Etkileyici Yazı Yazma Teknikleri

Bir web sitesi veya blog sahibi iseniz trafik oluşturmak sitenizin devamı için önemlidir. Özellikle bu işten para kazanıyorsanız hayati önem arz ediyor diyebilirim. Bu nedenle siteniz veya bloğunuz için en iyi trafik oluşturma yöntemi etkileyici yazı yazma teknikleri ile hazırlanmış içerikler yayınlamaktır. Elbette bu her blog veya site sahibi için kolay değildir. İçerik oluşturmak için ya bir konuda uzman olmanız veya o konu üzerine uzun zaman alan araştırmalar yapmanız gerekiyor. Elbette işi bilmeyenler bu iki seçenek arasında kaybolur ve zamanla kaliteli içerikler sunamaz hale gelirler.

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli nokta bana göre içeriklerinizi oluştururken sadece içerik oluşturmak için oluşturmamaktır. Yani Google için SEO uyumu, sosyal medya yayınlama vb. bunların hepsi bana göre ikinci sırada kalmalı. Çünkü uzun süren blogger hayatımda gördüğüm tek gerçek Google’un kullanıcıya özel sunulan içerikleri yayınlayan sitelere değer veriyor olmasıdır. Yani amacınız öncelikle kullanıcı olmalıdır. Evet içerik kraldır belki ama o kralında kralı ziyaretçilerdir. Sitenizin veya bloğunuzun konusu ne olursa olsun insanlara değer katan, bilgi aktarımı yapan kısaca sorunlara çözüm sunan cevaplar içeren yayınları içermelidir. Böylece hem Google gözünde hem de ziyaretçi gözünde değeri artar. Elbette bunun sonunda da muhteşem bir ziyaretçi kitlesi yakalayabilirsiniz. Bu amaçla bu yazımda sizlere etkileyici yazı yazma teknikleri hakkında bilgi vermek istedim. Şimdi başlıklar halinde inceleyelim.

Listeler İle Etkileyici Yazı Yazma Teknikleri

Liste içerikli yazılar her zaman çok trafik getirmiştir. Bu uzun yıllardır böyle devam ediyor. Çünkü insanlar bir ürün veya hizmet almak istediklerinde piyasada bulunan seçenekleri karşılaştırmak isterler. Elbette doğal olarak artık bu arayışı için interneti kullanmaktalar. Bu nedenle konunuz ne ise onunla alakalı liste içerikler hazırlayarak çok güzel şekilde trafik kazanmak mümkündür. İçeriğinizi kullanıcı odaklı hazırladığınız için doğal olarak Google sizi dostu olarak algılar ve sıralama değeriniz bile arttırır. Yani bir nevi zincirleme başarı sıralaması gibi düşünebilirsiniz.

Etkileyici yazı yazma konusundan listeleme yöntemi ile içerik hazırlayacaksanız seçeneği çok olan içerikler seçmek en mantıklısıdır. Listeleme sadece kıyaslama olmaz. Mesela en çok kazanan bloggerlar, en iyi meslekler vb. şeklinde de olabilir. Yani konu tamamen ziyaretçinizin aradığına cevap verecek türden olmalıdır. Özellikle hedef kitlenizi tanımak bu aşamada çok işinize yarayacaktır.

Etkileyici Yazının En Önemli Noktası: Giriş Bölümü

Kullanıcı yerine kendinizi koyun. Bir konu üzerine araştırma yapıyorsunuz diyelim. Google üzerinde konunuzu arattınız. Karşınıza belki milyonlarca sayfa çıktı. Genel olarak insanlar zaten ilk 5 sayfadan sonrasını nadir olarak ziyaret ederler. Bu nedenle hedef daima ilk sayfa olmalıdır. Bunun için yani tıklanma için en önemli konu içeriğin giriş kısmının merak uyandırıcı ve soruna çözüm sunan içerik olduğu mesajını vermesi gereklidir. Çünkü ancak bu şekilde ziyaretçi o içeriğe göz atmak isteyecektir. Dediğim gibi en güzel yöntem ziyaretçi yerine kendinizi koymanızdır. Bunun için ilk sorunuz “ben olsan bu başlığa neden tıklarım?” olmalıdır. Bu şekilde hazırlanan içerik hem ziyaretçiye hem size katkı sağlayacaktır.

Giriş bölümünün önemi üzerinde durduktan sonra hangi konuların internette daha çok ziyaretçi çektiğini bilmek oldukça işinize yarayacaktır. Bu nedenle devam eden başlık altında sizlerin işine yaracak liste başlıklarını veriyorum. En azından siz de fikir oluşturur ve etkileyici yazı yazma teknikleri konusunda bir adım önde olursunuz.

En Çok Ziyaretçi Çeken Etkileyici Yazı Konuları

Özellikle blog yazma konusunda içerik oluşturmak sorun olabilir. Aslında bunun nedeni sürekli içerik girmenin doğru olduğuna inanılmasıdır. Elbette içerik girişi önemlidir. Fakat sadece Google gözünde değer kazanmak için içerik girmek bir nevi o sitenin yok oluşunu hazırlamak demektir. Ziyaretçilerin değer kazanmasını hedeflemeyen sıradan içerikleri her gün girmek yerine kaliteli ve okuyucuya değer katan içerikleri haftada bir girmek her bakımdan daha kazançlıdır. Bu amaçla sizler için en çok trafik çeken içerik başlıkları genel olarak sıralamak istedim. Bu liste belirli konular ile muhteşem bir trafik çekmenize katkı sağlayacaktır.

 • Yaygın Basit Sağlık Konularını Gidermek İçin Liste (Siğil, Sivilce vb.)
 • En İyi Fotoğraf Çekmek İçin İzlenmesi Gereken Yollar
 • Instagram’da Takip Edilmesi Gerekenlerin Listesi
 • YouTube’de Takip Edilmesi Gereken Kanallar
 • Psikolojik Destek Sağlayan Müziklerin Listesi
 • Neden İnternet Girişimcisi Olmalıyım Listesi
 • İnternetten Para Kazanma Yolları Listesi
 • Özel Günler İçin Hediye Öneri Listesi
 • Girişimci Olma Yolları İçin Liste
 • En İyi Fotoğrafçıların Listesi
 • Google SEO Kriteleri Listesi,
 • En Etkili 30 Blogger Listesi

Yardımcı olması açısından listeleme yöntemi ile hazırlanan En İyi Yabancı Diziler Listesi başlıklı yazıya göz atabilirsiniz. Yukarıda verdiğim bazı konu başlıkları hakkında etkileyici yazı yazma için konu hakkında bilginiz olması veya araştırma yapılması gereklidir. Bu durumda ise oldukça zaman harcanması gereklidir. Peki bunun kolayı var mı? Etkileyici makale hazırlamak ve ayrıca aşırı zaman harcamadan etkileyici yazı yazma konusunu nasıl çözebiliriz? Bu konuda tek önerim bir uzman yardımı almanızdır. Elbette otomatik içerik hazırlayan yazılımlar mevcut. Fakat onlar ziyaretçi odaklı olmayan sadece belirli SEO kriterlerini dikkate alarak hazırlanır. Her ne kadar SEO uyumlu olsa bile etkileyicilik oranları tartışılır. Ayrıca SEO Uyumlu Makale Yazma konulu içeriğime göz atmanız etkileyici yazı yazma konusunda size artı değer katacaktır.

Kısa Yoldan Etkileyici Yazı Elde Etme Yöntemi

Blog veya site diliniz İngilizce ise işiniz daha kolay olmayacaktır. Çünkü İngilizce içerikler hazırlamak için birçok kaynak mevcut. Ayrıca bu içerikleri uzmanlara yazdırmak için Fiverr, UpWork, Freelancer vb. global çapta freelance siteleri mevcut. Bunları kullanarak sürekli biri ile anlaşıp gerçek manada ciddi içerikler elde edebilirsiniz. Özellikle Afrikalı, Hintli birçok freelance çalışan insanlar oldukça ucuza buralarda hizmet vermektedir.

Eğer hitap ettiğiniz kesim ülkemiz ise yani dilimiz Türkçe ise bu durumda da birçok seçenek mevcut. Bunların başında bionluk, hizlibul vb. birçok site mevcut. Elbette bu önerdiklerim üzerinden uzman kişilere güvenli şekilde içerik sipariş verebilirsiniz. Bununla birlikte güvenli olmayan forumlardan içerik yazarları ile anlaşabilirsiniz. Bu durum ise tamamen şans işi olacaktır. Yani kandırılabilir veya istediğiniz içeriği elde edemeyebilirsiniz. Diğer önerdiğim resmi sitelerde ise ödemeniz site garantisinde olduğu için işiniz daha profesyonel şekilde yapılır. Bu saydığım yöntemler dışında dilerseniz sizin için SEO uyumlu ve kullanıcı dostu içerikleri ben de hazırlayabilirim. Bunun için Dijital Hizmetler Mağazası‘na göz atmanız veya iletişim sayfasından bana ulaşmanız yeterlidir.

İçerik Yazdıranlar İçin Etkileyici Yazı Yazma Yönergeleri

İçeriklerinizi bir nedenden dolayı kendiniz yazamazsanız zorunlu olarak dışarından yardım almanız gerekecektir. Bu durumda ise etkileyici yazı yazma konusunda bilgili birilerini bulmanız gerekir. SEO konusunda uzman bulmak kolaydır ama etkileyici yazı yazma konusunda birini bulmak biraz daha zordur. Bu nedenle istediğiniz sonucu elde etmek adına içerik hazırlayacak kişiye aşağıdaki yönergeleri şart koşabilirsiniz.

 • Belirlenen konuda en az 3 kaynak araştırılmalı,
 • İçerik Başlıkları Belirli Bir Yol İzlemeli ve Sıralanmalı,
 • Başlıklar Aşırı Geniş Konuları Kapsamamalı,
 • Yazı İçeriği Aşırı Uzun Olmamalı ve Yararlı Olmalı,
 • SEO Kurallarına Uygun Şekilde H Tagları Kullanılmalı,

Yukarıdaki yönergeleri çoğaltmak tamamen sizin elinizde. Elbette içerik hazırlayıcının da şartları olabilir. Bunun için tek taraflı bir sıralama yerine karşı tarafında fikirlerini önemsemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Bu yazımda sizlere etkileyici yazı yazma teknikleri hakkında bilgiler aktardım. İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak adına siteme abone olabilir veya Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.