Entegre Pazarlama Etkinlikleri

Entegre Pazarlama Etkinlikleri, geri dönüşümü yüksek olan bir modeldir. Tabi ki doğru ve kontrollü bir şekilde yapıldığında. Aşırı detaya inmeden nereden başladığını ve nerelere gittiğine dair bilgi aktarmaya çalışalım.

Entegre Pazarlama Etkinlikleri denildiğinde, 360 derece pazarlama kavramı ile karşılaşıyoruz. Peki nedir bu “360 Derece Pazarlama” kavramı dersek: Her şeyin birbirine bağlı olduğu pazarlama metodu diyebiliriz. Sonuçta tek bir hedef olur ve amaç bu hedefi gerçekleştirmek olur. Yani her yol o hedefe, o amacı gerçekleştirmeye entegre olan pazarlama metodudur diyebiliriz.

entegre-pazarlama-etkinlikleri-www-aliarior-comEntegre Pazarlama Etkinliği Nasıl Başlar?

Aslında her şey bir kıvılcım ile başlar. Peki nedir bu kıvılcım ve kaynağının önemi var mıdır? Bu kıvılcım aklınıza gelen her şey olabilir. Yolda giderken bir çocuktan duyduğunuz bir kelime, metrobüsde giderken yanınızdakinin telefon ekranında gördüğünüz bir resim ve çağrışımları, markette kasiyerden duyduğunuz herhangi bir kelime veya TV reklamındaki bir slogan… örnekleri çoğaltmak sizin elinizde. İşte kıvılcım dediğimiz bu durumların kaynağı görüldüğü gibi pek önemli değildir. Önemli olan bu kıvılcım sizin etkinliğinizin temelini oluşturması ve tek bir hedefe odaklanmasıdır.

hedef-belirleme-www-aliarior-com

Bir Hedef Koyulmalı

Entegre Pazarlama Etkinliği, bir hayal ile başlar. Bu hayalin planlaması gerçekliğe uyarlaması gibi bir çok faktör sizi hedefinize daha çok yaklaştırır. Amacınız daha çok satış olabilir ki pazarlamada öncelikli amacımızdan biridir, markanıza prestij kazandırmak olabilir veya bilinirliğinizi arttırmak ve daha büyük kitlelere ulaşmak olabilir hiç fark etmez sonuçta tek bir hedefiniz olmalıdır.

Doküman Haline Getirilmeli

Tüm dream yani hayal etme aşamasındaki her şey dahil detaylı bir şekilde yazıya dökülmelidir. Yani nasıl ki lokantaya girip bana 1 tabak mercimek, 1 porsiyon köfte dediğimiz gibi kesinlik ve garanti içermelidir. Kabaca bu doküman ne içermeli dersek:

  • Yapılanma Durumu

Entegre Pazarlama Etkinlikleri‘nde tüm yapılarını en ince ayrıntılarına kadar belirlemelisiniz. Nelerde ne kullansak doğru olur, şunun yapılanması budur gibi bir çok durumu yazılı olarak yapılandırmalıyız.

  • Tüm Kalemlerin Belirlenmesi

Entegre Pazarlama Etkinlikleri‘nde tüm kalemlerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Sonuçta bu kalemler eşittir para demektir. Bu nedenle etkinlik öncesi müşterinin bütçesini bilmemiz gerekir. Çoğu müşteri bunu belirtmek istemez ancak durumu uygun bir dille anlatmalısınız ki (burada sizin beceriniz devreye giriyor) kontrol edilebilir bir plana sahip olabilesiniz. Aksi durumda ne siz memnun olursunuz ne müşteriniz memnun olur.

  • Tanımla

Entegre Pazarlama Etkinlikleri‘nde başınızın ağrımaması ve baştan sorunların önüne geçmek amacı ile her adımınızı tanımlamalısınız. Ufak, büyük demeden aklınıza gelecek her şeyi tanımlarsanız uygulama ve geliştirme aşamasında rahat edeceksinizdir.

Hangi Aşamadayız

Tüm bu kısımları tamamladıktan sonra sıra geliyor “Geliştirme Aşaması” kısmına. Bu kısımda neler yapıyoruz bir göz atalım:

Geliştirme Aşaması

Öncelikle bu kısımda dream kısmının real ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yani hedeflerinizin ne kadarı gerçekleşebilir, gerçekleşemez veya ihtimalleri… gibi bir çok konuyu ele almalısınız. Bu ihtimaller ele alınırken eğer gerçekleşme ihtimali sıfırın altında olan kurgular mevcutsa bunları silin ki kafanızı karıştırmasın.

Organizasyon Yapısı

Organizasyon bildiğiniz gibi ekip işidir. Ekip ruhuna sahip olmayan hiç bir organizasyondan sağlam çıkamazsınız. Çalışanlar maddi-manevi işe odaklanmaları gerekmektedir. Örneğin bir çalışan sabah eşi veya çocuğu ile problem yaşadıysa bu durum organizasyona yansımamalı. Bu gibi durumların önüne geçmek için profesyonel ekipler oluşturulmalı ve her açıdan eksiklikler giderilmelidir.

Operasyonel Yapılandırmalar

Bu kısımda ise yapılacak etkinlik için uzman görüşmeleri yapılmalı ve alınabilecek sonuçlar hesaplanmalıdır. Örneğin bir gıda etkinliği ise diyetisyenle görüşülebilir, mühendislik işleri için mühendislerle görüşülebilir veya sergiler için psikologlarla görüşülebilir vb. örnekleri çoğaltmak mümkündür. Uzmanlardan alınan geri dönüşümler zaman ve nakit harcamalarının boşa gitmesini engelleyecektir.

Entegre Pazarlama Etkinlikleri Konusunda Sonuç

Şimdiye kadar neler yaptık kısa bahsetmek gerekirse:

Hedefimizi Belirledik —-> Tanımlamalarımızı Yaptık —-> Gelişimleri Gerçekleştirdik

Sonuç kısmında ise görselliğe dökme aşaması olarak adlandırabiliriz. Burada görsellik sadece bir afiş veya pano hazırlamak değil aksine etkinlikteki her şeyin görünürlüğe dökülmesi demektir. Komi, hostes, elektrikçi vb. kısaca etkinlikte görev alan herkesin belirlenmesidir.

Tüm bunlar düşünülürken olabilecek ve hesaplanmayan etkenlerde olacaktır. Allah’ın işi dediğimiz bu durumları belirlemek için etkinliğin görünürlüğe dökülmesi oldukça önemlidir. Örneğin; açık havada yapılan bir organizasyonda sağa sola koyulacak info panellerinin durması için hava durumu dikkate alınmış bile olsa birden değişebilir. Bu durumda neler yapabiliriz gibi durumlara çözümler üretilmelidir.

Sonuç olarak Entegre Pazarlama Etkinlikleri, belirlediğiniz ve düzenlediğiniz şekilde başlasa da kontrol ve kalemlerinizi ne kadar iyi belirlemiş iseniz o kadar çok işler sizin istediğiniz gibi gidecektir.

Alia RİOR hizmetlerinden yararlanmak için aliarior.com/iletisim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz. Güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.