Sadakatlı Müşteri Kitlesi Oluşturma

Sadakatlı Müşteriler Bulmak Zordur

Ticarette bildiğiniz gibi her şey karşılıklıdır. Ticari faaliyet yürüten tarafla birbirlerine ne kadar açık olurlar ise sadakat kavramı o kadar sağlam olmaktadır. Sonuç ise güçlü bir iş birliğidir. Peki bizler için sadakat pazarlaması adı verebileceğimiz bu yollar nelerdir? Bu yazımızda bunlara göz atacağız.

Bilgi Güncellemesi Yapmak

Müşterilerinizi bilgilerinizi sürekli güncel olmasını isterseniz ki dilediğiniz anca ulaşabilmeli ve ihtiyaçlarını takip ederek bu politika ile teklifler sunmalısınız. Ancak bu gibi bilgi güncelleme durumlarında müşterileriniz sizlere bilgi güncellenmesinde yardımcı olmayacaktır. Durun hemen nasıl olur demeden önce bunun kolay bir yol ile çözüleceğini söylemeliyim.

Düşünün bir GSM operatörü olarak kendinizi hayal edin. Müşterinizin bilgilerini onu arayarak güncellemek istediğiniz zaman sizi fazla ciddiye alamayabilir veya hiç yardımcı olmaz. Ancak bu durumu aşmanın en kolay yolu bilgi güncellemeleri yaparken müşterinizi ödüllendirmektir. Operatör olarak müşterinize şu şekilde yaklaşabilirsiniz:

Siz : Merhaba iyi günler size bir ay boyunca 1 gb internet hediye etmek istiyoruz. Bunun için bilgilerinizi güncellememiz gereklidir.

Dediğiniz de bilinç müşteri ücretsiz bir hizmet almak için sizi ciddiye alacak ve bu sayede sizde bilgi güncellemesi yapabileceksiniz. Burada verdiğim örnek aşırı derecede basit olabilir. Anlatmak istediğim olay için ampullerinizin yanmasını istedim. Eğer yandıysa bu kısım amacına ulaşmış demektir.

sadakatli-musteri-kitlesi-olusturma-www-aliarior-comMüşteriye Özel Olduğunu Hissettirin

Müşterinize özel olduğunu hissettirmeniz oldukça önemlidir. Çünkü müşterini ile ilişkiler adeta pamuk ipliğine bağlıdır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile beraber müşteriler için bir çok farklı alternatif meydana gelmiştir. Sizden hizmet veya ürün alması için ona farklı olduğunu hissettirmelisiniz. Bu sayede size sadakat ile bağlanacaktır. Hatta sadece müşterinize özel süprizler ve teklifler sunarsanız daha kalıcı bir ilişki yakalayabilirsiniz.

Sosyal Medyaya Teşvik Ettirin

Firmanız için sosyal medya olmazsa olmazlardan olması. Özelikle artık herkesin cebinde bir paylaşım aracı olduğunu düşünürsek bu durumun önemini kavrayabiliriz. Hizmet verdiğiniz kitleyi sosyal paylaşımlarda sizi paylaşması için teşvik edin. Gerekirse ödül gerekirse indirim kuponları yada değişik alternatifler ile bu durumun oluşmasını sağlamalısınız. Bu sayede müşterinizi sizin yerine reklam yapmış olmakla beraber ne kadar güvenli ve doğru iş yaptığınızı duyurduğu için diğer müşteri potansiyeline sahip adaylar için iyi bir referans olacaktır.

Referans Sistemi Oluşturun

Bir ürün veya hizmet sunuyorsanız müşteriniz arasında bir referans sistemi oluşturabilirsiniz. Yani bir firmaya bizi önerin bizde sizi ödüllendirelim mantığı ile hareket ederek müşterileriniz için sadakat ortamı sağlayabilirsiniz. Ancak bu uygulamayı yaparken rakiplerinizi iyi analiz etmelisiniz ki benzer yöntem veya ödüllendirme yolu kullanmayınız. Özellikle müşterinizin ihtiyacınız karışılamaya yönelik veya sadece ona özel bir ödüllendirme sunarsanız daha cazip olacaktır.

Sürekli İletişim İçin Uygulamalara Özendirin

Özellikle mobil çağına girmemiz ile her an her yerde bilgi akışlarını takip edebiliyoruz. Aynı durum sahip olduğumuz müşterilerimiz için geçerlidir. Bu neden süreklilik sağlanması açısından müşterilerimizi sahip olduğumuz uygulamaların kullanımı için teşvik etmeliyiz. Özellikle bu mobil uygulamalar ile konum bazlı pazarlama teklifleri sunabilir ve müşterilerimizin ihtiyacını karşılamanın yanında onu anlayan bir hizmet veren konumuna geliriz. Böylece müşteri ile aramızda sağlam bir sadakat köprüsü kurulacaktır.

Doğal Ödüllendirme Yollarını Seçin

Öncelerde hizmet sunucular kral iken artık gelişen teknoloji ile bu konuma müşteri oturmuş vaziyettedir. Yani kral artık müşteridir. Bu gün sizin verdiğiniz ödülü diğer hizmet sunucularda verebilir. Bu kısımda devreye müşterinizi ne kadar tanıdığınız bilgisi girmektedir. Artık müşteriler rutin olarak sunulan ödüllendirme sistemlerinden sıkılmış durumdalar. Kendilerine hitap etmesi ile doğal ve sıra dışı ödüllendirme yöntemlerine ihtiyaç duymaktalar. Bu kısımda sizin ve ekibinizi hayal gücü devreye girmektedir. Sunacağınız ödül ne kadar doğal, ne kadar özel olursa müşterileriniz ile kuracağınız sadakat köprüsünde o kadar sağlam temeller atmış olacaksınız.

Beklenmeyen Ödüllendirmeler Yapın

Şimdi diyebilirsiniz buraya kadar zaten müşteriyi iyice şımarttık daha ne yapabiliriz! Ancak buraya kadar yapılan her şeyi diğer rakiplerinizde yapabilir. Bu kısımda ise müşterinize küçük jestler yaparak veya hiç beklemediği anda bir ihtiyacına yönelik ödüllendirme yaptığınız anca müşteri gözünde sadakat puanınız biraz daha artacaktır.

Social network and WOMMBir içerik veya Duyurularınızı Müşterilerinizin Yapmasınız Sağlayın

Bu konu oldukça önemlidir. Sizin tarafınızdan oluşturulan içeriklere nazaran müşterileriniz tarafından oluşturulmuş ve paylaşılmış içerikler daha fazla dikkate alınmaktadır. Hatta rakam vermek gerekirse konu üzerine yapılan araştırmalarda, müşteriler tarafından hazırlanan içerikler %50 oranında daha fazla güvenli bulunmaktadır. Buna orana göre müşterilerinizi kullanarak güvenilirlik katsayınızı arttırabilirsiniz.

Eğlence Katmayı Unutmayınız

Bu konu hem müşterilerinizi hem ekibiniz için ele alabilirsiniz. Kısaca işinize eğlence katın. Bir sunum içeriğinde veya bir sunum arasında eğlendirmeye yönelik faaliyetler sunabilirsiniz. Sürekli ciddiyetli bir iş ortamı ve hizmet sunumu zamanla çalışanlarınızı ve müşterilerinizi bezdirerek sadakat köprünüzün zayıflamasına yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek için ise eğlenceden vazgeçmemelisiniz.

Değer Katacak Ortakları Tercih Edin

Bir sunum veya projeniz için kesinlikle sektörün önde gelenlerini ortak etmeye çalışın. A firması ile ortak olarak bir hizmet sunmanız ve A firmasını  sektördeki konumu size katkı sağlamasının yanında müşteri gözünde de tekbir çatı altında profesyonel markalardan hizmet almanın huzurunu sağlayacaktır. Bunun sonucunda ise müşteriniz ile aranızda oluşturduğunuz sadakat köprüsünü güçlendirmiş olacaksınız.

Sizlere bu kısa başlıklar altında müşterileriniz ile aranızdaki sadakat kavramını nasıl güçlendirebilirsiniz? Sorusunun cevabını vermeye çalıştır. Faydalı olması dileğiyle. Paylaşın ve yorumlarınızı bildirin ki sizlere daha faydalı hizmet ve içerikler sunabileyim…

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.