Instagram Hashtag Kullanımı ve Önemi

İnstagram hashtag kullanımı aslında dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Hashtag yani etiketleri bir ilgi alanı gibi düşünürsek ilgili kitleye ulaşmamız için gerekliler diyebiliriz. Son zamanlarda ise bilinçsiz kullanım nedeni ile birçok alakasız paylaşım karşımıza çıkabiliyor. Instagram ise bu gibi durumları aşmak adına zaman zaman güncelemeler yapmaktadır. Hashtag kullanımını anlatabilmek için bir aylık yaptığım çalışmanın sonuçlarını dikkate alacağım. Böylece alınan sonuçları karşılaştırabilme şansımız olacaktır. Çalışmam hakkında bilgi vermeden önce hashtag kullanımı hakkında biraz bilgi vermemde yarar olacaktır.

Hashtag Nedir?

Hashatg oluşturma işlemi, Instagram üzerindeki kelimelerin başına (#) sembolü konularak yapılmaktadır. Amacı daha fazla ilgili kitleye ulaşmaktır. Örneğin #SEO hashtag etiketinde SEO ile ilgilenenler hedeflenmektedir. Bu durum zamanla kötü amaçlar içinde kullanılmaktadır. En bariz şekilde alakası olmayan ama yüksek kitleye sahip etiketleri kullanarak yaparlar. Sonuç ise yarar sağlamadığı gibi zarar bile vermekte olduğunu söyleyebilirim. Doğru hashtag kullanımı hem size hem de diğer kullanıcılara daha fazla katkı sağlayacaktır.

Instagram Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?

Instagram üzerinde ilgi çekmeyi herkes ister. Bunun için öncelikle düzgün bir profil sayfamız olmaldır. Sayfamızda yapılan iş hakkında bilgiler ve iletişim kısmı mutlaka olmalıdır. En azından sitenizin linkini koymalısınız. Siteniz yoksa Whastapp özelliğini kullanmanız iyi sonuçlar almanızı sağlar. Instagram hashtagları, paylaşımınızın daha fazla ilgili kişilere ulaşmasını sağlar. Üstelik bunun için sizden ücret alınmaz. “Bu kadar kolay mı?” diyebilirsiniz. Kurallara uygun içerik paylaşımı yaparsanız elbette. Mesela SEO üzerine ön plana çıkmak için peş peşe #seo #seo diye yazmak size bir yarar sağlamaz. Bununla birlikte kısa içerikler yazarak içeriğin içinde hashtag kullanmak yarar sağlar.

En Çok Yapılan Instagram Hashtag Kullanımı Hataları

Instagram platformu sadece görsel paylaşım alanı değildir. Kişisel kullanıcı gözüyle bir eğlence aracı şeklinde görülse de aslında pazarlama odaklı çalışan bir sistemdir. Temel olarak kullanıcı bilgileri ile para kazandığını söyleyebiliriz. Sizin kişisel bilgilerinizi kayıt altına alan Instagram bu bilgileri kullanır. Size özel reklamlar sunar. Reklam veren size kolayca ulaşır ve Instagram reklam üzerinden para kazanır. Reklam veren ise hizmetini veya ürününü size ulaştırır. Sistemin işleyişi kacaba bu şekildedir.

Hashtagler ise belirtilen konuya kolay ulaşımı sağlar. Üstelik reklam ücreti ödemeniz gerekmez. Doğru hashtag kullanımı ile iyi sonuçlar alabilirsiniz. Hashtag kullanımında yapılan en büyük hata popüler hashtagları sıkça kullanmaktır. Instagram’da arama kısmına veya paylaşım yaparken # etiketini koyup bir kelime yazdığınız zaman ilgili kitle sayısını verir. Mesela #SEO konusunda şuan 6.200.000 rakamını veriyor. Bunun anlamı ise ne kadar paylaşım yapılmış ve bu kadar kişi ilgili anlamındadır. Bu hashtagi kullanmak size ne kadar değer sağlar ki! Eğer popüler bir hesap değilseniz, takipçi sayınız az ise denizde kum tanesi olmak gibi bir durum olacaktır. Bu sayı aynı zamanda o kadar kişi ile rekabet edeceğinizi göstermektedir. Yapılan çalışma sonuç vermeyecektir. Bir diğer büyük yanlış ise alakasız etiketler kullanmaktır. Sadece popüler diye sizinle alakası olmayan etiketleri kullanmayın. İçeriğiniz ne ise onunla alakalı hashtagler kullanın. Yanıltıcı veya uçuk ifadelere yer vermeyin.

Instagram, Google’a yakın derecede akıllı diyebiliriz. Zamanla hesabınız geriler ve hatta politika uyumsuzluğu nedeni ile kapanabilir. Paylaşımlarınızdan en iyi verimi almak için Instagramın size sunduğu tüm özellikleri kullanın. Konum bilgisi, etiketleme, görsel ve reel videosu paylaşımı gibi tüm özellikleri kullanın. Bunlara ek reklam da verirseniz istediğiniz hedefe kısa sürede ulaşabilirsiniz. Elbette süreklilik şartına mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca takipçilerinizin ne zamanlarda aktif olduğunu testler yaparak belirlemelisiniz. Bu konuda daha önce yazmış olduğum Sosyal Medya Paylaşım Saatleri başlıklı içeriğimi inceleyebilirsiniz.

Doğru Instagram Hashtag Kullanımı Nasıl Olur?

Hashtag kullanımında belirli bir sayı sınırı olduğunu biliyor muydunuz? Instagram her paylaşım için 30 hashtag kullanımına izin verir. Elbette her paylaşımda da bu sınıra ulaşacağım diye alakasız etiket girilmemelidir. Doğru hashtag kullanımı için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle takipçilere değer katan içerikler üretin,
 2. Kullanacağınız hashtaglerin popülerlik derecesini öğrenin. Bunun için Instagram paylaşım alanında #kelimeniz şeklinde yazın ve size kullanım sayısını verecektir.
 3. Takipçi sayınıza göre genel olarak 15k ile 300k arasında değer sunanları içeriğinize ekleyin,
 4. Otomatik hashtag sunan sitelerden yararlanıyorsanız mutlaka değerlerine bakın. (Bu konuda ingramer.com sitesini kullanabilirsiniz.)
 5. Görselleriniz veya videolarını Instagram tarafından istenen boyutlarda olsun. (Bu konuda en iyi çözüm canva.com kullanmaktır.)
 6. Paylaşımlarınızı aşırı şekilde yaparak kullanıcıyı sıkmayın. Sadece ürününüz veya hizmetinizi değil bazende mola içerikleri paylaşın. Takipçileriniz hayatına ne kadar katkı sağlarsanız siz de o kadar kazanırsınız.
 7. Yorumları sık sık takip edin. Cevap verilmesi gerekenlere cevap verin. Silinmesi gereken spam yorumları ise hemen kaldırın ve hatta o kişiyi engelleyin.
 8. Paylaşım testleri yaparak en iyi verim aldığınız saatleri ve konuları belirleyin.

Tüm bu noktalara dikkat ederseniz hedefinize ulaşmanız mümkün olur.

Instagram Hashtag Kullanımı Testinde Neler Yaptım?

Yaptığım çalışmanın detaylarından çok sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum. Çalışma için iki hesap belirledim. Bu hesapların biri 10k üzeri diğeri ise 50 üstü takipçiye sahipti. Deneme süresince günlük olarak içerik girdim. Ek olarak ya reel videosu yada hikaye paylaşımı yaptım. Her hesap için yapılacak paylaşıma özel hashtagları o anda belirledim. Türkiye saati ile 17.00 ile 20.00 aralığında paylaşımlar yaptım.

Hesaplar İçin Hashtagleri Nasıl Belirledim?

Takipçi sayısı 10k üzeri olan hesap için popüleritesi 150k ile 400k aralığında olan hashtagleri seçtim. Takipçi sayısı 50 olan hesap içinde 3k ile 30k arasında popülerliğe sahip hashtagler seçtim. Etiketlerle beraber yüz elli veya iki yüz kelimelik giriş bilgileri ekledim. Bunların büyük çoğunluğu ilgi uyandıran içeriklerdir. Bu arada her paylaşımda mutlaka hesap adını da etiket olarak paylaştım. Bu hem bilinirlik hem de markalaşma açısından hesaba değer katmaktadır. Son olarak her gün aynı saat aralığında paylaşımları Facebook Business sayfasında yayına hazırladım. İçeriklerin tüm görsel ve videolarını canva.com üzerinden aldım.

Instagram Hashtag Kullanımı Deneyinde Neyi Amaçladım?

Temel amaç olarak Instagram hashtagları kullanımının ne gibi katkıları olacağını görmeyi amaç edindim. Bu çalışma için hesaplarını bana teslim eden müşterilerime de yeri gelmişken teşekkür ediyorum.

Sonuç

Yapılan çalışma sonucunda analizler kontrol edip, kayıt altına aldım. Tüm bilgileri değerlendirerek aşağıdaki sonuçlara ulaştığımı söyleyebilirim:

 1. Takipçi sayısına göre popülerlik değeri belirlenmelidir. 50 takipçisi olan hesap için 300k üzeri popüler olan hashtag neredeyse katkı sağlamıyor gibi.
 2. Paylaşım sürekliliği sıklığından daha önemli. Yani her saniye paylaşım yerine belirli bir zaman diliminde her gün veya iki günde bir paylaşım yapmak daha iyi oluyor.
 3. Takipçilere katkı sağlayan içerikler daha çok beğeni alıp, paylaşımı yapılıyor.
 4. Reklamsız şekilde bir ay sonunda takipçi sayısında ilgi çekici artış sağlanıyor.
 5. Organik çalışmaların kalıcılığı ve geri dönüşümü daha iyi olduğunu bir kere daha anlamış oldum.
 6. Her paylaşımda konu ile ilgili hashtag kullanımı daha iyi sonuç veriyor.
 7. Paylaşımlarda hesap adının hashtag olarak kullanılması marka değeri ve bilinirlik sağlıyor.
 8. Hashtag kullanımında üst sınır 30 ve ne kadar çok ilgili hashtag olursa keşfete çıkma oranı artıyor.
 9. Yukarıdaki noktalara uygun yaptığım paylaşımların on tanesinden 6’sı keşfete çıktı. Kimi paylaşım 250 kimisi ise 10k üzeri etkileşim aldı.
 10. Paylaşımlar için konum, etiketleme vb. tüm özelliklerin kullanımı daha iyi sonuçlar almanızı sağlıyor.

Yaptığım Instagram Hashtag Kullanımı deneyi sonuçları kabaca bu şekildedir. Elbette bir uzman desteği ile daha iyi sonuçlar alınabilir. Bu çalışmalar için reklam yapılmadı. Hesap sahiplerinin izni olmadığı için hesapları sizlerle paylaşamadım. Aslında amacım görsel bakımdanda sizlere sonuçları sergilemekti. Genel olarak sunduğum bu bilgiler ışığında bile iyi sonuçlar almanız mümkündür.
Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel içeriklerim için e-mail bültenine abone olabilirsiniz. Bununla beraber Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.