Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip site analizi, SEO’nun önemli bir yönüdür. Rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini bilmenize yardımcı olur. Elde edilen bilgiler ile web sitenizi geliştirirsiniz.

Genel olarak bir rakip analizi şu başlıklardan oluşur:

 • Bir rakip geri bağlantı analizini,
 • Anahtar kelime araştırmasını,
 • Sayfa içi optimizasyonu

içermektedir.

Rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak için rakip site analizi yapmanız önemlidir.

Rakip analizi yapmak için belirli araçları kullanmamız gereklidir. Bu araçlar sayesinde uzun sürecek olan analiz süresini daha kısa sürede tamamlayabiliriz. Bu araçları kullanmadan teknik uzman bile olsanız analiz yapmanız sağlıklı sonuç vermeyecektir.

Analiz için aşağıdaki görselde hazırladığım kontrol listesini kullanabilirsiniz. Bu başlıklara göre analiz yaparak sitenizi iyileştirebilirsiniz. SEO dünyasının dili İngilizce diyebilirim. Bu nedenle en azından araçları kullanacak kadar dil bilginizin olmasını öneririm.

Rakip Site Analizi İçin Kontrol Listesi
Rakip Site Analizi İçin Kontrol Listesi

Rakip Site Analizi İçin Kullanılan Araçlar Ne İşe Yarar?

Rakiplerinizi belirlemek için rakip site analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Daha net ifade ile rakibin elinde ne var görmek için kullanırız. Sonuca göre de kendi sitemizi geliştiririz. kullanışlı bir araçtır. El edilen sonuca göre de bir plan oluşturup o şekilde yol alırız.

En Popüler Rakip Site Analiz Araçları

Ücretli veya ücretsiz birçok analiz aracı vardır. Ücretsiz versiyonlar bir noktaya kadar iş görürler. Profesyonel olarak rakip analizi yapmak istiyorsanız ücretli araçlar kullanmak iyi olur. En popüler rakip site analiz araçları Moz, SEMrush, Ahrefs ve Google Analytics’tir.

Moz

SEO için iyi bir araçtır çünkü insanların internette ne aradıkları hakkında çok fazla veriye sahiptir. Birçok uzman tarafından bu yetkiliği tescillenmiştir. Elbette analiz konusunda tek bir araca bağlı kalmak doğru olmaz.

SEMrush

En bilinen özelliği, anahtar kelime araştırması ve rakip geri bağlantı yani backlink analizi için iyidir. Bu durumdan olsa gerek çoğu uzman bu aracı kullanır. Alınan sonuçlar diğer araçlarla karşılaştırılır ve ona göre bir aksiyon planı oluşturulur.

Ahrefs

SEO için ve sosyal medya anilizi için de kullanılan en iyi araçlardan biridir. Sosyal medya analizi de sunduğu için diğer rakiplerinden bir adım önde görebilirsiniz. Popüler olması boşuna değildir. Şahsi olarak ücretli bir analiz aracı alacaksanız önerim Ahrefs olabilir.

Google Analytics

Google zaten başlı başına SEO konusunda yetenekli araçlar sunuyor. SEO derken de siteleri genellikle Google’a göre düzenlerler. Ne kadar doğrudur tartışılır.

Google Analytics ile detaylı ziyaretçi analizi yapabilirsiniz. Geçen ay veya hafta içinde sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini bile görebilirsiniz. Ek olarak anlık ve ne ziyaret ettiğini görmek mümkündür. Üstelik ücretsizdir.

Rakip Site Analizi İçin Önerilen Diğer Araçlar

Yukarda saydıklarımızın dışında sıkça kullanılan analiz araçları vardır. Bunlar arasında şu araç mükemmel demek zordur. Birinin iyi olduğu konuda öbürü daha iyi olabiliyor. Bu nedenle başta belirttiğim gibi tek bir analiz aracına bağlı kalmamalısınız. Proje durumuna göre en az üç araçta analiz yapmanızı öneririm. Bilinen bazı rakip site analiz araçları şunlardır:

 • www.linkresearchtools.com
 • www.brightedge.com
 • www.lxrmarketplace.com
 • www.buzzsumo.com
 • www.ryte.com
 • www.majestic.com
 • www.seospyglass.com
 • www.sistrix.com

Rakip Site Analizi Konusunda Sonuç

Önemli olan metrikler hakkında bir fikriniz olmasıdır. Fikriniz olursa rakibinizin web sitesindeki verilere bakar ve kendi sitenizi öne çıkarabilirsiniz. Rakibinizde olmayan bir parametre bile size kalıcı bir fayda sağlayabilir.

SEO işi bir taktik işidir. Legal olarak nasıl bir senaryo kurarsanız sonucu o kadar başarılı olur. Her siteye veya sektöre bir plan uygulamak o site için facia olabilir. Kısaca veri toplamalı ve veriye, sektöre göre plan dahilinde çalışmalar yapılmalıdır. Son olarak siteniz için sunabileceğim SEO analiz hizmeti ile sitenizin durumunuzu öğrenebilirsiniz.

İçeriği beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. En güncel içerik ve duyurularım için Instagram, Facebook veya Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.