Error Establishing a Database Connection Hatası Aldım

Bir WordPress tabanlı site kullanıcısı iseniz Error Establishing a Database Connection Hatası ile karşılaşmanız mümkün. Belki ilk defa duyduğunuz bir hata olabilir ancak sitenizin alt yapısı WordPress ise karşınıza tıkması normaldir. Bu hata üzerine yazma sebebim ise bu sabah desteklediğim tarifalpisir.com sitesinde bu hatayı alma nedenim oldu. Elbette biraz bilgisi olan için kısa sürede çözülebilecek bir sorun fakat tüm WordPress kullanıcıları bu kadar bilgili değildir diye düşünüyorum. Bu nedenle internette yaptığım küçük bir araştırma ile Error Establishing a Database Connection Hatası ile karşılaşanların izlemesi gereken çözüm yolunun Türkçe olarak neredeyse yok denecek kadar az olduğunu gördüm. Bu durumda ise yabancı kaynaklar desteği ile sizlere anlaşılabilir ve en kolay çözüm yolunu bu yazımda vermek istedim. Anlatacağım adımları kolayca yerine getirmek için FTP kullanmanızı öneriyorum. Bunun içinde FileZilla arayüzünü kullanabilirsiniz. Ayrıca dosya düzenlemesi yapmak için NotePad++ gibi bir program indirmenizi öneririm. İndirme için program isimlerini linkledim kolayca tıklayıp, indirebilirsiniz.

Error Establishing a Database Connection Hatası Neden Olur

Kesin bir sebebi şudur diyemem ama oluşma nedeni sitemizdeki dosyaların veritabanı ile bağlantı kuramamasıdır. Bu durum ya dosyalarda değişiklik yaptığınız zaman veya durup dururken karşımıza çıkabiliyor. Sanırım bu durum sitemizin WordPress alt yapısına sahip olmasından kaynaklı olsa gerek. Uyarı durumu ise ya siteye hiç girilmiyor ve ekranda Error Establishing a Database Connection Hatası şeklinde bir uyarı veriyor veya sadece admin panelinde bu hatayı veriyor. Yani iki şekilde de bizi olumsuz etkiliyor. Çözümü ise karşılaştığınız soruna göre 5 dakika veya yarım saat kadar sürüyor. Umarım ilk aşamada anlatacağım tarzda bir hata alıyorsunuzdur ki böylece fazla uğraşmazsınız.

Database Connection Hatası Nasıl Çözülür?

Öncelikle anlatacağım çözüm yollarını sıralı şekilde uygulamanızı öneriyorum. Sonrasında ise Error Establishing a Database Connection Hatası nerede aldığınıza bakmanız gerekli. Sadece admin panelinde mi yoksa site ana sayfası için mi yoksa tüm site için mi alıyorsunuz bunu belirleyin. Sonrasında ise anlatacağım yöntemler ile çözüm bulacağınıza eminim ki ben bu şekilde çözdüm.

Şanlıysanız ve sadece admin paneli bu hatayı veriyorsa yapacağımız küçük bir dosya düzenlemesidir. Bunun için veritabanımızda bulunan wp-config.php dosyasında düzenleme yapacağız. Yukarıda verdiğim FileZilla ile sitenizin veritabanına girin ve ana dizindeki yani daha nokta tarifi ile public_html klasörü içindeki wp-config.php dosyasını bilgisayarınıza indirin. İçerisine ise aşağıdaki kodu ekleyin.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bu kodu ekledikten sonra sitenizden indirdiğiniz kısa aynı şekilde yükleyin. Yükleme için FileZilla açıkken dosyayı tutup ilgili kısma bırakın. Bu aşamada size aynı dosya var üzerine yazılacak şeklinde bir uyarı verecektir. Bu duruma onay verin yükleme işlemini tamamlayın. Daha sonrasında ise yapmanız gereken onarım işlemidir. Yani

www.siteminadi.com/wp-p-admin/maint/repair.php şeklindeki adres ile sitenize ulaşın. Karşınıza çıkan sayfada repair database yada repair and optimize database şeklinde iki buton çıkacaktır. Bunlardan birine basın ve onarımı gerçekleştirin. Sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Araştırmama göre bazen repair database yada repair and optimize database butonları çıkmadan “sitenizi otomatik onarmak için şu adresi ziyaret edin” diye uyarı çıkabiliyor. Sonrasında ise tekrar kontrol ettiğiniz zaman siteniz düzelmiş oluyor. Şanlıysanız bu durum ile karşılaşabilirsiniz.

NOT: Bu uygulama ile siteniz düzeldi ise daha önce izlediğimiz yolun tersi ile wp-config.php dosyasına eklediğimiz kodu kaldırın. Aksi durumda siteniz saldırılara karşı açık olacaktır.

Yukarıdaki uyarı asla es geçmeyin sonra başınız ağrımasın. Bu aşa size çözüm olmadı ise veya sitenizin tamamında aynı hatayı alıyorsanız ikinci aşamaya geçin.

Database Connection Hatası İçin İkinci Çözüm Yolu

Bu hatanın düzeltilmesi için wp-config.php bu nedenle yukarıda verdiğim şekilde dosyayı indirin ve içeriğini açın kontrol edin. Dosyayı açtığınız zaman genel olarak:

define('DB_NAME', 'database-name'); 
define('DB_USER', 'database-username'); 
define('DB_PASSWORD', 'database-password'); 
define('DB_HOST', 'localhost');

şeklinde bir yapı ile karşılaşacaksınız. Genel olarak diyorum çünkü bazı firmalarda DB_Host kısmında localhost kullanmıyorlar. Bunu en iyi öğreneceğiniz yer ise hizmet aldığınız hosting firmasıdır. Eğer sitenizi En İyi Yerli Hosting Firması başlıklı yazımda analiz edip önerdiğim Güzel Hosting ve Alastyr gibi firmalar üzerinde barındırıyorsanız bu firmalar localhost kullanıyor. Yani sorun yok. Bu dosyaları kontrol ettiğiniz ve varsa hata düzelttiniz diyelim. Buna rağmen hala bir değişiklik yok ve siz Error Establishing a Database Connection Hatası alıyorsanız işte o zaman kuvvetli ihtimal sorunun kaynağı MySQL üzerindendir. Bu durumda ise üçüncü çözüme bakalım.

MySQL Kaynaklı Database Connection Hatası Çözümü

MySQL üzerinden Error Establishing a Database Connection Hatası alma sebebi ise ziyaretçi sayınızın çok fazla olması olmasıdır. Bu hata genelde paylaşımlı host hizmeti aldığımız durumlarda karşımıza çıkar. Çözüm ise aşağıdaki şekilde test ederek giderebiliriz.

Öncelikle phpmyadmin üzerinden sitenin veritabanına girin. Bağlantı sağladıktan sonra yapmanız gereken kullanıcıların veritabanı izinlerini kontrol etmek. Bu kontrol için testconnection.php isminde bir dosya oluşturun. Oluşturduğumuz dosyanın içine de aşağıdaki kodları kendi sitenize göre düzenleyip ekleyin.

<?php
$link = mysql_connect(‘localhost’, ‘veritabanı_ismi’, ‘veritabanı_şifresi’);
if (!$link) {
die(‘Could not connect: ‘ . mysql_error());
}
echo ‘Connected successfully’;
mysql_close($link);
?>

Kodumuzu ekleme işleminden sonra sıra geldi kontrol aşamasına . Bunun içinde siteadresiniz.com/testconnection.php şeklindeki adrese gidin. Açılan sayfa üzerinde Connected successfully yazısı ile karşılaşıyorsanız demek ki site ziyaretçilerine izin var ve sorun site trafiğinden değilmiş.

Error Establishing a Database Connection Hatası Giderilmedi mi?

Bu aşamadan sonra yapacağınız fazla bir şey yok. Emin olmak adına yukarıda saydığım tüm adımları kontrol ederek tekrarlayın. Özellikle phpmyadmin üzerinden bağlanmak istediğiniz zaman Access denied for user ‘foo’@’%’ (using password: YES) hatası alıyorsanız fazla zaman harcamadan hizmet aldığınız firma ile irtibata geçin. Çünkü bu durumda hatanın firmadan kaynaklı olduğu muhtemeldir. Kısa sürede bir ayarlama ile siteniz eski durumuna kavuşacaktır.

Bu yazımda sizlere Error Establishing a Database Connection Hatası ve çözümü hakkında bilgi verdim. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmaktan çekinmeyin. Bunun dışında yeni içeriklerimden ve kampanyalarımdan haberdar olmak için siteme abone olabilir, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.