabilirim. Bu hizmetim için iletişim bölümünden bana ulaşmanız yeterlidir.

WordPress Blog Nasıl Açılır? Öncelikle Hosting Alıyoruz!

Blog açmak için bir diğer ihtiyacımız olan hosting hizmetidir. Yani barınma alanıdır. Aynı şekilde bu hizmeti de sunan firmalardan online olarak satın alabilir. Burada wordpress.com hizmeti ile wordpress.org sitelerinde sunulan hizmetleri karıştırmamalıyız. WordPress.com size ücretsiz aynen blogger gibi hizmet sunar ama oldukça kısıtlıdır. WordPress.org ise WordPress yazılımını sunan sitemizdir. Bizim ilgi alanımız şuan için wordpress.org dur.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Daha İyi Görmek İçin Buradaki  Yazımı Okumalısın…

Hosting hizmeti için wordpress uyumlu bir hizmet almalıyız ki sonradan başımız ağrımasın. Bu konu ile ilgili size çalıştığım Alastyr firmasını sunabilirim. Bu firma aynı zamanda wordpress.org tarafından önerilen firmalardan biridir. Ayrıca fiyat bakımından da başlangıç olarak uygundur. Size önerebileceğim paket limitsiz host paketidir. Detaylı incelemek için buradan  aşağıdaki sayfaya ulaşalım.

Wordpress Blog Nasıl Açılır? I Alastyr Hosting Alımı
WordPress Blog Nasıl Açılır? I Alastyr Hosting Alımı

Yukarıdaki sayfaya ulaştık. Sayfanın üst kısmında “Web Hosting” yazan yere mouse okumuzu getirelim.

Wordpress Blog Nasıl Açılır? I Alastyr WordPress Hosting Alımı
WordPress Blog Nasıl Açılır? I Alastyr WordPress Hosting Alımı

Size Uygun Hosting Paketinini Seçin

Karşımıza üst kısımdaki gibi bir görünüm gelecektir. Açılan bu üst menüde “hosting Hizmetleri” kısmı altında “WordPress Hosting” kısmını göreceksiniz. Başlangıç için sizin işinizi görecek kadar bir host öneriyorum. İllaki wordpress hosting seçimlerinden yapmanız zorunlu değil. Dilerseniz limitsiz hosting paketlerinden de alabilirsiniz. Ancak yeni başladığımız için şimdilik bu işimizi görecektir. Turuncu halka ve ok ile gösterdiğim kısımdaki “WordPress Hosting” yazan yere tıkladığımızda aşağıdaki sayfa karşımıza gelecektir.

Wordpress Blog Nasıl Açılır? I Alastyr Hosting Paketleri
WordPress Blog Nasıl Açılır? I Alastyr Hosting Paketleri

Yukarıdaki sayfayı açtık ve burada bizden hangi paketi almak istediğimiz soruluyor. Size önerim başlangıç için “Nano” paket olacaktır. Sitenizin ilerlemesine göre sorunsuz bir şekilde paket değişikliği yapabilirsiniz. Size indirim kodunuzu da hatırlatayım. Ödeme yaparken promosyon kodu kısmına “aliarior” yazmanız durumunda hosting alım işleminiz için %10 indirim alacaksınız.

Ayrıca alacağınız hosting yukarıda işaretlediğim gibi linux tabanlı olmalıdır. Windows tabanlı seçim yapmadığınızdan emin olunuz çünkü windows tabanlı host hizmetleri wordpress için uygun değildir diyebilirim. Ayrıca host alımından sonra tek tuş ile host kurulumunu yapabileceksiniz.

WordPress Blog Nasıl Açılır? Sorusunu İçin Neler Yaptık 

Bu kısma kadar neler yaptık bakalım:

  • Blog Konusunu Seçtik,
  • Alan Adını Seçtik,
  • Host ve Domain İçin Firmamızı Seçtik ve Aldık

Bu aşamaların hepsini yerine getirdik. Böylece “Blog Nasıl Açılır?” sorusunun cevabının yarısını vermiş olduk. Alan adını ve hosting hizmetini aynı yerden almak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Tabi isterseniz farklı firmalardan da alabilirsiniz. Ödeme sonrası firma tarafından bilgilendirme e-maili gönderilecektir. Gelen bu e-mail içerisinde alım yaptığınız host hizmetine ilişkin ftp bilgileri giriş bilgiler kısaca gerekli tüm bilgiler bulunacaktır. Bu nedenle gelen bu e-maili saklamalısınız. Alstyr hesabınıza giriş yapınca aşağıdaki gibi bir sayfa sizi karşılayacaktır.

Wordpress Blog Nasıl Açılır? I WordPress Kurulumu
WordPress Blog Nasıl Açılır? I WordPress Kurulumu

Sol üst kısımda yukarıda görüldüğü gibi “Hostinglerim” kısmına tıklayınız. Ardından aşağıdaki gibi bir sayfaya ulaşacağız.

Wordpress Blog Nasıl Açılır? I WordPress Kurulum Aşaması
WordPress Blog Nasıl Açılır? I WordPress Kurulum Aşaması

Yukarıda üç adet mavi dikdörtgen kutuların içerisinden “Cpanel Giriş” yazana tıklıyoruz. Böylece tek tuş ile wordpress kurulumunu hostingimize yapacağımız sayfamıza geldik. Aşağıdaki gibi seçim yapmamızı sağlayacak yazılım çeşitlerini göreceğiz.

Wordpress Blog Nasıl Açılır? I WordPress Kurulumu Son Aşama
WordPress Blog Nasıl Açılır? I WordPress Kurulumu Son Aşama

WordPress yazan kısma tıklayıp tek tuş ile yazılımı hostingimize kurabiliriz. Sonraki aşamaları yazılımı kurduktan sonra ekranda size sunulan giriş bilgileriniz ile yapacaksınız.

Aslında bundan daha kolay yol ise FTP yolu ile kurulumdur. Ancak kafamız karışmasın diye onu şuanda vermiyorum. Belki başka bir yazımda anlatabilirim.

Yazılımı Kurduk Şimdi Temamızı Seçelim

İnternet ortamında binlerce ücretsiz wordpress teması bulabilirsiniz. Hatta wordpress yazılımının içerisinde de bir çok tema mevcuttur. Ancak bu sunulan temalar genellikle demo olup kısıtlı temalardır. Ücretsiz temaları ise kesinlikle güvenilmeyen sitelerden indirip yükleme yapmamalısınız. Bazı kötü niyetli kişiler tema dosyaları arasına virüs yazılımları ekler ve sitenizden istediğiniz sonucu almayı bırakın başkasının sitesi bile olabilir.

Kısaca profesyonel bir başlangıç için kendini kanıtlamış tedarikçilerden tema almanızı öneririm. Bunun için size sadece iki siteyi önereceğim. Şimdi bu önerilerime göz atalım.

My Theme Shop

Bu site en güncel temaları ve eklentileri bulabileceğiniz bir havuzdur. Bu siteyi incelemek için buradan ziyaret edelim. Linke tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki bir sayfa çıkacaktır.

My Thema Shop WordPress Tema Alımı
My Thema Shop WordPress Tema Alımı

Açılan bu sayfada sağ kısımda “SING UP” yazan yere tıklayarak üye oluyoruz. Dilerseniz “Facebook” hesabınız ile dilerseniz “Google Plus” hesabınız ile giriş yapabilirsiniz. Hiç biri size uymaz ise mini form doldurmanız istenecektir. Yukarıdaki arama motoru ile bloğunuzun konusuna uygun bir tema seçimi yapabiliriz. Diğer bir yolda üst kısımda “themes” yazan tıklayarak tema çeşitlerine göz atabiliriz.

My Thema Shop Temaları
My Thema Shop Temaları

Yukarıdaki gibi bir sayfa karşımıza çıkacaktır. Bu sayfada temaların ücretleri ve ne için kullanılabilirlikleri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Seçtiğiniz bir temaya tıklayarak demosuna göz atabilir veya satın alabilirsiniz. Buradaki ücretlerin dolar bazlı olduğunu unutmayalım. Bu neden kredi kartınızda dolar kuru hesaplanır ve o gün bankanın kuruna göre kesim yapılır.

My Theme Shop Tema Dosyalarını İndirelim

Herhangi bir tema seçtiniz ve ödemesini yaptınız. Daha sonra hesabınıza gidin ve karşınıza aşağıdaki gibi bir kısım çıkacaktır.

My Thema Shop Tema İndirme
My Thema Shop Tema İndirme

Yukarıdaki kısım sayfanızın sol tarafında görülecektir. Burada turuncu renkli yaptığım halka içerisindeki yazıya tıkladığınızda temanızın videolu eğitimine ulaşacaksınız. Dilerseniz eğitimi izlemeden önce yeşil halka içerisindeki “Theme Files” yazan yere tıklayın ve ZIP formatında temanızı bilgisayarınıza indirin. Tema yükleme işlemini yine WordPress panelimizden yapalım. FTP yolu ile yükleme işlemini başka bir yazımızda verebilirim.

WordPress temaları panelinden yüklememiz için tema dosyaları zip formatında olmalıdır. Yani siteden indirdiğimiz gibi yükleyebiliriz. Temamızı yüklemek için Görünüm >> Temalar kısmına tıklayalım.

Wordpress Tema Yükleme
WordPress Tema Yükleme

Ulaşacağımız sayfa yukarıdaki gibi ücretsiz temaların olduğu sayfa olacaktır. Bu kısımda sayfamızın üst kısmında bulunan turuncu ok ile gösterdiğim “tema yükle” kısmında tıklayın. Bilgisayarınızdaki tema dosyasını seçin ve “yükle” butonuna basın. Ardından temanız yüklenecektir. Temanız için gerekli eklentilerde size beraberinde önerilecektir.

Tüm bu işlemler aslında karmaşık görünse de yapılmayacak kadar zor değildir. Eğer “tüm bunlarla ben uğraşmak istemiyorum” diyorsanız bu aşamada sizin yerinize ben anahtar teslimi seçtiğiniz temayı yüklüyor, eklentilerini kuruyor ve gerekli ayarlamaları yapıp size hazır halde teslim ediyorum. Bu hizmetim için “Hizmetlerim” kısmından detaylı bilgi alabilir ve bana ulaşabilirsiniz.

Theme Forest

Bu sitede dünyanın en çok satan temalarını, eklentilerini, grafik tasarımlarını yani aklınıza ne gelirse bulabilirsiniz. Bu bir havuz sistemidir. Konusunda uzman yazılımcılar yaptıkları ürünleri “Envato Market” havuz sistemine yüklerler. Sonuç olarak güvenilirliği kanıtlanmış olan dijital pazar ortamında satışlarını yaparlar. Burada bizi ilgilendiren temalar kısmı yani theme forest

Siteye ulaşmak için buraya tıklayın. Mantık olarak bir önceki önerim olan My Theme Shop benzeri diyebilirim. Ancak benim önerim ilk verdiğimdir.

Theme Forest Tema Alımı
Theme Forest Tema Alımı

Yukarıda verdiğim linke tıkladığımızda üst kısımdaki gibi bir sayfa bizi karşılayacaktır. Burada turuncu renkli ok ve halka ile belirttiğim kısma tıklayıp üye olmanız gerekmektedir. Belirttiğim kısma tıklayınız.

Theme Forest Üyelik Formu
Theme Forest Üyelik Formu

Yukarıda formda

  • ismini
  • soy isminiz
  • e-mail adresiniz

kısımlarını doldurup üye olunuz. Daha sonrasında yukarıda daha önceden anlattığım aynı mantık ile satın almak istediğimiz temamızı belirleyelim.

Farkındayım bu yazım baya uzun oldu. Fazla uzatmamak adına ilk önerim olan My Theme Shop sitesindeki mantık ile aynı şekilde temamızı satın alıp bilgisayarımıza yüklüyoruz. Daha sonra yine zip formatın da olacak şekilde wordpress bloğumuza yükleme işlemini yaparak yeni temamızı kullanmaya başlıyoruz. Böylece “Blog Nasıl Açılır?” sorusunun cevabını vermiş olduk.

Daha öncede belirttiğim gibi bu işlemler size karışık görülmesin. Detaylı şekilde anlattım ancak yine de sorun yaşarsanız benden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Daha fazla yararlı bilgiyi takip edebilmeniz açısından Facebook, Instagram veya Twitter hesaplarımdan takip edebilirsin. Bununla beraber videolu eğitimlerimi paylaşacağım YouTube kanalıma da abone olmayı ihmal etmeyin. Ayrıca e-mail aboneliğine katılarak zaman zaman ücretsiz hizmetlerimden faydalanabilirsin.

8 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.