Google Disavow Nasıl Kullanılır?

Bildiğiniz gibi SEO açısından sitenize gelen linklerin kaynakları önemlidir. Bu konuya Googe oldukça önem verir. Bu nedenle sizlere Google Disavow nasıl kullanılır ve dikkat etmeniz gerekenler nelerdir gibi önemli soruların cevaplarını vereceğim. Tabi ki zaman zaman sizin isteğiniz dışında da sitenize linkler verilebilir. Bu güzel bir şey değil mi diye düşünebilirsiniz. Elbette güzel bir kazanımdır ancak her zaman bu şekilde olacağı yani size yarar sağlayacağı anlamı gelmez.  Bu istenmeyen linklerden yine Google sayesinde sunulan bağlantıları yani linkleri reddetme aracı ile önleyebiliyoruz.

Sıralama Kaybettiren Bağlantılar İçin Google Disavow Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Nasıl Kullanılır? sorusundan önce nasıl ulaşacağınızı anlatmak isterim. Eğer zaten bağlantı reddetme araştırması yapıyorsanız az çok bu konular hakkında bilginiz var demektir. Öncelikle Google Webmaster hesabınız olmalı. Bunun için ise bir gmail hesabınızın olması yeterlidir. Hesabınız olduğunu düşünerek devam edeceğim.

Google Disavow Nasıl Kullanılır sorusundan önce sitenize verilen bağlantıların size etkisini belirlemeniz gereklidir. Bildiğiniz gibi Google sıralama oluşturmak için yüzlerce faktör kullanıyor. Bunun için sitenize gelen linklerin ne amaçla geldiğinin listesini yaparak linkleri belirlemek lazım. Eğer ki bu linkler sıralamanızın düşmesine neden oluyorsa link reddetme aracı kullanılabilir. Eğer ki siz inceleme yapmadan sitenize verilen bağlantılar iyi değildir diyerek reddetmeye kalkarsanız işte bu durumda siteniz gerçekten gerileme yaşar. Hatta belkide kalıcı olarak sonlarda yerini sabitlemesini sağlarsınız. Peki bu durumda ne yapmalısınız?

Linkleri Disavow Etmeniz Gerektiğinden Nasıl Emin Olursunuz?

Bu durumda yapmanız gereken daha doğrusu benim önerim Google Web Yönetici Araçları hesabınıza girip bütün bağlantıları tarihe göre sıralayın ve bilgisayarınıza kayıt edin. İndirme işleminden sonra yapmanız gereken ilk şey sitenize verilen bağlantıların son günlerde göz görülür şekilde değişikliğe uğrayıp uğramadığını kontrol etmelisiniz. Bu durumda ziyaretçi veya sıra kaybınızın olduğu zamanla sitenize verilen bağlantıların zamanlarını karşılaştırın. Bu aşamada gözle görülür bir ortak nokta bulursanız demek ki doğru yoldasınız diyebilirim. Bununla beraber böyle bir ortak nokta bulamayabilirsiniz. İşte o zaman sorunun kaynağının farklı olduğunu anlamanız gereklidir.

Sonuçta ben bu yazıma ortak nokta bulduğunuzu düşünerek devam edeceğim. Peki bu aşamada ne yapmalısınız bakalım.

Sıralama Kaybetme Nedeni Bağlantılar İçin Google Disavow Nasıl Kullanılır

Bu aşamada ise yine ince eleyip sık dokumanız gerekecektir. Yani hangi linkleri elemelisiniz iyi seçmeniz gerekir. Aksi durumda sıralama kazanayım derken daha gerilere düşebilirsiniz. Başarılı bir disavow işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

İçerik Benzerliği Olanları Ayırın : Sitenize gelen bağlantılar daima iyi amaç taşımayabilir. Öncelikle sitenize gelen bağlantının gerçekten bağlantı ve içerik ilişkisinin uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şöyle  ki backlink değer bakımından bakıldığında sizinle aynı sektörde aldığınız zaman değerlidir. Yani siz bir yemek tarifi sitesi sahibi iseniz haber sitesinden alacağınız bağlantı ile rakibiniz olan başka bir yemek tarifi sitesinden alacağınız linklerin kalitesi oldukça farklıdır. Bu noktaya dikkat ederek sitenize verilen bağlantıların önemini ortaya çıkarın.

Alan Adları Ne Kadar Kaliteli : Bir sitenin domain kalitesi iyi ise ve size link veriyorsa şanlısınız demektir. Tabi ki alaka düzeyince. Yani yukarıda verdiğim gibi bir ilişki, alaka düzeyi olmalıdır. Kaliteli olmayan bir domainden 100 link alacağınıza bir adet kaliteli domainden bir link almak her zaman iyidir. Özellikle haber siteleri gibi link çöplüklerinden gelen bağlantılara dikkat etmenizde yarar var. Bu nedenle haber sitelerinden asla tanıtım yazısı alırken aktif link bırakmayın. Sitenize ilk aşamada yarar sağladığını düşünseniz de emin olun uzun vadede size çok büyük zararı olacaktır.

Hazırladığınız Listenizi Gönderin : Yukarıda belirttiğim gibi yaptınız ve sonuçta elinizde bir liste oluştu. Bundan sonraki aşama ise bu listeyi Google’a bildirmek olacaktır. Bu işlemden sonra ise Google botları taramalarda gönderdiğiniz bilgileri dikkat ederek o bağlantıları yok sayacaktır. Tabi ki bu işlem içinde zaman vermeniz gerekli. Yoksa listemi gönderdim hadi hemen yok say gibi bir durumun olmadığını bilin.

Google Disavow Nasıl Kullandınız Sonuç Ne Olacak?

Öncelikle yapacağınız link reddetme olayının size kesinlikle eski sıranızı kazandıracağının garantisi olmadığını bilin. Eğer işlemleri doğru şekilde yaparsanız ve siteniz ile ilgili başka bir problem yok ise eski sıralamanızı kazanmanız muhtemel. Ancak siz doğru yaptınız ve değişiklik olmadı ve çok az oldu diyelim. Bu durumda ise sorunun kaynağı demek ki başka bir şey olduğunu anlamalısınız. Öncelikle sabırlı olun ve aşamaları tekrar gözden geçirin. Son aşamada ise sitenizi komple tarayın ve sorunun kaynağını bulacaksınızdır.

Bu yazımda size kullandığım şekilde Google Disavow Nasıl Kullanılır? sorusunun cevabını verdim. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.