Google Bağlantıları Reddetme Aracı Kullanımı

Disavow Tool kullanarak istenmeyen linkleri engelleyebiliriz. Peki Google bağlantıları reddetme aracı neden kullanılır? Popüler bir siteye sahipseniz veya rakipleriniz dişli ise sizi diplere çekmek isterler. Dipler olmasa bile en azından kendi altlarında görünmenizi isterler. Bu durumda sitenize alakasız hatta +18 diye tabir edilen sitelerden bile link çıkışı yaparlar. Bu linkler sitenize yarar sağlamadığı gibi sıralamanızı olumsuz etkiler. “Bu kadar kolaysa herkes bunu dener…” diyebilirsiniz. Tam bu noktada devreye Google bağlantıları reddetme aracı giriyor. Bu araç sayesinde Google’a “bu linkleri dikkate alma” mesajı verebilirsiniz.

Google Bağlantıları Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır?

Sitenize zarar veren linkleri analiz araçları ile belirlemeniz gerekli. Bunun için Google Analytics üzerinden sitenize gelen bağlantıları inceleyebilirsiniz. Ücretli yazılımlar sayesinde de bu işlemi yapabilirsiniz. Belirlediğiniz linkleri UTF8 .txt formatında dosya haline getirin. Hazırlamış olduğunuz dosyayı şimdi Google’a gönderebilirsiniz.

Tüm Google ürünlerinde olduğu gibi kullanım için bir gmail hesabınızın olması gerekli. Google Ads, Google Analytics vb. muhtemelen kullanıyorsunuzdur. Bu nedenle gmail hesabınız var diye düşünelim. İlk olarak gmail hesabınızı açın. Google bağlantıları reddetme aracı için de www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main bu linki takip edin. Kaşınıza mülk seçme alanı çıkacak. Bundan sonraki süreçleri dikkatli şekilde yapmalısınız. Çünkü Google bağlantıları reddetme aracı yanlış kullanılırsa siteniz olumsuz etkilenir. Bu durumda rakiplerinizin yapamadığını siz yapmış olursunuz. Bu durumu yaşamamak için SEO çalışmalarınızda her zaman dikkatli olmalısınız.

Google Disavow İçin Örnek Format:

site.com çoğu bağlantıyı kaldırdı ancak bunları atladı

http://yok.sitesi.com/url/forum.html

html http://yok.sitesi.com/url/ucretli-linkler.html

sitem.com sitesinin sahibi ile bağlantıları kaldırması için 01.01.2020 tarihinde iletişime geçildi ancak yanıt alınamadı

domain:sitem.com

Google Disavow Tool Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Red edilen bağlantılar, bağlantı listesinde görülmeye devam eder mi?

Cevap: Hayır sayfanızda göremezsiniz. Muhtemelen arka planda dikkate alınıyordur.

Soru: Linkleri red ettim. Peki ne zaman sonuç alacağım?

Cevap: Siz listeyi gönderdikten sonra net bir süresi yoktur. Ortalama on veya on beş günde genellikle sonuç verir.

Soru: İstenilmeyen linkleri gönderdim. Şimdi başka sitelerden link verilmeye başlandı. Yeniden liste gönderirken eski linkleri tekrar göndermek gerekli mi?

Cevap: Evet, göndermeniz gerekli. Google sizin gönderdiğiniz listeyi dikkate alır.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel içeriklerim ve paylaşımlarım için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.