Backlink Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Backlink nedir sorusunun en basit cevabı, bir web sitesinin diğer bir web sitesinden aldığı bağlantıdır. Bu bağlantılar, bir web sitesinin popülaritesi ve otoritesi hakkında arama motorlarına ve kullanıcılara bilgi verir. Bu bilgiler arama motorları tarafından sıralama faktörü olarak kullanılır.

Basit şekilde düşünürsek sitenin trafiği backlinkler sayesinde arttırmak mümkün. Yüksek sayıda link almak o siteye yararlı olacağı anlamına gelmez. Arama motorları, bir web sitesinin popülerliğinin diğer web sitelerinden alınan geri bağlantılarla ölçüldüğünü kabul eder. Fakat bu linklerin alakalı olup olmadığına da bakar.

Bir web sitesine gelen linkler, ilgili web sitelerinden gelirse otoriteyi arttırır. Otoritenin artması ise Google yani arama motorları gözünde puan almanızı sağlar. Bunun yanında kötü niyetli veya spam içerikli web sitelerinden gelen backlinkler site itibarını düşürür. Mantık olarak alakası ve +18 siteden sitenize link verilse ne kadar değerli olabilir?

Backlink Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

Sitenize verilen her link kabaca bu siteye kefilim mesajı verir. Gelen bağlantı üstelik alakalı bir siteden gelirse işte o zaman bekleneni elde edersiniz. Bu nedenle, backlinklerin sayısı ve kalitesi, bir web sitesinin arama motorları tarafından sıralanmasında büyük önem taşır.

Backlinklerin önemi, bir web sitesinin organik trafiğini artırmasına ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasına yardımcı olur. Bu çalışmalar ayrıca dijital pazarlama masraflarının azalmasına katkıda bulunur.

Önemli nokta ise fazla backlink alan bir web sitesi kaliteli site olduğu anlamına gelmez. SERP sonuçlarda iyi bir derece istiyorsanız link sayısından çok geldiğin yerin alakasına bakmalısınız.

Öneri İçerik >> Backlink Sorgulama Siteleri

Alınan bağlantıların teknik konu dışında bir artısı da organik trafiğini artırarak satışları da arttırmasıdır. Bir web sitesine verilen backlinkler, o web sitesine yönlendirilen kullanıcıların sayısını artırır. İşin görünen yüzünde kullanıcı o sayfada fazlaca kalır ve bir aksiyon gerçekleştirir. Satın olma, abone olma artık ne sunulduysa o eylemi yapar. Bunu arama motorları belirlediğinde de sitenize daha fazla önem verir. Sonuç tahmin edildiği gibi üst sıralara giden yolların daha da açılması şeklinde olur.

Backlinkler ayrıca, bir web sitesinin SEO stratejisi için de önemlidir. Doğru şekilde yönlendirilen backlinkler, o web sitesinin otorite anlamında güç verir. Bu noktada SEO stratejisi oluştururken backlinklerin kalitesine dikkat edilmelidir.

Google ve diğer arama motorlarının istediği aslında kullanıcıya doğru bilgiyi sunmaktır. Bu nedenle bizden doğru bilgiyi sunduğumuzu organik şekilde bildirmemizi bekler. Spam yani illegal girişimler ilk zamanlar karlı görünebilir. Uzun vadede ise sitemize kalıcı zarar verir. Backlinklerin önemini adım adım çocuğun büyümesi şeklinde düşünün. Emeklemeden koşarsanız bir an gelir ve çok fena düşersiniz. Bu nedenle emeklemekten korkmayın. Size düşen doğru ve legal yollarla bu emekleme sürecini düşürmektir. Ancak bu şekilde kalıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink nedir sorusunun cevabını verdim. Peki çeşitleri nelerdir? Backlink türleri, aşağıdaki gibi kısa başlıklar halinde kategorilere ayırabiliriz.

Do-follow Backlink Nedir?

Bu tür backlinkler, Google ve diğer arama motorları tarafından takip edilen bağlantılardır. Bu tür backlinkler, sayfa sıralamasını artırabilir. Dolaylı şekilde de SEO performansını iyileştirir.

No-follow Backlinkler

Önemsiz gibi görünen No-follow backlinkler, arama motorları tarafından takip edilmez. Bu tür backlinkler, sitenin SEO performansını doğrudan etkilediği söylenemez. Uzun vadede yine de trafik oluşturmak ve marka bilinirliğini artırmak için faydalı olur. Kısaca ne bunlarla ne de bunlarsız olunmuyor.

Sitewide Backlinkler

Bazı sitelerin alt kısmında sponsor bağlantılar görünür. Bunlar tüm sayfada görünür şekildedir. Terim olarak Sitewide backlinkler olarak ifade ederiz. Yani bir web sitesinin her sayfasından alınan bağlantılardır. Genellikle blog yorumları ve forumlardaki imzalar gibi yerlerde kullanırız.

Guest Post Backlinkler

Misafir yazarların aldığı linkler bu gruba girer. Guest post backlinkler, başka bir web sitesine yazılan bir makaledeki bağlantılardır. Bu tür backlinkler, kaliteli içerik oluşturma ve etkileşim kurma yoluyla organik trafik elde etmek için faydalıdır. Yeri gelmişken misafir yazarlık sayfasından siz de yazılarınızı sitemde sunabilirsiniz.

Broken Link Backlink Nedir?

Ben bunlara tamir linkleri diyorum. Broken link backlinkler, bir web sitesindeki kırık bir bağlantının yerine konulan bağlantılardır. Broken backlinkleri diğer web sitelerine yararlı içerik sağlayarak trafik elde etmek için kullanırız.

Redirect Backlinkler

Eski içeriklerin yeni içeriklere yönlendirilmesi gereken durummlar olur. Bu tür linklere Redirect backlinkler denir. Bu tür backlinkler, sayfa sıralamasını koruyarak eski trafik kaynaklarını yeni bir siteye yönlendirmek için kullanılmakta.

Image Backlink Nedir?

Görseller üzerinden alınan linklere Image backlinkleri denir. Özellikle marka bilinirliğini arttırmak için kullanılmalıdır.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Güncel içeriklerim veya duyurularım için de Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan takip edin.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.