Misafir Yazarlık Konusunda Başarısız Olma

Dijital pazarlama alanında misafir veya ücretli yazarlık oldukça etkili bir yöntemdir. Misafir veya ücretli yazarlık ile ziyaretçi kitlenizi iyi derecede arttırmanız mümkün. Ancak her işin olduğu gibi misafir blog yazarlığında belirli kuralları vardır. Bu kurallara uyuması geri dönüşüm sağlamanız açısından iyi olur. Dijital pazarlama alanında özellikle firma bloglarına ziyaretçi çekmek için misafir blog yazarlığı kullanılmalıdır. Bunun için bir çok alternatif yöntem var. Bunlardan en bilinen yöntem ise bir fenomen kişiye bir blog için içerik oluşturulur ve yazı içeriğinde firmanın bloğuna linkler verilir. Bu sadece bir yöntemdir. Bu yazımda ise ben size “misafir veya ücretli yazarlık konusunda nasıl başarısız olunur” başlığı altında çeşitli nedenleri sıraladım. Bu maddeleri dikkate alarak oluşturdunuz misafir yazarlık içerikleri emin olun iyi derece dönüşüm alacaktır.

Misafir veya Ücretli Yazarlık İçin Yayımcı Seçimi

Öncelikle her blog üzerinde içerik yayınlamak doğru değil. Bu hem Google gözünde de iyi değerlendirilmez. Bazı bloglarda gördüğüm kadarıyla ücretli şekilde içerik yayıncılığı hizmeti verilmekte. Bu güzel bir uygulama ancak WordPress konularında içerik paylaşımı yapan bir blogda çanta tanıtımı yazısı nedir? Evet bu derece alakasız bir içerik yayımcılığı. Neden? Çünkü işin içinde paramı alırım yayını yaparım mantığı var. Oysa yayınlamak için bir kılıfa sokmak gerek. Ya sitenizi çanta ile alakalı hale getirmelisiniz ki bu oldukça zordur yada yazıyı sitenize uygun hale getirmelisiniz ki en kolayı ve oluru budur.

Mesela yukarıdaki örnekte bulunan çanta tanıtımı yazısını ben bu sitede yayımlarım. Diyeceksiniz söylediklerin nerede kaldı. Haklı gibi görebilirsiniz. Önce anlatmama izin verin. Çanta tanıtımı yapmak isteyen kişinin amacı sitesinin tanıtımı veya ziyaretçi çekmektir değil mi? Bu siteyi SEO ve Web site analizi şeklinde bir içerikle tanıtırsam hem sitem için alakalı hemde yayınlanmasını isteyen kişi veya kurum için yararlı olacaktır. Bu nedenle bu sitede ücretli içerik yayımlarken içerikleri değiştirme hakkımın olduğunu beyan ediyorum. Bununla beraber görüneyim yeter diyorsanız milyonlarca ziyaretçisi olan herhangi bir konudaki siteye reklam vermek size daha mantıklı gelebilir.

Misafir veya Ücretli Yazarlık İçin Kitle Belirlemek Önceliğiniz Olsun

Yukarıdaki başlık altında paylaşacağınız yazının ilgili bir sitede olmasının öneminden söz ettim. Bu başlık ise bunun devamı niteliğinde kitle seçimi ile alakalı olacak. İçeriği ilgili bir sitede paylaşacağız burada sıkıntı yok peki kitle istediğimiz gibi mi acaba? Eskiden olsa bunların hiç bir önemi olmazdı. Google’da anlamazdı. Ancak son güncellemeler ile artık yapmanız gereken tel şey var. Gerçekten kalıcı bir ziyaretçi kitlesi istiyorsanız ilgili bir kitle ile beraber insanlara fayda sağlayan, sorunlara çözüm olan içerikler yayımlamalısınız.

Kitle seçimi için site sahibinden analiz verileri isteyebilir veya çeşitli araçlar ile (moz, wmaracı vb.) siz analiz yapabilirsiniz. Yayım yapacağınız site WordPress kullanımı ve eğitim içerikleri paylaşımı yapabilir. Sizde bir tasarımcı veya SEO uzmanı iseniz bu sitede paylaşım yapmanı en doğru seçim olacaktır.

Temel SEO Kurallarına Kesinlikle Dikkat Edin

İçeriğinizi paylaşacağınız sitenin ziyaretçisi ok olabilir. Bu tarz sitelerden gözüme çarpan oldukça çok. Sitede SEO kuralları hemen hemen hiç kullanılmasa da dış linkler veya reklam ile sitenin ziyaretçisi arttırılıyor. Bu tarz sitelerde içerik paylamak isterseniz dikkat etmeniz gereken en önemli kural temel SEO kurallarıdır. Örneğin başlıklarınızda h1, h2 tagları kullanabilirsiniz. Anahtar kelimeleri ve eş kelimeleri içeriğinizin içine serpiştirebilirsiniz, resimleriniz için isimlendirme yaparken SEO’ya uygun şekilde yapabilirsiniz vb. kurallara uymanız önemlidir. Bu hem yayım yapılan siteye hemde verdiğiniz linke yararlı olacaktır.

Ayrıca içerik paylaşacaksanız amacınıza uygun şekilde linkleme yapmalısınız. Mesela bu siteden dofollow link çıkışı vermiyorum. Ücretli içerik olsa bile vermiyorum. Çünkü bu sitede amaç makale yayınlayıp para kazanmak değil. Üstelik bu çeşit linkleme siteme de zarar verecektir. Elbetteki sitenin giderleri için reklam veya ücretli hizmetler sunulur. Ancak amaç sadece para alıp içerik yayımlamak değildir. Burası bir eğitim, paylaşım ve benim tanıtım sitemdir. Yani kartvizit gibi diyebilirim. Bu güne kadar bir çok kişi veya firmadan içerik yayıncılığı teklifi geldi ve yayımlamadım. Nedeni ise sadece backlink bazında istenmesi. Konuyu fazla dağıtmadan devam edelim.

İçerik Paylaşmak İstediğiniz Sitenin Kurallarını İyi Okuyun

Bu en çok uyulmayan kural. Sırf içerik paylaşımına izin veriyor diye paylaşım yapanlar çok. Bu kural hem firmalar için hemde kişiler için geçerli. Bir site misafir yazarlık hizmeti sunuyorsa illaki belirli kuralları vardır. Bu isterse ücretli şekilde sunulsun yine aynı şekilde kuralları kesinlikle vardır. Zaten yoksa o siteyle çalışmamanız gerekli.

Kuralları okumanız ve kabul etmeniz önemli. Böylece içeriğinizin nasıl ve ne şekilde yayımlanacağını önceden bilmiş olursunuz. Ayrıca size bu konuda ufak bir tiyo vermem gerekirse, paylaşım yapacağınız site yönetimi ile iletişime geçerek ne tür yazılar ne şekilde tepki alıyor gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını öğrenmeniz iyi olur.

Bu arada son olarak ben de sitemde misafir yazarlık veya sponsor içerik paylaşımına izin veriyorum. Özellikle sponsor içerik yayınlama konusu ile ilgiliyseniz aliarior.com/reklam sayfamdan bilgi alablirsiniz. İlginizi çekeceğini düşündüğümden göz atmanızı isterim.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.