WordPress Site Kurma

WordPress ile sizlere bir çok imkan sunulur. Google üzerinde WordPress ile site yapımı veya WordPress site kurma diye aratırsanız bir çok seçim bulabilirsiniz. Bunlar nelerdir dersek e-ticaret sitesi, forum sitesi, WordPress blog, haber sitesi, moda sitesi, film sitesi vb. olarak sıralayabiliriz. Bunlardan biri ise WordPress ile site kurmak. Bu yazımda sizlere WordPress site kurma işleminin yapım aşamalarını anlatacağım. WordPress sistemin en güzel yanlarından biri okuyup uygulayarak yapılabilmesidir. Yani kodlama bilginiz olmaksızın kendinize ait WordPress site kurmak mümkün. Ülkemizde bir çok site WordPress alt yapısını kullanmaktadır. Büyük gazetelerden tutunda TV kanallarına kadar çeşitli örneklere rastlamanız mümkün. Mesela öncelikle şuan bu yazıyı okuduğunuz benim sitem aliarior.com, sözcü gazetesinin sitesi sozcu.com.tr, webrazzi.com sitesi, blog.gittigidiyor.com vb. bir çok siteyi bulabiliriz. Şimdi konumuza dönelim.

WordPress Site Kurma Ücretli mi?

Bu sorunun sorulmasının en büyük nedeni WordPress.com ve WordPress.org sitelerinin verdiği hizmetlerin karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. Bu soruya net cevabı linkini aşağıda verdiğim yazımda bulabilirsiniz.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Daha İyi Görmek İçin Buradaki  Yazımı Okumalısın…

Sonuçta sizin kontrolünüzde 7/24 açık bir site sahibi olacaksınız. Bunun için ücret ödememiz gerekli. Bu işin temelidir. Tabi ki yüklü bir paraya ihtiyacınız yok tema hariç hosting ve domain için yıllık ortalama 150-200 TL vermeniz gereklidir. Verdiğim rakam yaklaşık olarak başlangıç seviyesindeki bir blog için geçerlidir. Yani aylık en fazla 30 bin kadar ziyaretçiye sahip olabilecek siteler içindir. Zaten bundan fazla rakama sahip iseniz eminim iyi para kazanmaya başlamışsınızdır. Bu nedenle bu parayı da ödemek size dokunmayacaktır.

WordPress Site Kurma İçin Nelere İhtiyacımız Var?

WordPress site kurma işlemi için öncelikle bir alan adı yani domain ve hosting yani barınma alanına ihtiyacımız var. Bunlar sitemizin temelini oluşturacaktır. Bunun dışında önemli olan diğer ihtiyacımız olan malzeme ise WordPress tema seçimi yapmamızdır. Öncelikle şunu belirtmem gerekli. Ben anlatımı kendi çalıştığım Alastyr firması üzerinden yapacağım. Tabi ki siz başka firmalar ile çalışabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminizdir.

WordPress site kurma işlemi için gerekli olan domain ihtiyacınızı hosting alacağınız firmadan veya ayrı ayrı firmalardan almanız mümkündür. Domain konusunda teknik bir bilgiye ihtiyaç yoktur. Sadece sizinsiteniz.com gibi bir alan adı belirlemeniz ve bu alan adının başka biri tarafından alınmış olmaması gereklidir. Domain seçiminde daha önemli olan ise hosting seçimidir. Hosting seçimini kuracağınız sitenin ihtiyacına göre yapmalısınız. Size hosting seçimi konusunda yardımcı olacak “En iyi Hosting Firması” başlıklı yazımı okumanızı öneririm. Bu yazımda yerli hosting firmalarının analizleri ile beraber incelemelerini bulacaksınız. Bu aşamadan sonra sadece hangi firma ile çalışacağınızı seçmek kalacaktır. Tüm bu seçimlerden sonra geriye kurulum aşaması kalacaktır.

WordPress Site Kurma : Domain Belirleme Aşması

Yukarıda da belirttiğim gibi hayalinizdeki siteniz için öncelikle bir alan adı seçmeniz gereklidir. Yine tekrarlamakta fayda var. Ben anlatımı kendi çalıştığım Alastyr firması üzerinden yapacağım. Bu bilgiyi de verdikten sonra devam edelim.

Öncelikle istediğimiz alan adının boşta olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Eğer biri aldıysa ikinci kişi aynı domaini alamaz. Bunun için buradan firmanın sayfasına gidiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi sitemiz çıkacaktır.

Alastyr Domain Alımı

Açılan sayfada üst kısımda soldan ikinci sırada yazan “alan adı” kısmına ve oradan da “domain kaydı” seçeneklerine tıklıyoruz.

İzlenecek yol Ana Sayfa >> Alan Adı >> Domain Kaydı şeklinde olacaktır.

Eğer alan adınız uygunsa alım işlemine izin verilecektir. Aksi durumda başkası tarafından alındığı belirtilecektir. Alan adını yıllık olarak satın alıyorsunuz. Burada şunu belirteyim ki eğer en 5 yıllık alabilirseniz SEO açısından iyi olacaktır. Uzun süreli domain alımı site otorite puanının artmasına yardımcı olmaktadır.

WordPress Site Kurma : Hosting Alımı

Tekrar Alastyr firmasını sitesine gidiyoruz. Yine aynı ekran üzerinden üst menüden “Web Hosting” kısmını ve bu kısmın altındaki “WordPress Hosting” seçeneğine tıklıyoruz.

Alastyr WordPress Hosting Paketleri

İzlenecek yol Ana Sayfa >> Web Hosting >> WordPress Hosting şeklinde olacaktır.

Dilerseniz başlangıç için orta dereceli WordPress hosting paketi alın. Daha sonrasında sitenizin durumuna göre paket değiştirebiliyorsunuz. Üstelik paket değişimi işlemi için hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Ödeme sonrası firma kendisi otomatik olarak değişimi sağlıyor. Ayrıca Alstyr firması ücretsiz olarak SSL hizmeti de verdiğini söylemeliyim. Yeri gelmişken SSL kurulumu için “WordPress SSL Kurulumu” başlıklı rehber niteliğindeki yazımdan yardım alabilirsiniz.

NOT : Hosting alımından sonra verdiğiniz e-mail adresinize hosting bilgileriniz gönderilecektir. Bu nedenle aktif kullandığınız bir e-mail adresini verin. Ayrıca gelen bilgileri bir not defterinize kayıt etmeniz faydalı olacaktır.

WordPress Site Kurma : WordPress Kurulumu

Bu kısma kadar domain ve hosting alım işlemini gerçekleştirdik. Hangi firmadan almış olursanız olun mantık aynı şekildedir. Hemen hemen her firmanın WordPress kurulum sihirbazı vardır. Bu aşamada bizde Alastyr firmasının WordPress kurulum sihirbazını kullanacağız. Bunun için öncelikle hosting yönetim alanına gitmeliyiz.

Alastyr-cPanel
Alastyr-cPanel

Alastyr yönetim sitesine giriş yaptığınızda hosting paketlerim bölümünden yukarıdaki gibi bir alana ulaşacaksınız. Burada “yönet” kısmına tıklayın. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

WordPress Kurulum Aşaması

Bu kısma ulaştıktan sonra mavi buton şeklinde “Cpanel Giriş” yazan yere tıklayın.  Tıkladığınız zaman hosting yönetim paneline erişmiş olacaksınız. Karşınıza çıkan sayfada aşağı kısımlara inin ve aşağıdaki resimdeki yeri bulun.

WordPress Kurulumu Son Aşama

Bu kısımda yazılımlar mevcuttur. Yani dilediğiniz yazılımı yükleme imkanınız var. WordPress yazana tıklayın ve sitenize yükleme işlemini başlatın. Yazılım kurulumu bittikten sonra alan adınıza gidin ve ekrandaki yönergelere göre WordPress kurulum işlemini tamamlayın.

WordPress Site Kurma : WordPress Tema Kurulumu

Bu aşamaya kadar WordPress site kurma işlemini yaptık. Şimdi sıra geldi WordPress tema seçimi aşamasına. Bu aşamada size iki tema sitesi önereceğim. Bu tema siteleri dünya çapında satış yapmaktadır. Temaların SEO uyumluluğu ve site güvenilirliği açısından oldukça profesyoneldir. Sitelerimizin ismi Themeforest ve Mythemeshop siteleridir. Sırayla bu iki siteden nasıl tema alıyoruz göstereceğim.

Themeforest Sitesinden Tema Alımı

Öncelikle Themeforest.net tıklayın. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Theme Forest Tema Alımı

Yukarıdaki resimde ok ile gösterdiğim kısımdan yeni üyelik için tıklıyorsunuz. Tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir form çıkacaktır.

Theme Forest Üyelik Formu

Formu eksiksiz şekilde doldurun ve Themeforest üyeliğinizi tamamlayın. Sonrasında ise hesabınız açıkken dilediğiniz temayı seçin ve satın alma işlemini gerçekleştirin.

Ayrıca Themeforest sitesinden tema alımını detaylı ve videolu şekilde anlattığım “Themeforest Tema Almak” başlıklı yazımdan yardım alabilirsiniz.

Mythemeshop Sitesinden Tema Alımı

Mythemeshop siteside aynen bir önceki verdiğim Themeforest sitesi gibidir. WordPress tema alımı için öncelikle Mytehemeshop.com adresine tıklayın. daha sonrasındaki aşağıdaki gibi bir site karşımıza çıkacaktır.

My Thema Shop WordPress Tema Alımı

Yukarıdaki resimde işaretlediğim gibi “SING UP” yazan yere tıklayın. Bu adımda dilerseniz Facebook, Google Plus gibi sosyal medya hesaplarınız ile giriş yapma seçenekleri mevcuttur. Giriş yaptıktan sonra “Themes” yazan yere tıklayın. Bu kısımda temalar sergilenmektedir. Dileğinizi seçin.

My Thema Shop Temaları

Seçtiğiniz temanın altında fiyatı da dolar bazında yazmaktadır. Kredi kartınız ile temanızı satın alabilirsiniz. Hatta dilerseniz ücretsiz temalardan birini de seçebilirsiniz. Ancak ben tavsiye etmem. Neden derseniz ücretsiz temalar kısıtlı olmakta ve tam olarak ihtiyacınızı karşılamayacaktır. Bu nedenle ücretli tema kullanmanızı öneririm. Tema alımını yaptıktan sonra temanızı size özel panelden indirebilirsiniz.

My Thema Shop Tema Alımı

Yukarıdaki resimde yeşil halka içine aldığım kısım tema dosyalarını içermektedir. Turuncu halkadaki ise tema yardımcı dosyalarını içermektedir. Dilerseniz temanın özel videosunu izleme imkanınız da mevcut.

WordPress Site Kurma : WordPress Tema Yükleme

Önerdiğim Themeforest veya Mythemeshop sitelerinden birinden temanızı aldınız. Sıra geldi WordPress sitesine tema yükleme işlemine. Bunun için öncelikle WordPress sitenizin admin paneline giriş yapın. Panele giriş yaptıktan sonra sol kısımdan Görünüm >> Temalar yolunu takip edin.

WordPress Tema Yükleme

Yukarıdaki resimde gösterdiğim gibi “Tema Yükle” butonunu kullanarak yeni temanızı yükleyin ve aktif hale getirin. Dilerseniz dil değişimi için eklenti kurulumu yapar ve dilediğiniz kısımları istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Hepsi bu kadardır.

Dilerseniz bu kısımlarla uğraşmadan hazır halde blog talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için “WordPress Site Paketleri” kısmına göz atabilir veya iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.