Dijital Pazarlamaya Giriş

Bir işletme sahibi olarak dijital pazarlama alanına girmenizin vakti geldi. Hadi o zaman hemen bir Facebook sayfası açalım birde reklam verelim tamam oldu. İşte bu kadar basit demeyi isterdim ama değil. Bugün bir çok firma ne yazık ki bu şekilde dijital pazarlamaya giriş attıklarını zannediyorlar. Peki olması gereken yani izlenmesi gereken yol nasıl olmalı ve nasıl dijital pazarlamaya adım atılmalı bu yazımızda inceleyelim.

Öncelikle dijital pazarlama için bir strateji belirleme alışkanlığı kazanmalısınız. Firma olarak, başarı sağlamak istediğiniz alana yöneldiğiniz zaman nasıl ki bir plan belirlersiniz aynen bu şekilde dijital pazarlama alanı içinde strateji belirlemeniz gerekli. Dijital pazarlamayı asla küçümsemeyin.

Dijital Pazarlamaya Giriş: Faydalı Bir Blog Kurun

Google’un birçok bloğu olduğunu biliyor muydunuz? Aynı şekilde bir çok kurumsal firmanın blog sahibi. Bir blog kurmak artık çok kolay ve oldukça etkili bir pazarlama aracı. Özellikle fayda sağlayan bloglar daha fazla takipçi çekmektedir. Peki bir firma neden bloğa ihtiyaç duyar ki? Çünkü fayda sağlayan hizmet ve içerikle daha çok takip edilir. Faydalı basit bloglar firmalar için neredeyse sıfır maliyetli bir reklam platformu olabilir.

Bir blog oluşturmak oldukça basittir ancak en önemli kısımlardan biri içeriktir. İçerik üretmek ve özellikle SEO uygulaması yapılan içerikler üretmek oldukça önemlidir. Bir firma olarak bloğunuzun içerikleri ile oldukça iyi ölçümlemeler yapabilirsiniz. Müşterilerinizin şikayetleri, önerileri veya övgülerini bu bloglar sayesinde doğal ve neredeyse masrafsız olarak ölçümleme imkanınız mevcut.

Aktif olan faydalı bir blog oldukça iyi bir takipçi kitlesi kazanabilir. Bu nedenle firmanızın bloğunda uzman kişilerin yazılarını paylaşabilirsiniz. Özellikle uzman öneri yazıları oldukça dikkate değer geri dönüşümler sağlar. Bu tür etkinlikler bloğunuzun gerçekten faydalı olduğu sonucuna varılmasını sağlar. Kurumsal olarak bloğunuz için küçük bir ekip kurabilirsiniz. Tabi bu firmanızın mali durumuna göre yapılacak bir şeydir. Bunun yerine benim gibi freelance içerik hazırlayan kişilerle çalışabilirsiniz.

Bir diğer yol ise firmanızda belirlediğiniz iş yükü hafif kişilere SEO uyumlu makale yazımı konusunda eğitim aldırabilirsiniz. Böylece içeriklerinizi bu çalışanlarınız oluşturabilir.

Sosyal Medyada Yeriniz Olsun

Aktif olarak kullandığınız kesinlikle sosyal platformlar olsun. Rakiplerinizden daha fazla platformda yer almanız oldukça önemlidir. Peki bu sosyal platform hangisi olacak? diyebilirsiniz. Kişisel tavsiyem kesinlikle her sosyal platformda bir hesabınız olsun. Bunun yanında hangi hesapları aktif kullanacağınız konusu ise tamamen sizin müşteri kitleniz belirleyecektir. Müşterileriniz Swarm kullanmıyorsa doğal olarak sizde bu platform üzerinde aktif olmazsınız. Bu dönüşümü ise az önce yukarıda kurduğumuz blog sayesinde ölçümleyin. Kısaca doğru içeriği doğru zamanda ve doğru platformda paylaşmalısınız. Ayrıca sosyal medya paylaşım saatleri konulu yazımı okumanız yararlı olabilir.

Google Olmadan Asla

Şunu kabul edin Google olmadan asla dijital pazarlama olmaz. Google her alanda söz sahibidir. Siz ne kadar yararlı ve onun istediği şekilde çalışırsanız o size fazlasıyla dönüş sağlıyor. Bu nedenle asla Google’u küçümsemeyin. Mesela bilgisizce yapılan spam link çalışmalarından dolayı Google dizinlerinden kaldırılabilirsiniz. Bu nedenle SEO ve Google konusunda asla taviz vermemelisiniz. Çünkü bu ikili sizi arama motorunda ilk sıraya taşıyacaktır.

Google’un tüm kullanım kurallarını okuyun ve aynen istenildiği gibi her şeyi yerine getirin, onu ciddi bir iş ortağı olarak algılayın. Google, blog ve SEO uyumlu içerikler üçlüsü ile kesinlikle en etkili şekilde dijital pazarlamaya giriş yapmış olacaksınız. İşin başında zorlanmamak için uzman bir freelance veya kurum ile anlaşma yapabilirsiniz. Size tavsiyem süreklilik adına gerekli konular hakkında uzman kişilerden eğitim almanız ve bunu uygulamanızdır. Hatta çalışanlarınıza da bu konularda eğitim aldırabilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.