Google SEO Yeniliklerini Takip Edemiyorsanız…

SEO ile ilgili bir çok kişinin ortak fikri “Google SEO güncellemeleri aşırı değişken ve yetişmek zordur” gibidir. Peki bu gerçekten doğru mu? Evet ilk zamanlar eğitimler alırken benimde fikrim buna yakındı. Ancak zamanla böyle olmadığını gördüm. Bu nedenle SEO uzmanı için tam olarak bu düşüncenin doğru olduğunu söyleyemem. Özellikle ülkemiz için konuşmak gerekirse bir çok site sahibi yada SEO konusunda destek verenler Google’u kandırma peşindeler. Oysa kandırmaya çalışmak yerine Google’un kurallarına uygun şekilde çalışılsa daha çok verim alabilecekler. Örnek vermek gerekirse, özellikle araç kiralama firmalarında bu olaya çok rastlıyoruz. Spam tabir ettiğimiz yöntemlerle sitelerine ziyaretçi çekmeye çalışıyorlar. Peki fark edildiğinde ne oluyor? İşe başlamadan önce bunu düşünüp bir kaç alan adı ile başlıyorlar. Biri kapanınca diğerinden aynı illegal yönteme devam ediliyor…

Google SEO güncellemelerine ayak uydurmak aslında hiç düşünüldüğü gibi zor değildir. Neden derseniz konuyu daha iyi anlatabilmek adına başlıklar halinde sıralamak istiyorum.

Öncelikle Google SEO Nedir?

Google SEO kısaca sitenizi Google kurallarına göre yapılandırmak anlamına gelmektedir. Google SEO kurallarını daima güncel tutmak istiyor. Bunu yaparken izlediği yolu kabaca anlatmak gerekirse, bir sayfasının konu içeriğini çözmek için anahtar kelimeler ile yol haritası çıkarmak ve sayfanın yada sitenin konumunu belirlemek içinde diğer sitelerin bağlantılarına bağlanarak bir tanım ağı kuran sistem diyebilirim. Oldukça karmaşık gibi görülüyor değil mi? Aslında biraz kafa yorulunca taşların yerine oturduğunu göreceksiniz.

Google SEO güncellemelerini anlık takip etmek yerine mantık olarak izlemek daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Evet Google SEO kuralları sürekli değişim sağlasa da aynen bir binanın temeli gibi değişmeyen noktaları olduğunu bilin. Bundan sonraki başlıklar Google SEO‘nun değişmeyenleri hakkında olacaktır.

Google SEO için Taranabilir Olmak
Google SEO için Taranabilir Olmak

Google SEO Demirbaşı: Taranabilirlik

Taranabilir yoksa siz bir hiçsiniz. Evet öncelikli olarak sitenizin taranabilir olması gerekli. Aksi durumda dünyanın en iyi içeriğine sahip olsanız bile eğer taranabilir bir siteniz yoksa o içeriklerin hiç bir önemi yok demektir. Google SEO açısından bu olmazsa olmazdır. Taranabilirlikten kastım ise arama motorlarının siteniz üzerinde yapabildikleridir. Sağlıklı bir web sitesi için taranabilirlik dediğimiz zaman aşağıdaki noktalar aklımıza gelmelidir.

  • Arama motorları tarayabilmek için içeriklerinize erişebilmeli,
  • Arama motorları içeriklerinizin ne konusunda olduğunu çözebilmeli,
  • Site yapınız kodlama açısından engel içermemeli,

Yukarıdaki ana kriterler taranabilme açısından olması gerekenlerdir. Siz arama motorlarının dilinden konuşmaya başlayınca sitenizde ayaklanacaktır. Alt yapı açısından mesela WordPress kullanıyorsanız işiniz kolay. Uygun kodlamaya sahip Google SEO dostu bir tema ve gerekli SEO ekletisi ile taranabilirlik konusunu çözebilirsiniz.

Site Yapınızın Anlaşılmasına Olanak Sağlayın

Bir web sitesinin hiyerarşisini arama motorlarına anlatmak oldukça önemlidir. Bunun için bir çok yol bulunabilir. Öncelikli olarak reklam sayfalarınızı ikinci plana atmanızda yarar olacaktır. İlk olarak ziyaretçilere faydalı içerikleri bildirmek önemlidir. Bu bağlamda Google Robot txt oluşturma ve site haritaları oluşturmak önemlidir. Yardımcı olması açısından Robot txt oluşturma için Google’un buradaki yazısından yardım alabilir veya benim daha önce yazdığım “Google Robot txt Oluşturma” konulu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Google sitenizi tarama yaparken öncelikle ana sayfayı ziyaret eder. Daha sonra ise en çok gördüğü sayfayı önemli demek diyerek ona göre sıraya koyar. Bu bağlamda içeriklerinizin içinde verdiğiniz linkler önem kazanıyor. Yani linkleme yaparken bu mantık çerçevesinde linkleme yapmalısınız. Çünkü daha önce ifade ettiğim gibi içeriklerinizin veya sitenizin bir yerindeki linkler Google amcanın gözüne ne kadar çok çarparsa o kadar çok önemli olacak.

Bu kısımda size vereceğim ip ucu ise yapılandırma yaparken şu soruyu kendinize sorun. Acaba arama motorları sitemin yapısı itibari ile sorunsuz şekilde sayfalarımın önemini doğru şekilde belirleyebilir mi?

Anahtar Kelimeleri Küçümsemeyin

Google SEO denildiğinde anahtar kelimeler olmazsa olmazdır. Anahtar kelimeleri yukarıda söz ettiğim konuların temelini oluşturur. Sitenizin anlaşılması, taranma sırasındaki belirlediğiniz anahtar kelimelere göre olur. Peki doğru anahtar kelimeyi nasıl belirleyeceksiniz? Bunun için bir çok alternatif var elbette. Ben size basit ve etkili olarak Google Keywords ve keywordtool.io sitesini öneririm. Bunlar hem basit hemde etkili anahtar belirleme araçlarıdır. Bu anahtar kelimelerini içeriklerinize ve görsellerinizin isimlendirilmesinde kullanın.

Google Anahtar Kelime Analizi
Google Anahtar Kelime Analizi

Size yardımcı olabilecek en kolay yöntem ise belirlediğiniz anahtar kelimeyi Google arama motorunda yazın. Arama sayfasının alt kısmında görülenleri içeriğinize serpiştirebilirsiniz. Tabi ki anlam bütünlüğünü bozmadan. Mesela üstteki resimde “SEO nedir?” diye arama yaptığımda yandaki cümleleri alt kısımda gösteriyor. Bu şekilde en basit yöntem budur diyebilirim.

Google SEO Can Damarı Backlinkler

Eskiden sadece backlink alarak üst sıralarda olmanız mümkündü. Ancak günümüzde güncellemeler ile bu durumun önüne geçildi. Elbette backlinkler halen oldukça önemli. Tabi ki sadece doğal olanları… Doğal backlinkler Google için önemlidir. Özellikle kendi sektörünüz ile alakalı bir siteden (ki bu zor bir ihtimaldir) aldıysanız bu çok iyidir. Backlinkler Google’un gözünde bir dost tavsiyesi niteliğindedir. Bu durum hem backlink veren siteyi hemde alan siteyi etkileyen yararlı bir yönlendirmedir. Backlink almanın bir çok yöntemi vardır. Forumlar, yorumlar ve içerik paylaşımları bunlardan bazılarıdır. Mesela bu sitede misafir yazar olarak veya sponsor içerik yayımlayarak backlink almanız mümkün. İlginizi çektiyse yukarıdaki menüde  misafir yazarlık kısmından veya sponsorlu içerik paylaşımı hakkında bilgi almak için iletişim bölümü altındaki reklam sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Peki SEO Değişmiyorsa Ne Değişiyor ?

Bu kısma kadar sizlere Google SEO‘nun değişmeyen yapı taşları taranabilirlik, site yapısı, anahtar kelimeler ve backlinkler hakkında bilgi verdim. Evet bunlar değişmeyenler. Ancak bunları uygularken yapılan taktikler ve izlenen stratejiler sürekli değişmekte. Stratejiler sürekli değişse de yolun sonu her zaman Google kurallarına çıkmaktır. Temel olarak bu dört ana konuya dikkat edildiği sürece SEO açısında yapılamayacak yoktur. Burada şunu unutmayın SEO uzmanlarının taktikleri sürekli değişse bile arama motorları daima yukarıda söz ettiğim konulardaki kriteler üzerinden çalışmalarına devam edecektir.

Son olarak içerik oluşturmalarında Google SEO açısından ön planda olmak istiyorsanız ana ilke olarak şunlara dikkat etmelisiniz.

Uzmanlık: Yazınız uzmanı tarafından yazılmalıdır. İnsanların kafasında bir çok soru olabilir. Bir uzman tarafından yazılan içerikler bu soruları gidebilir. Böylece sitenize ziyaretçi sayısı artışı olurken insanlara da faydalı olmuş olursunuz.

Güvenilirlik: İçerikleriniz ve siteniz güvenilir olmalı. İnsanlar sanal ortamda bile olsa güvensiz gördükleri ortamlarda durmak istemezler. Oluşturduğunuz içerikler olsun sitenizin temel yapısı olsun ziyaretçilerinize güven vermesi önemlidir. En önemlisi daima spamdan uzak durmanızdır.

Bu yazım biraz uzun oldu farkındayım. Ancak burada belirttiklerimi ancak bu kadar kısalttım. Amacım meselenin temelini anlatmaktı ve umarım başarılı olmuşumdur. Google SEO konusu gerçekten karmaşık gibi görünen ama bir o kadarda sade olan bir uygulamadır. Bu nedenle stratejinizi iyi belirlemeniz hatta uzman yada uzmanlardan yardım almanızda fayda var.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.