Google Site Kit Eklentisi ve Kurulumu

Dünya üzerinde en çok kullanılan CMS sisteminin WordPress olduğunu daha önce yayınladığım içeriklerimde de belirtmiştim. Bu nedenle olsa gerek büyük firmalar ve hatta işinde uzman SEO profesyonelleri genel olarak WordPress sistemini tercih ederler. Google, bunu görmüş sanırım ki WordPress için birçok hizmeti bir arada sunmaya yarayan Google Site Kit Eklentisi yayınladı. Google’un bu eklentisi sayesinde özel panelinden giriş yapmadan siteniz için Adsense gelirleri, Google Search Console, Google Analytics vb. gibi birçok SEO analiz parametrelerine sitenizin panelinden ulaşabiliyorsunuz.

Bana göre çok geç kalmış bir eklenti olsa bile şimdilik başarılı olduğunu söylemek biraz erken sanırım. Bununla beraber web site performansını ölçümlemek adına oldukça işe yarayan bir eklenti olmaya aday diyebilirim. Peki bu çok işimize yarayacak olan Google Site Kit Eklentisi nasıl kurulur kısaca göz atalım.

Eklenti Kurulumu Öncesi Hazırlık

Eklentiyi kurmadan önce aktif şekilde kullandığınız Google analytics, Google Search Console vb. hizmetler yoksa hemen birer hesap açın ve sitenize eklemeniz gereken kodları ekleyin. Çünkü eklenti kurulumu sonunda hemen aktif şekilde ne yazık ki analizleri alamıyorsunuz ki bunu da sanırım kimse beklemez. Öncelikle hesaplarınıza onay vermeniz gerekiyor.

Gerekli izinleri verdikten sonra şimdilik Google Analytics, Google Adsense, Optimize ve Tag Manager gibi hizmetlerin analizlerini görebiliyorsunuz. Belki ilerleyen zamanlarda diğer hizmetler de eklenir.

Google Site Kit Eklentisi Kurulumu
Google Site Kit Eklentisi Kurulumu

Google Site Kit Eklentisi Nasıl Kurulur?

Google Site Kit eklentisini kurmak için iki seçeneğimiz var. Eklenti kurulumu için ya web site paneliniz üzerinden veya eklenti dosyalarını indirim ftp ile sitenize yükleme şeklinde yapabilirsiniz. WordPress site kullanımı konusunda yeni iseniz web sitenizin panelinden yüklemeniz en mantıklısı sanırım. Yeri gelmişken WordPress Başlangıç Rehberi ile siteniz için gerekli olan bilgilerini edinebilirsiniz.

Wordpress Eklenti Kurulumu
WordPress Eklenti Kurulumu

WordPress sitenize giriş yaptığınız zaman sol kısımda menüleri göreceksiniz. Bu menüler arasında Eklentiler menüsünü bulun. Mause üzerine getirince 3 kademeli alt başlıklar çıkacak. Onların içinde Yeni Ekle seçeneğine tıklayın. Arama kısmında da Google Site Kit şeklinde arama yaparak eklentiye ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında ise Hemen Yükle butonuna basın ve eklentiyi yükleyin. Sonrasında ise aktif olmasını istediğiniz hizmetler için onay verin. Bunun için Türkçe desteği mevcut. Bu nedenle okuyup, onaylayabilirsiniz.

Sonuç olarak bu eklenti sanırım tutacak gibi. Google ürünü olmasına rağmen size sunduğu onay sözleşmelerini vaktiniz veya takıntınız varsa okuyun derim.

Bu yazım ile sizlere Google’un yeni eklentisi olan Google Site Kit Eklentisi ve kurulumu hakkında bilgi verdim. İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak isterseniz siteme abone olabilirsiniz. Ayrıca aktif olarak Instagram, Twitter ve Facebook sayfalarım üzerinden de takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.