WordPress 4.9 Yenilikleri

Geçtiğimiz günlerde yazılım ekibi yeni sürüm WordPress 4-9 sürümünü yayımladı. Pek çok güzelliklerle gelen bu sürüm hakkında sizi bilgilendirmek istedim. Gelen yeni sürüm ile biraz daha kontrol bakımından kullanıcı avantajlı konuma getiriyor. Başlıklar halinde bakalım neler gelmiş.

Özelleştirici Akışları Güncellendi

Bilindiği gibi bir WordPress sisteminde bir içerik oluşturup zamanlama yapabiliyorsunuz. Böylece belirlediğiniz zamanda hazırlamış olduğunuz içerik yayımlanıyor. Şimdi ise WordPress 4-9 gelen güncelleme aynı versiyonu tasarım için güncelledi. Yani siz bir tasarım güncellemesi yapıp bunu dilediğiniz bir zamana ayarlayabilirsiniz. Böylece o tasarım zamanı geldiğinde sitenizde kullanılmaya başlar. Elbette kim bu şekilde bir tasarım değişimi düşünür ayrı konu. Özellikle bu yol tasarımcıların işine yaradığını bilin. Siz kendi açınızdan düşündüğünüz zaman elbette size pek bir anlam ifade etmeye bilir.

WordPress 4-9 Güncellemesi İle Tasarımlarını Yayımlamadan Geri Bildirim Alın

Bir web tasarımcı olduğunuzu düşünün. Bir tasarımı yayıma almadan veya demo site hazırlamadan müşterinize gösteremezdik. WordPress 4-9 ile gelen yenilik ile artık tasarım aşamasında müşterinize özel bağlantı gönderip tasarım konusunda geri bildirim almanız mümkün. Böylece daha etkili ve zaman kaybı olmadan istenilen tasarımı müşterinize sunmuş olacaksınız. Daha ne olsun değil mi?

WordPress 4-9 İle Tasarımlarınızı Kitleye bilirsiniz

Özellikle iki veya daha fazla kişinin üzerinde çalıştığı bir tasarım düşünün. Sizden habersiz bir işlem yapılıyor ve sonrasında ise o sorunun kaynağını bulmak için zaman harcardınız. Şimdi ise WordPress 4-9 güncellemesi ile yaptığınız tasarımları aynen içerik kilitler gibi kilitlemeniz mümkün. Bu yenilik tasarımcılar için oldukça iyi olmuş. Böylece habersizce değişimler mümkün olmayacak ve sorun oluşmadan önlenecektir.

Kodlama Hatalarına Hızlı Müdahale

Kod hatalarını bulmak zamanımızı fazlasıyla alır. Hata kodunu satırda bulma özelliği ile oldukça fazla kazanacaksınız. WordPress bunlar gibi çeşitli özellikleri eklenmeye devam ettikçe daime tercih edilen hazır site yazılımlarının başında yer alacak gibi.

Bununla beraber kodlama konusunda yaptığınız değişiklikler eğer bir hataya neden olacaksa WordPress 4-9 sizi bu yönde uyaracak. Bu oldukça iyi bir özelliklik. Önceden bu tür uyarıları almak için Wordfence eklenti kullanılıyordu. Artık gelen güncelleme ile bu tür eklentilere gerek kalmıyor.

Bileşenler İle Galeri Eklemek Mümkün

WordPress 4-9 güncellemeleri arasında önceden geleceği belli olan ise bileşenler yardımı ile galeri eklemektir. Önceden 3try part uygulamaları kullanmak zorundaydınız. Artık bunlara gerek olmadan bileşenler üzerinden işlemlerinizi rahatlıkla yapabileceksiniz.

Tema Değişimleri Daha Güvenli Olacak

Önceleri bir tema değişimi yaptığınız zaman menülerin konumları pek istediğiniz gibi olmazdı. WordPress 4-9 güncellemesi ile artık tema değişimleri daha sağlıklı olacak. Şöyle ki yeni güncelleme sayesinde kalıcı menülerinizi tutmanız mümkün hale getirilmiş. Hatta yeni ve veya olan temalarınızın ön izlemesini yapmanızda mümkün hale getirilmiş. Ön izleme yapmanın özellikle tasarımcılar için ne kadar önemli olduğunu anlatmama gerek yok sanırım.

Sonuç

WordPress 4-9 önceki sürümlerden oldukça farklı şekilde karşımıza çıktı. Gerçi içinde metin bileşenlere ortam eklemek gibi oldukça geç kalınmış özellikler olsa da baya iyi olmuş diyebilirim. Özellikle dikkatimi çeken konu ise sanırım bu güncellemede biraz tasarımcılar göz önüne  alınmış. Neden derseniz yapılan iyileştirmelerin bir çoğu tasarımcıların işini kolaylaştırıyor. Bakalım bir sonraki sürümde bizi neler karşılayacak.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.