Themeforest Tema Almak

WordPress tema seçimi oldukça önemlidir. Sonuç olarak sitenizin görünümünü ve kullanılabilirliğini etkileyecektir. Bununla beraber SEO açısından da önemlidir. Bu kapsamda düşündüğümüz zaman WordPress tema seçimi için profesyonel kaynaklardan yararlanmalıyız. Bu kaynaklardan biri Themeforest sitesidir. Themeforest tema almak konusuna geçmeden öncelikle “Themeforest nedir?” hakkında kısaca bilgi vermek isterim. Bilgi aktarımına geçmeden önce aşağıdaki bağlantıdaki yazılarımı incelemek isteyebilirsiniz.

WordPress.com ve WordPress.org Hangisini Tercih Etmelisiniz

En iyi Hosting Firması Türkiye

WordPress Blog Kurulumu

Hazır WordPress Site Paketleriniz

Themeforest Nedir?

Themeforest dünyaca ünlü Envato market bünyesindeki web master alış-veriş havuzu diyebilirim. Site oldukça güvenilir ve kendini kanıtlamıştır. Dünya siteleri arasında ilk 500 içinde yer almaktadır. CMS içerik yönetim sistemleri yani WordPress, Joomla vb. sistemler için premium ücretli ve kaliteli temalar alabileceğiniz portaldır. Bu arada uzmanlığım WordPress olduğundan olsa gere CMS sistemleri üzerinden gittim ancak HTML, Blogger ve hatta Photoshop (PSD) şablonları almanız bile mümkün olduğunu hatırlatmalıyım. Tabi ki konumuz WordPress merkezli olduğu için bizim açımızdan ücretli wordpress tema ve eklenti marketi diyebiliriz.

En çok merak edilen konulardan biri ise lisanlama durumudur. Konumuz WordPress tema alımı olduğu için bunun üzerinden gideceğim. Themeforest her ne kadar kullanıcıların bir site için bir tema kullanmasını istese de kullanıcı birden fazla sitede aldığı WordPress temasını kullanabiliyor. Mesela aldığım bir temayı 3 sitede iki yıldır kullanıyorum. Hepsinde yasal şekilde market ile bağlantı kurup güncelleme yapabiliyorum. Bu süre zarfında da bir uyarı almadım. Themeforest lisanslama için sizin isminizi kullanılır. Yani Themeforest kullanıcı hesabınızdaki isminize lisanslama yapar. Bu nedenle birden fazla sitede kullanabilirsiniz. Tek siteye tek tema dedikleri yerde sitenin forum sayfası olduğunu belirteyim. Değişmediyse konunun yer aldığı forum sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ancak dediğim gibi birden fazla sitede kullanılabiliyor. Souç itibarı ile Themeforest bir aracı site üretici değil. Bu nedenle domain üzerine lisanslama yapmadığı sürece sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yine de tercih sizin tabi.

Themeforest Tema Almak

Öncelikle şunu belirteyim ki site İngilizce diline sahiptir. Bunun için tema veya eklenti aramalarınız için İngilizce kullanmalısınız. Merak etmeyin İngilizce bilmeseniz bile Google Translate hizmeti işinizi görecektir. Ayrıca en çok ihtiyacınız olacak arama kelimelerini de aşağıda sıralıyorum. Themeforest tema almak işini bu kelimeler kolaylaştıracaktır.

  • Teknoloji alanında bir site kurmak istiyorsanız : Technology
  • Otel, masaj salonu gibi rezervasyon sitesi için : Retail
  • Eğitim üzerine bir site düşünüyorsanız : Education
  • Forum sitesi kurmak istiyorsanız :  BuddyPress
  • E-ticaret sitesi düşünüyorsanız : eCommerce
  • Emlak sitesi düşünüyorsanız : Real Estate
  • Kurumsal firma sitesi için : Corporate
  • Resim, müzik sunumları için : Creative

Temel olarak en çok kullandığım kelimeler bunlar olduğu içinde sizinde işinize yaracağını düşündüğüm. Bunun dışında dediğim gibi diğer aramak istedikleriniz için Google Translate hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Themeforest Tema Almak ve Yükleme Adımları

Gelelim şimdi tema alımına. Öncelikle Themeforest.net adresine tıklayın.

Theme Forest Tema Alımı

Karşınıza yukarıdaki gibi sayfa çıkacaktır. Bu sayfada sağ üst köşede renkli ok ile gösterdiğim “Sign In” yazan yere tıklayın. Karşımıza üye olmamız için bir forum çıkacaktır. Üye olmadan tema indiremiyoruz. Bununla beraber üyeliğin avantajları da olmuyor değil. Her ay popüler temalar üzerinden indirim yapılıyor veya ücretsiz eklenti verilebiliyor. Mesela en son 79 Dolar değerindeki tema 19 Dolar üzerinden verilmişti. Yani bu anlamda yapılan indirim için düşünürsek kesinlikle üye olmak gerekir. Üstelik üyelik ücretsizdir.

Theme Forest Üyelik Formu

Yukarıdaki üyelik formunuzu doldurun ve üyeliğinizi tamamlayın. Güncel bir e-posta adresi kullanmayı unutmayın. Üyeliğimizi tamamladık şimdi ise sıra geldi tema alım işlemine. Öncelikle istediğiniz temayı seçin ve üzerine tıklayın. Mesela benim hoşuma Fansipan Magazine & News Blog theme gitti ve deneme olsun diye ona tıkladım. Karşıma ise aşağıdaki sayfa çıktı.

Themeforest Tema almak
Themeforest Tema almak

Tema resminin altında “Live Preview” yazısına tıklarsanız temanın canlı demosunu görebilirsiniz. Tabi ki burada şunu hatırlatmamda fayda var. Bu demoda göreceğiniz görsel temayı satın alıp sitenize yüklediğiniz anda hemen bu şekilde olmayacaktır. Bunun için tema üzerinde ayarlama yapmanız gerekebilir.

Themeforest sitesindeki temalar genellikle 6 ay destek verirler. Ancak resimde turuncu ok ile gösterdiğim kırmızı halkadaki yeri işaretlerseniz alacağınız desteği belirli ücret ödeyerek 12 aya çıkarabilirsiniz. İlk defa kullanım yapacaksanız öneririm. Takıldığınız noktada tema üreticisine ulaşabiliyorsunuz. Seçimi yaptıktan sonra el işareti ile gösterdiğim”Buy Now” yazısına tıklıyorsunuz ve satın alma işlemi için kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Daha sonrasında temanızı hemen indirebiliyorsunuz.

Dilerseniz aşağıdaki videoda Themeforest tema satın alma başlığı ile videolu anlatımı bulabilirsiniz.

[sociallocker id=”1620″][/sociallocker]

Tema Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress Tema

Alım işlemini yaptıktan sonra son aşamamız olan tema yükleme kısmına geldik. Bunun için öncelikle WordPress sitemizin admin panelinden giriş yapıyoruz. Daha sonrasında ise sol kısımdaki “görünüm” kısmından temalar bölümüne ulaşıyoruz. Sol taraftaki resimdeki gibi turuncu halka ile gösterdiğim kısma tıklıyoruz.

Burada şuan sitenizde aktif olan ve olmayan tüm temaları göreceksiniz. Size tavsiyem ise WordPress kurulumu ile gelen ve kullanmayı düşünmediğiniz temaların hepsini silin ki fazladan yer kaplamasın.

Bundan sonraki aşama ise aşağıdaki resimde görüldüğü sol üst kısımda “yeni ekle” seçeneğini göreceksiniz. Bu kısımdan yeni temanızı yükleyebilirsiniz.

WordPress Tema Yükleme

Bunun haricinde birde FTP yöntemi ile yükleme vardır. FTP yöntemi ile yüklemek için FileZille gibi bir aracı programa ihtiyacınız olacak. Bu konuya fazla girmiyorum. Çünkü anlattıklarım işinizi görecektir. Yinede değinmek gerekirse, programı yüklüyorsunuz. Sizden sitenizin FTP ulaşım bilgilerini isteyecektir. Daha sonrasında bilgileri girdiğiniz zaman sitenizin dosyalarının olduğu bölüme ulaşacaksınız. Buradan temalar bölümüne Themeforest sitesinden aldığınız temanızın dosyasını atacaksınız. Böylece yeni temanızı sitenize yüklemiş oluyorsunuz. Sonrasında admin panelinizden yüklediğiniz temayı aktif ederek kullanabilirsiniz.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.Takıldığınız yerde bana ulaşabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar…

8 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.