Dijital Pazarlama Danışmanlığı Süreçleri
Dijital Pazarlama Danışmanlığı Süreçleri

Dijital pazarlama danışmanlığı, işletmenizin bilinirliğini arttırmakla kalmayan, marka oluşumunuza ve dolayısı ile satışlarınızı arttırmayı sağlayan aksiyonların tümü diyebiliriz. Özellikle son yaşanan Corona salgını sonrasında e-ticaret ve internet bilinirliği önemli bir hale geldi. Önceden işletmeler için artı bir özellik görünen dijital pazarlama danışmanlığı artık her işletme için bir zorunluluk durumundadır. Bu konu hakkında TÜİK verilerine göz atabiliriz. 2020 yılı için yapılan araştırmaya göre 16-74 yaş arası bireylerde internet kullanımı yüzde 79 oranına ulaşmış durumundadır. Bir başka TÜİK* analizinde ise internet erişimine sahip girişimlerin oranı %94,9 olarak belirlendiği görülemktedir. Dolayısı ile artık insanların satın alma ve satış yapma şekli dijitalleşti diyebiliriz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlamanın tanımını yapmak istersek; ürün veya hizmetlerini tanıtmak ve satmak isteyenler için bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer dijital medya platformlar gibi internet tabanlı dijital teknolojileri kullanarak yapılan pazarlama modelidir diyebiliriz.

Hikayeleştirme ile incelersek; Diyelim ki bir kol saati almaya karar verdiniz. Arama motoruna “kol saati modelleri” diye yazdınız. Daha sonrasında ise bir başka siteye girdiniz. Gözünüze çarpan reklamlar ise genellikle kol saati ile alakalı olduğunu göreceksiniz.

Bir başka örneğe bakarsak; bebek bezi almak için arama motoruna aradığınız markayı yazdınız. Siparişinizi verdiniz ve kullandınız. Bezinizin bitmesine yakın bir sitede gezinirken karşınıza çıkan reklamların bebek bezi ile alakalı olduğunu görebilirsiniz.

Tüm bunlar yeniden pazarlama adı verilen esasında dijital pazarlamanın aksiyonlarından sadece biridir. Yani dijital pazarlamanın tanımı kısaca nokta atışı ilgili müşteriye ulaşmak diyebiliriz.

Neden Dijital Pazarlamayı Kullanmalısınız?

Bu sorunun cevabı için klasik pazarlama ve dijital pazarlamayı düşünebiliriz. Örneğin klasik bir pazarlama çalışması için broşür bastırabilir veya bir reklam panosuna ilan verebilirsiniz. Bu durumda binlerce kişiye ulaşabilirsiniz değil mi? Peki bu kişilerin kaçı sizin sunduğunuz ürün veya hizmete ilgi duyar ki? İşte bu can alıcı noktayı asla bilemezsiniz. Adeta bir şans işi olmaktan öteye gidemeyen bir çalışma olur.

Diğer taraftan dijital pazarlama metodunda ise nokta atışı olarak ürün veya hizmetiniz ile ilgilenen kişilere ulaşmanız mümkün. Hatta dünyanın her yerine ulaşmanız bile mümkün. Dijital pazarlama çalışmasında bireylerin cinsiyetinden yaşadıkları şehirlere kadar birçok parametreyi bile seçebilirsiniz. Bu durum ise yaptığınız çalışmanın nokta atışı sonuç vermesini sağlar. Aynı zamanda dönüşüm analizi yapma imkanıda sağlar. Bu nedenler tek başına dijital pazarlamanın neden kullanılmasını gerektiğinin anlaşılması açısından yeterlidir.

İşletmelerin Gözünde Dijital Pazarlamanın Tanımı

İşletmelerin gözünde dijital pazarlamanın bir kurtarıcı olduğu gerçektir. Çünkü yapılan doğru bir senaryo şirketinizin marka bilinirliğini arttırmayla birlikte kalıcı bir müşteri kitlesi kazanmanızı sağlayabilir. Bu nedenle işletmelerin uygulayabileceği birçok yöntemi tek başına barındırıyor diyebiliriz.

İşletmeler genel olarak dijital reklamcılık, e-posta pazarlamacılığı, online bülten abonelikleri, e-kitaplar, indirim kuponları veya tavsiye programları gibi birçok pazarlama metotlarını kullanırlar. Elbette tüm bu uygulamaları kullanmadan önce işletmenizi bir analizi yapılmalı ve aksiyon programı çizilmelidir. Plansız şekilde yapılan çalışmalar hem zaman kaybı hem de ek masraftan başka bir şey olmayacaktır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Örnekleri

 • SEO olarak isimlendirdiğimiz Arama Motoru Optimizasyonu,
 • Tanıtım yazısı olarakta bilinen içerik pazarlama yöntemleri,
 • Instagram, Facebook ve Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya paltformlarında yapılan pazarlama çalışmaları,
 • Tıklama başına maliyet veya ödeme denilen PPC çalışmaları,
 • Affiliate marketing yani satış ortaklığı pazarlamacılığı,
 • Yerel reklamcılık çalışmaları,
 • E-posta aboneliği ile düzenli pazarlama çalışmaları,

Bu listeyi uzatmak şirketinizin imkanları ve hedef kitlesine göre mümkündür.

Alia Rior Dijital Pazarlama Uzmanı
Alia Rior Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı veya danışmanı kabaca bir işletmenin sahip olduğu dijital kanallarda marka bilinirliğinin arttırılması ve sürekliliğinin sağlaması için yapılması gereken aksiyonları yönlendirir veya yönetimine katkı sağlar.

Elbette gözünüzde tek bir kişinin bütün aksiyonları yapacağı canlanmasın. Genel olarak küçük çaplı firmalar bu yönde bir çalışan arayışındadır. Elbette tek bir kişi ne tüm bunları yapabilir ancak ne kadar başarılı olacağı tartışılır bir konudur.

Örnek olması açısından bir işletmenin sitesi için SEO’dan sorumlu olan dijital bir pazarlama uzmanı sitenin organik trafiğini ölçeklendirebilir. Yani arama motorlarından reklamsız şekilde ulaşan ziyaretçileri analiz edebilir. Ancak diğer taraftan bu kişiden sosyal medya hesaplarının yönetilmesi, içeriklerin girilmesi, reklam çeşitliği için çalışmaların yapılması, banner veya dijital grafiklerin tasarlanması vb. birçok işi beklemek oldukça yanlış olacaktır. Tüm bu çalışmaların en sağlıklı şekilde yürütülmesi bir ekip işidir. Bu ekibe ise yol gösterecek olan dijital pazarlama uzmanıdır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Konusunda Neler Sunuyorum?

Dijital pazarlamanın süreçlerini bir yolculuk gibi düşünebilirsiniz. Bu yolculuk için gerekli en temel bileşen ise bütçedir. Ne yazık ki yeterli bütçeniz olmadan bir çalışmaya başlamak, yakıtı az bir araba ile uzun bir yolculuğa çıkmak gibidir. Çalışmaların yarıda kalması demek verilen emeklerin boşa gitmesi demektir. Bu nedenle en temel gereksinimin bütçe olduğunun farkında olunması gereklidir.

Bir diğer önemli husus ise zaman kavramıdır. Dijital pazarlamanın anlık sonuç verdiğini kimse söyleyemez. Tüm süreçlerin kalıcılığı için uzun bir zaman gereklidir. Elbette reklam bütçesine dayanıp kısa sürede parlayabilirsiniz. Ancak reklamlarınızı kestiğiniz zaman kazancınızda kesilir. İşte bu noktada kalıcığı sağlamak için zaman gereklidir.

Tüm bu önemli noktaların ışında butik tarzında dijital pazarlama danışmanlığı konusunda size yardımcı oluyorum. Aylık hizmet verebileceğim kişi veya firma sayısı sınırlıdır. Teklif öncesinde çalışma için uygun olup olmadığımı sorabilirsiniz.

Yapacağımız Çalışmalar Nelerdir?

 • Öncelikle firmanız ve sektörünüz hakkında (Hedefleriniz, mevcut durumunuz vb.) bilgi alacağım,
 • Bir web siteniz yoksa WordPress tabanlı (E-Ticaret sitesi kurmuyorum) olarak kurulumunu sağlayacağım.
 • Eğer mevcut bir siteniz varsa SEO analizini yaparak düzeltilmesi gereken noktalarını size rapor edeceğim,
 • Siteniz Google ve Yandex haritalarında yoksa ekleyeceğim,
 • Sitenizin takibi için Google Analytics, Yandex metrica ve gerekirse Facebook Piksel eklemesi konusunda yönlendirmelerde bulunacağım,
 • SEO açısından düzenleme işlerini yaptırmanızdan sonra dijital markalaşma sürecine gireceğiz,
 • İşletmeniz için yoksa Instagram, Facebook Sayfası, Twitter ve Pinterest hesapları açacağız,
 • Eğer açılma gereği yoksa mevcut hesaplarınıza iyileştirmeler yapacağım,
 • İçerik paylaşımı için zaman ve platform belirleyip ona göre pazarlama planı yapacağız,
 • Bütçe durumunuza göre Google Ads, Facebook ve Instagram gibi ücretli reklam çalışmalarına başlayacağız,
 • Analizler sonucu belirlenen reklam kanalını iyileştirip sürekliliği sağlayabileceksiniz,

Daha sonraki süreçte ise firmanız adına ilgili kişiye sistemi anlatarak teslim edebilir veya aynı şekilde danışmanlık hizmeti alarak benimle çalışmaya devam edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Çalışmaların sonucunu kaç günde alabilirim?

Cevap: Öncelikle bu pazar durumunuza, yapılacak çalışmalara ve bütçenize bağlıdır. Eğer SEO ağırlıklı bir çalışmadan netice bekliyorsanız en az üç ay bazı durumlarda bir yılı bile bulmaktadır.

Soru: Çalışmanız ve teslimi ne kadar sürecek?

Cevap: İş teslim süresi yapılacak çalışmalara ve pazar durumuna göre değişmektedir.

Soru: Dijital Pazarlama Danışmanlığı Ücreti Nedir?

Cevap: Danışmanlık ücreti verilecek hizmete göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin web sitesi gerekiyor mu? SEO analizi gerekiyor mu? Sadece reklam çıkışları ve analizleri mi yapılacak? Tüm bu soruların cevaplarına göre hizmet bedeli sunulmaktadır.

Soru: Sadece Google Ads, Facebook ve Instagram reklamı yayınlamak istiyorum yardımcı olur musunuz?

Cevap: Evet, bu konu hakkında reklamlarınızı sizin hesabınız üzerinden hazırlayıp yayına alabilirim. Takip için gerekli kodları sitenize eklemenize yardımcı olabilirim.

Soru: Dijital Pazarlama Danışmanlığı için ödeme şartları nelerdir?

Cevap: Ödeme konusunda görüşme sonrasında anlaşılan danışmanlık ücretinin yarısı yatırılmalıdır. Danışmanlık hizmeti dışında alınacak ekstra web site kurulumu, SEO analiz hizmeti vb. hizmetlerin ücretinin hepsi ödenmelidir. Ödeme yöntemi olarak Papara, IBAN’a havale veya Shopier seçeneklerini kullanabilirsiniz. Eğer yurt dışından hizmet almak isterseniz Payoneer üzerinden ödemenizi yapabilirsiniz. Hesap bilgileri anlaşma sonrası tarafınıza e-mail ile iletilecektir.

Soru: Freelance pazarlarından ödeme yapabilirmiyim?

Cevap: Bu konuda çalıştığım hızlı bul freelance sitesi mevcut. Dilerseniz ödemenizi bu sistem üzerinden yapmanız için ilan açabilirim. Bu durumda %10 ek işlem masrafı için fazladan ödeme yapmanız gerekir. Bu sistemde ödemenizi hızlı bul servisine yaparsınız ve hizmetinizi tamamlayıp raporu veya bilgileri size teslim etmem durumunda siparişi onaylarsınız. Daha sonra ödeme bana ulaşır. Bu yöntem sadece danışmanlık hizmeti içindir. Web site kurulumu veya dışarıdan hizmet almayı gerektiren durumlar için ödeme peşin alınır.

Hizmetlerimden yararlanmak veya aklınıza takılan konular hakkında bana ulaşmak için aliarior.com/iletisim sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca güncel duyuru ve içeriklerim için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

* TÜİK haber kaynağı http://tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33677