Facebook Site Engeli Kaldırma

Facebook site engeli kaldırma konusunda araştırma yapıyorsanız doğru sayfadasınız. Gelişen teknoloji sayesinde sosyal yaşamda internete taşındı. Bildiğimiz gibi Facebook bu dijital sosyal yaşam alanlarından biridir. Standart kullanıcılar için bir iletişim aracı olarak kullanılsa da web sitesi sahipleri ve kurumsal firmalar için muhteşem bir pazarlama platformu olarak kullanılıyor. Aynı zamanda Facebook kendi kazancını da üzerinde yayınladığı ücretli reklamlardan elde etmektedir. Durum böyle olunca Facebook paylaşımları için belirli politikaları koymak durumunda kaldı. Elbette platform ilk kurulduğu günden beri politikalara sahip ancak zamanla kendini geliştirdikçe kullanım politikaları da değişime uğradı. Bu nedenden olsa gerek özellikle son yıllarda site sahiplerinin Facebook hakkında en çok aranan cümlesi “Facebook site engeli kaldırma” olduğunu gözlemledim. Çünkü yapılan güncellemeler ile bazen yazılımsal olarak bazen bilinçli olarak Facebook sitelerin link paylaşımını engellemektedir.

Bu yazımda da sizlere çözüm olacak Facebook site engeli kaldırma yöntemlerini paylaşacağım. Toplamda denediğim iki yöntem var. Bu iki yöntemde işe yaramaz ise başka bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu arada her ne kadar kendi projelerim için karşılaştığım engellemeleri bu yöntemler ile kaldırmış olsam da size garanti veremiyorum. Çünkü Facebook ile bir bağlantım yok ve değerlendirme sadece Facebook yönetiminin elindedir. Ancak büyük olasılık ile engeli kaldırabileceğinizi söyleyebilirim.

Facebook Site Engeli Kaldırma 1. Yöntem

Facebook Business Paneli
Facebook Business Paneli

Anlatacağım bu yöntemi denemeniz durumunda Facebook site engeli kaldırma başarılı olmaz ise ikince yolu denemenizi öneririm.

  • Öncelikle yapılması gereken business.facebook.com adresinden bir hesap oluşturmaktır. Burası Facebook’u iş platformu olarak kullanan kişi ve kurumlar için özel bir alanıdır.
  • Üyelik girişinizi sağladıktan sonra sağ üst köşede çark sembolü yani işletme ayarları yazan yere tıklayın.
  • Karşınıza çıkacak panelde sol kısımda şuan 4. ana başlık olan “Marka Emniyeti” yazan yere tıklayın.
  • Çıkan alt başlıklarda “domainler” sekmesini göreceksiniz. Bu kısma sitenizi eklemenizi gereklidir. Facebook, sitenizin size ait olduğunu onaylamak için de domain kontrol sisteminizde TXT kaydı oluşturmanızı isteyecektir. Bu adımları tamamlayarak sitenizi eklemiş olacaksınız.
  • Bu durumda Facebook site engeli kaldırma işlemi tamamlanmış olmayacak. İşleme devam etmek için Facebook hesabınıza girin ve eklediğiniz sitenin linkini içeren bir gönderi paylaşın. Bu durumda gönderi paylaşılmayacak altı kısmında “Spam Değildir” ibareli bir onay kutucuğu çıkacaktır. Bu kutucu onaylayın ve en az 3 kere bu şekilde paylaşım yapmaya çalışarak “Spam Değildir” onayı verin.

Yukarıdaki yöntem aynı zamanda sosyal medya aracı olan Instagram site engeli içinde geçerlidir. Bunları yaptıktan sonra isterseniz buradan site adresinizi taratıp spam olmadığını bildirebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin sonrasında en az 3 gün beklemeniz gereklidir. Normal şartlar altında projelerimde 3 gün sonunda engelin kalktığını gözlemledim. Bu zaman sizin siteniz için de aynı mı olur onu bilemiyorum. Bu nedenle kesin bir zaman vermek istemedim.

2. Yöntem Facebook Birimine Ulaşın

Facebook Yardım Merkezi Destek Formu
Facebook Yardım Merkezi Destek Formu

Yukarıdaki anlattığım yöntem sorunu muhtemelen çözecektir. Ancak %100 garanti vermediğimi yazımın başında belirttim. Size tavsiyem ise bir hafta sonunda halen engel kalkmamış ise yapacağınız tek işlem Facebook yönetimine ulaşıp yaptığınız işlemi de anlatarak engelin kaldırılması talebinizi bildirmektir.

Bunun için öncelikle Facebook.com adresine gidin. Hesabınız açık değilse bilgilerinizi girin ve panele ulaşın. Açılan sayfanın sağ üst kısmındaki menüler arasından soru işareti olan sembole tıklayın. Uzunca alt başlıklar çıkacaktır. Bu başlıkların el altında olan “Bir Sorun Bildirin” kısmına tıklayın. İletişim formu karşınıza çıkacaktır. Bu forma yaptıklarınıza rağmen engelin kaldırılmadığını ve sorunun nasıl çözüleceği konusunda yardım istediğinizi belirtin. Geri dönüşe göre sorununuz ya çözülür yada size gerekli olan düzenlemeyi söylerler. Bu durumda da engelin nasıl kaldırılacağını ve neden engellendiğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Bu yazımda Facebook spam site engelini kaldırma yöntemlerini paylaştım. Sorununuza çözüm olacağına inanıyorum. Bu yöntemler dışında sizin de çözüm yolunuz var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Güncel içerikler ve daha fazlası için Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.