404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

404 hatası eminim karşılaştığınız bir web sitesi durumudur. Bildiğiniz gibi Google sitenizi tanıyarak en iyi şekilde kullanıcılara sunmak. Bu kapsamda sitemizde her sayfaya Google botlarının sorunsuz şekilde gelip kontrol edebilmesi gereklidir. Bu nedenle bu yazımda Google’un önem verdiği 404 hataları ve çözümü hakkında sizlere bilgi vermek istedim. Özellikle WordPress tabanlı sitelerde 404 sayfa bulunamadı veya 404 not found şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu hatayı almamızın nedeni ise ya gidilen adresteki sayfanın silinmiş olması veya adresin yanlış girilmesidir.

Peki bu durum neden önemli ki diyebilirsiniz. Şöyle ki yazımın başında Google sitenizi tanımayı ister demiştim. Eğer bu 404 hataları sayınız artarsa Google sizi tanıyamaz. Dolayısı ile siteniz Google’un gözünde değer kaybedecektir.  SEO açısından önemli bir konudur. 404 hatası veren sayfalarınızı bulmak için Google Webmaster Tools‘ u kullanabilirsiniz.  En iyi çözüm ise bu hatalı sayfaları sitemizin ana sayfasına yönlendirmek olacaktır. Temel olarak üç şekilde 404 hatalarına çözüm bulabiliriz. Şimdi bu yolları detaylı şekilde inceleyelim.

WordPress Admin Paneli Üzerinden 404 Sayfaları Ana Sayfaya Yönlendirme

İlk olarak WordPress admin panelimiz üzerinden 404 hatası nasıl düzeltilir sorusuna cevap vermek isterim. Bunun için sitenizin admin paneline girin ve sol menüler aşağıda verdiğim yolu izleyin.

Admin Paneli Görünüm Düzenleyici

404 Hatası Nasıl Düzeltilir
404 Hatası Nasıl Düzeltilir

Karşınıza çıkan sayfada sağ tarafta resimde gösterdiğim gibi 404 Şablon (404.php) sayfasını açın ve aşağıda verdiğim kodu ekleyip güncelleyin.

[sociallocker id=”1620″]<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>[/sociallocker]

Yukarıdaki kodu ekledikten sonra tüm sorunlu 404 hatası veren sayfalarınız sitenizin ana sayfasına yönlendirilecektir.

Eklenti Kullanarak 404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

İlk önerdiğim bana göre en kolay yöntemdir. 404 hatası kaşılaşmadıysanız şanlısınız. Tabi ki şimdilik. Benim size önereceğim eklentinin ismi All 404 Redirect to Homepage‘dir. Bu eklentiyi kurmak için WordPress admin panelinize girin ve eklentiler kısmından yeni eklenti ekle yazan yere tıklayıp yukarıda verdiğim eklentiyi aratın. Yükleme işleminden sonra eklentinin ayar kısmı admin paneline eklenecektir.

Ekleme işleminden sonra düzenleme için aşağıda verdiğim yolu takip edin.

Admin paneli Ayarlar All 404 Redirect to Homepage

Eklenti İle 404 Sayfalarını Ana Sayfaya Yönlendirme
Eklenti İle 404 Sayfalarını Ana Sayfaya Yönlendirme

Eklentinin İngilizce olması gözünüzü korkutmasın. Doğru ayar için yukarıdaki verdiğim şekilde ayarlamanız yeterli olacaktır. Tüm ayarlamaları bitirdiniz. Sonuç olarak sitenizdeki tüm 404 hatası veren sayfalar ana sayfaya yönledirilmiş oldu.

FTP Üzerinden 404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

WordPress sitenizde 404 hataları veren sayfaları yönlendirmek için FTP ile sitenizin server sistemine bağlanın. Bağlantı ise size önerim FileZilla FTP arayüzü olacaktır. Bu aşamada ise öncelikle sitemizin tema klasörleri içinde 404.php dosyasının olup olmadığınız kontrol etmeliyiz. Eğer varsa dosyayı bilgisayara indirip içine kodu ekleyeceğiz. Yoksa dosya açıp kodu içine ekleyip tekrar sitemize yükleyeceğiz. Şimdi duruma göre nasıl yapacağımıza bakalım.

Eğer 404.php Dosyası Mevcut İse: Bu durumda 404.php dosyanızı bilgisayarınıza indirin. Dosyayı hemen açamazsınız. Bunun için bir program gereklidir. Önerdiğim program ise Notepad++ programıdır. Ücretsiz şekilde hemen indirip kurabilirsiniz. Programı yükledikten sonra 404.php dosyasına tıklayın açılacaktır. Açılan dosyaya aşağıda verdiğim kodu ekleyin.

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>

Kayıt ettikten sonra aynı şekilde dosyayı aldığınız yere FTP üzerinden geri yükleyin. Böylece sitenizdeki 404 hatası veren sayfaları ana sayfaya yönlendirmiş olacaksınız.

Eğer 404.php Dosyanı Yok İse: Bu durumda bilgisayarımıza yüklediğimiz NotePad++ programını açın ve yeni dosya oluşturun. Dosyanın adını 404.php olarak belirtin. Sonra bu dosyanın içine aşağıdaki kodu ekleyin.

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>

Tekrar FTP üzerinden bu yeni dosyayı temanızın alt dosyalarına ekleyin. Tema dosyalarına WordPress için genellikle /wp-content/themes/tema-isminiz bu yoldan ulaşabilirsiniz. sitenize yükleyin. Sonrasında ise 404 hatası veren sayfalarınızı ana sayfaya yönlendirmiş oluyoruz.

Temel olarak 404 yönlendirmeleri bu şekilde yapılmaktadır. Bu içeriğimiz sosyal medya hesaplarınız ile paylaşabilirsiniz. Böylece ihtiyacı olan kişilere daha hızlı ulaşmış olacaktır. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.