WordPress.com ve WordPress.org Hangisi Tercih Edilmeli

Azda olsa site kurma işlerine ilgi duyduysanız WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkı biliyorsunuzdur. En azından duyduğunuzu düşünüyorum. Bu yazımda size WordPress.com ve WordPress.org hangisi tercih edilmeli konusu hakında bilgi vereceğim.

Zaman zaman WordPress kullanın dediğim ziyaretçilerim veya müşterimin WordPress.com’u tercih ettiğini gördüm. Daha doğrusu sanırım benim yanlış anlaşılmam bu duruma neden oldu gibi. Bu nedenle bu yazıyı yazma gereği duydum. Çoğu başlangıç seviyesindeki kişiler bu iki platformu birbirine karıştırmakta. Bu gayet normaldir ama sadece yeni başlayanlar için…

Bu yazımdaki amacım WordPress.com ve WordPress.org platformları arasındaki farkı belirtmektir. Tercih yine size kalıyor. Öncelikle faydalı olacağını düşündüğüm aşağıdaki linkleri sizinle paylaşayım.

Yukarıdaki rehber niteliğindeki yazılarım eminim ilginizi çekecektir. Şimdi ise kendi hostunuzda barındırıdığınız WordPress.org ile hostunuzda barınmayan WordPress.com arasındaki fark neymiş ona göz atalım.

Wordpress.com ve WordPress.org Karşılaştırması

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu iki platformuda tek tek incelemektir. Bunun için detaylı şekilde avantajları ve dezavantajları ile aşağıda inceleyeceğiz. Öncelikle WordPress.com ile başlayalım.

Wordpress.org Neden Tercih Edilmeli ?
WordPress.org Neden Tercih Edilmeli ?

WordPress.org İncelemesi

Bu platform benim gözümde gerçek WordPress sitesidir. WordPress.org üzerinden kullanıcılarına sunulur. Sunduğu muhteşem olanaklar ile bütün kontrol sizin elinizde oluyor. Açık kaynak olması kodlamadan anlayanlar için geliiştirmeye elverişli olmasını sağlamıştır. Ayrıca %100 ücretsiz olarak WordPress.org sitesi üzerinden sunulmaktadır. Bu yazılımı kullanmak için ihtiyacınız ise sadece alan adı ve host yani barınma hizmetidir. Yeri gelmişken hatırlatayım. Kuponlar kısmına buradan ulaşarak indirimlerden yararlanabilirsiniz. Peki bu platformun ne gibi avantajları ve dezavantajları var şimdi ona bakalım.

Wordpress.org Kullanımının Avantajı ve Dezavantajı

 WordPress.org platfomunu tercih ederseniz, sitenizin veya bloğunuzun kontrolü tamamen sizin elinizde olacaktır. Bu emek vereceğiniz bir projeniz için oldukça önemlidir. Dilediğiniz kadar özelleştirme yapabilirsiniz. Açık kaynak sistemi olduğundan kodlamadan da anlıyorsanız sitenizi muhteşem hale getirmeniz mümkün. Bugün bir çok dünyaca ünlü sitelerin WordPress.org platformundan aldıkları alt yapı ile yayın yaptığını biliyormusunuz ? Daha iyi anlaşılması adına madde madde başlıklar altında veriyorum.

 • Ücretsiz ve kullanımı, özelleştirmesi kolaydır.
 • Sitenizin kontrolü tamamen size ait olacak ve kimse sitenizi kapatamayacak. Yani bütün kontrol sizde olacaktır.
 • Kodlama bilginiz olmasa bile ücretli veya ücretsiz bir çok eklenti ile sitenizi özgün hale getirme olanağınız var. Bu en çok tercih edilme sebebi diyebilirim.
 • Sitenizi özgünleştirme konusunda da aynı şekilde kod bilmeseniz bile ücretli veya ücretsiz WordPress teması bulabilirsiniz. Böylece siteniz üzerinde dilediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.
 • Başkasına kazanç sağlayan reklamlar yerine kendi reklamlarınızı yayınlayabilir ve sitenizden kazanç sağlama yolları ile para kazanabilirsiniz.
 • Özel izleme ve analiz için Google Analist gibi üçüncü araçları kullanabilirsiniz.
 • Sizin kontrol ettiğiniz WordPress sitenizde ufak bir tema değişimi veya eklenti yardımı ile e-ticaret alanına giriş yapabilirsiniz. Kendi ürünlerinizi sergileyebilir ve satabilir hatta ödeme bile alabilirsiniz.
 • Ayrıca siteniz üzerinden para kazanma yolları konulu yazımda söz ettiğim gibi WordPress sitenize özel üyelikler, ücretli kısımlar eklemeniz mümkündür.

Peki bu sistem bu kadar mükemmel mi? Mükemmele yakın diyebilirim. Bunu anlatabilmek için maddeler halinde bakalım.

Wordpress.org Eksiklikleri

Bakalım bu eksiklikler nelermiş.

 • Özel web sitelerinde olduğu gibi WordPress.org kullanımı için kendinize ait bir host yani barınma alanına ihtiyacınız var. Bu sizin bir nevi dükkanınız olacak. Sergilediğiniz ürünler yani içerikler bu host kısmında depolanacak ve istenildiğinde oradan çağrılacak ziyaretçiye sunulacak. Merak etmeyin bu o kadar da maliyetli bir iş değil. Benim çalıştığım firmaya buradan ulaşarak yıllık 6.99 Dolar gibi ufak rakamlarla barınma alanı alabilirsiniz.
 • WordPress.org güncellemelerinden siz sorummlu olursunuz. WordPress yazılımı zaman zaman ekibi tarafından daha iyi kullanım sağlamak adına güncelleştirmelere uğrar. Bu durumda ise kontrol tamamen sizde olduğu için sitenizin yedeğini alıp güncelleme yapmanız gerekmekte. Merak etmeyin bu olay çok büyük bir şey değil. Site yedeği almayı bilmiyorsanız buradan ilgili yazıma ulaşarak öğrenebilirsiniz.
 • Profesyonel anlamda bir site veya blog kurmak isterseniz maliyet ona göre olacaktır. Bu durum için hazırladığım WordPress Site Paketleri sayfamı incelemeniz işinize yarabilir.

Daha öncede söylediğim gibi dünya devleri de dahil bir çok kullanıcı WordPress.org platformu ile profesyonel sitelerini kuruyor ve yayınlıyorlar. Şimdi ise WordPress.com için inceleme yapalım.

Wordpress.com Neden Tercih Edilmeli ?
WordPress.com Neden Tercih Edilmeli ?

WordPress.com İncelemesi

WordPress.com, WordPress’in kurucu ortaklarından biri olan Matt Mullenweg tarafından kurulan barınma hizmetidir. Burada ücretsiz şekilde kendinize ait siteisminiz.wordpress.com gibi bir isimle site açabilirsiniz. Ek ücretler ile com gibi özel alan adı alabilir ve gösterilen reklamları kaldırmanız mümkündür. Genel olarak incelediğimizde WordPress.com kullancılarına 5 değişik seçenek sunar.

 • Ücretsiz ve oldukça kısıtlı şekilde kullanım seçeneği,
 • Aylık 3 dolara reklamların kaldırılması ve özel alan adı ile yayınlama seçeneği,
 • Biraz daha özellikler ekleyip girişimciler için dediği aylık 8.25 dolar seçeneği,
 • İşletmeler için dediği aylık 24.92 dolar seçeği,
 • VİP seçeneği dediği ve aylık 5000  dolardan başlayan seçeneği,

Bu seçenekleri görünce eminim neden WordPress.org tercih edilmeli daha iyi anlatabileceğim.

WordPress.com Avantajları

Bu platform hobi amaçlı blog açmak için iyi bir seçim olabilir. Neden iyi bir seçim derseniz faydalarına bakalım.

 • WordPress.com size 3 GB ücretsiz bir alan adı verir. Ancak olurda daha fazlasını isterseniz ek ücret ödemeniz gerekecektir.
 • Güncellemeler veya yedeklemeler konusunda size düşen bir şey olmayacak. Sistem bunu  kendi otomatik olarak yapacaktır.

Peki dezavantajları nelerdir ?

WordPress.com Dezavantajları

Bu kısımda ise liste uzar gider. Madde madde bakalım ne gibi dezavantajları varmış.

 • WordPress.com ücretsiz olarak kullanırsanız size ait olmayan reklamlar yayınlamak zorundasınız. Ayrıca bu reklamların kazancı size gelmeyecektir.
 • Web sitenizde reklam satamazsınız. Bunun için ücret ödemeniz gerekli. Ancak olurda trafiğiniz baya yükselirse kendi reklam planı olan WordAds sistemine başvuru yapabilirsiniz. Tabi ki burada kazancınız Google Adsense gibi platformlardan oldukça düşük olacaktır.
 • Eklenti yükleme imkanınız olmayacak. Bir eklenti yüklemeniz için paket yükseltmeniz gereklidir. Bu ise size ek ücret anlamına gelir.
 • Aynı şekilde özel tema yükleme şansınız yok. Sınırlı sayıda sunulan ücretsiz temaları kullanmak zorundasınız. Sadece premium ve iş paketi alırsanız özel temaları seçme şansınız var. Ayrıca bu sınıfı alanlar özel CSS kodlarıda ekleyebilirler.
 • Sistemin verdiği istatislik ile sınırlanırsınız. Google Analist gibi üçüncü parti analiz araçları ekleyemezsiniz.
 • Hizmet kurallarını ihlal ettiniz diye bir gün kapatılabilirsiniz.
 • Sitenizin altındaki WordPress.com tarafından desteklenmektedir yazısını kaldırmak için iş plannı paketine geçmeniz gerekir.
 • E-ticaret için WordPress.com paltformunu kullanamazsınız. Eklenti veya ödeme sistemi sunmamaktadır.
 • Kısıtlıda olsa tam kullanım için yıllık 300 dolar veya daha fazlasını gözden çıkarmanız gereklidir.

WordPress.com ve WordPress.org İçin Sonuç ?

Daha iyi anlaşılması açısından aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

 WordPress.org
WordPress.com
WordPress.com (Premium)WordPress.com (İş Paketi)
Maliyet80- 100 dolar / yılÜcretsiz99 dolar / yıl299 dolar / yıl
Özel Alan AdıEvetYokEvetEvet
Depolama Alanını HostingSize Kalmış3 GB13 GBSınırsız
Para Kazanma ÖzgürlüğüEvetYokEvetEvet
Markalaşma ÖzgürlüğüEvetYokYokEvet
Tüm SEO ÖzellikleriEvetYokYokEvet
Diğer AnalizlerEvetYokYokEvet
Özel Tema DesteğiEvetYokSınırlıEvet
Eklenti KurabilmeEvetYokYokEvet
E-ticaret UygunluğuEvetYokYokYok
Üyelik SitemiEvetYokYokYok
BakımEvetYokYokYok
Tam kontrolEvetYokYokYok
WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması

Aslında yukarıdaki tablo tüm soruların cevabını vermekte. Aklınızda eminim soru kalmamıştır. Size şunu seçin demiyorum. Öncelikle bir projeniz için ne istediğiniz belirleyin. Neye ihtiyacınız var. Sonuçta ortada bir emek ve zaman harcaması yapacaksınız. Benim kişisel fikrim zaten sitemden belli. WordPress.com ve WordPress.org platformlarından dilediğinizi seçebilirsiniz. Sonuç olarak siz hangi seçimi yaparsanız yapın sonuçları yukarıda anlattığım gibi size yansıyacaktır.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.