Dijital Pazarlama mı Yoksa SEO mu?

Geçenlerde takip ettiğim dijital pazarlama uzmanlarından birinden e-mail aldım. Gelen e-mail reklam amaçlıydı. E-mail içeriğinde ise verdiği eğitime katılan bir kursiyerin görüşlerine yer verilmiş. Kullanıcının dediklerine göre işi için bilindik bir SEO firması ile anlaşmış. Uzun süre yüklü miktarda para yatırmış. Sonuç ise sadece bir kaç satış olmuş. İşin ilginç kısmı ise satış sadece çevresine ve tanıdıklarına yapılmış. Bunun sonucunda ise eğitimci SEO firmalarına para kaptırmayın dijital pazarlamayı uygulayın diye bitişler e-mailini bitirip, eğitim programının reklamını yapmış. Bu nedenle bu yazımda dijital pazarlama ve SEO hakkında olsun istedim. Peki acaba gerçekten durum bu şekilde mi?

Dijital Pazarlama ve SEO Ayrılmaz Bütündür

Öncelikle SEO konusunda geniş bilgi için sitemdeki kategoride bulunan yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Konumuza gelecek olursak tecrübelerime dayanarak iyi bir sonuç için ne dijital pazarlama nede SEO tek başına yapılmalıdır. Bunların ikisi bir bütün olarak yapıldığında ancak istenen sonuca varılır. Dijital pazarlama için internet pazarlaması enstrümentallerini iyi şekilde kullanılması önemlidir. Öncelikle müşterilerinizin hangi platformda yer aldığını çözmeniz sonrasında bu şekilde bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanız ve bu aksiyonları SEO ile desteklemeniz gereklidir.

SEO konusunda bir çok firma mevcut. Bunların yaptıkları işler sonuç olarak aynı amaca hizmet ediyor. Sadece yapılan yöntemler ve uygulama stratejileri farklıdır. Çoğunlukla ne yazık ki yabancı kaynaklardan beslenerek çalışılmakta. Ne yazık ki diyorum çünkü gerçekten ülkemizde SEO firmaları yurt dışındaki  SEO firmaları kadar tecrübeli ve işin hakimi değiller.

Dijital pazarlamada da aynen SEO gibi yatırım yapmanız gereklidir. Belirli bir harcama yapılması zorunludur. Sektör bu şekilde dönmektedir. Elbette ücretsiz bir yere gelebilirsiniz. Ancak özellikle firmalar için zamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hızlı sonuç için ve daha ekonomik olması açısından hem dijital pazarlama hem de SEO için ajanlar veya uzmanlar ile çalışmak zorunluluktur.

Dijital Pazarlama ve SEO Konusunda Uzman Seçimi

Dijital Pazarlama ve SEO Konusunda Uzman Seçimi

Doğru Firma veya Uzman Kişileri Nasıl Bulabiliriz?

Biraz vaktinizi harcayıp forum sitelerine göz atarsanız 5 TL ücrete SEO çalışması yatığını iddea eden kişileri veya firmaları bulabilirsiniz. Yapılan ise bir anahtar kelime belirleyip çeşitli yerlerde paylaşmak ve backlink alma yöntemine dayanıyor. Bu tarz kişi veya kurumlardan uzak durun derim.

Öncelikle bir firma veya uzman kişi size asla kısa sürede kesin sonuç vaadi vermez. Verirse yalan söylemiş olur. Doğası gereği SEO işi yavaş işleyen ve kalıcı sonucu olan bir prosestir. Öncelikle bunun farkına varın. Bunun yanında size asla illegal yöntemleri önermez veya uygulamaz. Sonuca ulaşmak için her yolu mubah sayan kişi veya kurumlardan uzak durun. Bunlar kısa sürede sonuç versede uzun vadede sitenize veya firmanıza zarar verecektir. Birde bilmeniz gereken en önemli konu ise SEO veya dijital pazarlama kesinlikle ucuz bir iş değildir. Düşünün kişi veya kurumun sağlıklı bir çalışma için sitenizi analiz etmesi, çeşitli kodlama ve düzenlemeleri yapması, platformlarda paylaşım vb. işler için bir çok gereksinime ihtiyacı olacaktır. Yazılımlar veya yazılımcılar souçta bu işten para kazandığı için yapılan işin maliyeti de yüksek olacaktır. Bu nedenle ucuza ancak belirli sitelerde yazılarınız paylaşılır ve backlink alımı sağlanır. Ne yazık ki bunun adı da SEO olmaz. Çünkü yapılan iş sadece SEO bütünlüğünün bir kısmı olacaktır.

Dijital Pazarlama ve SEO Konusunda Sonuç

Bu yazım aslında SEO veya Dijital Pazarlama uygulamasına girecek olan firma yada kişileri bilgilendirmek ve onları nelerin beklediğini anlatmak için paylaşıyorum. Sonuçta tüm aksiyonlar için harcama yapmalısınız. Bunun sonucunda ise harcamanızın karşılığını almanız en doğal hakkınızdır. Siz siz olun kişilerin söylediklerine değil yaptıkları işlere ve sonuçlarına bakın. Aslında her işte bu kuralı uygulamanızın yararı vardır.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.