Günlük Dosya Analizi İle SEO Yöntemi

Bilindiği gibi SEO için teknik kısımları oldukça iyi incelenmesi ve düzenlemesi sitenizin sağlığı açısından önemlidir. Arama motorlarının SEO açısından iki yüzden fazla kritere dikkat ettiğini düşünürsek hangisinin önemli olduğunu bilmek oldukça işimize yarardı. Bu nedenle SEO’da yapılmayanı yaparak ön plana çıkmak sanırım daha kolay ve önemlidir. Çünkü arama motorlarının çalışma sistemini %100 olarak biliyorum diyen yoktur. Bu yazımda da genellikle çok dikkat edilmediğini gözlemlediğim teknik bir SEO konusu olan günlük dosya analizi hakkında bilgiler vereceğim. Ayrıca bu analiz için kullanılacak Screaming Frog Log File Analyser aracı hakkında bilgiler sunacağım. Öncesinde ise bazı temel konulara değinmek giriş için oldukça yararlı olacaktır.

Log Kayıtlarına Yani Günlük Dosyalar Nedir?

Log kayıtları sitemiz üzerindeki değişimlerin sunulduğu datalar. Sitemize giren kişinin ne zaman, nereden girdiğinden tutun hangi başlığa tıkladığına kadar birçok önemli bilgiye ulaşmamızı sağlar.

Bu dosyalar bize aşağıdaki bilgileri sunar:

 • Ziyaretçimizin IP numarasını,
 • Sitemizin ne zaman ziyaret edildiğiniz,
 • Kullanıcının sitemizden yaralanma durumunu,
 • Ziyaretçinin hangi adresten nasıl yararlandığını,
 • Sayfa durumları ve 404 kodu gibi tepkilerin kaydını.

Bu bilgileri ise analiz ederek sitemize teknik anlamda SEO düzenlemesi uygulayabiliriz. Örneğin sitemizin ziyaret saatlerinin yoğunluğunu görebilir, ziyaretçilerin sitemize yüklememi yaptığını veya diğer farklı isteklerini gözlemleyebilir yada sitemizdeki sorunlu sayfaları bulabiliriz. Bununla beraber sitemize gelen Google botlarının tarama zamanlarını bile gözlemlemeniz mümkündür. Bunlara benzer daha pek çok konuya log girişlerinden ulaşabiliriz.

Log Kayıtları Nerede Bulunur?

Log kayıtlarına sitemizin hosting panelinden ulaşıyoruz. Bunun için mesela Cpanel için giriş yapın. Hosting panelinizde “Metrik” menüsü üzerinden Log kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Metrik menüsüne hızlı ulaşmak için panelin üstünde sunulan arama kısmını kullanabilirsiniz.

Metrik Menüsü Log Kayıtları
Metrik Menüsü Log Kayıtları

Metrik menüsüne ulaştığınız zaman yukarıdaki gibi bir sayfa karşınıza çıkacak. Burada “Ham Erişim” menüsünü sağ üstte göreceksiniz. Bu kısım log kayıtlarının olduğu kısımdır. Tıklayıp indirebilir ve analizinizi yapabilirsiniz. Ancak elimizde oldukça yüksek bilgi barındırın bir data olacak. Bunun analizi ise yardımcı masa üstü araçlar kullanarak kolayca yapılabiliyor. Şimdi bu iş için kullacağımız Screaming Frog Log File Analyser ile günlük dosya analizi nasıl yapılır bir bakalım.

Screaming Frog Log File Analyser ile Günlük Dosya Analizi Nasıl Yapılır?

Elde ettiğimiz yüksek bilgi barından log kayıtları elbette açıp bakarak çözelecek kadar basit bilgiler sunmuyor. Bu bilgilerin analizi için çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçlardan Screaming Frog Log File Analyser ise en çok tercih edilendir. Bu nedenle anlatımımı bu araç üzerinden yapmak istedim. Programı kullanmak için öncelikle bilgisayarınıza indirmeniz gereklidir. Ücretli bir uygulamadır ancak bir siteniz için demo olarak kullanmanıza imkan vermektedir. Dilerseniz öncelikle demo hakkınızı kullanırsınız. Daha sonrasında ise ücretli versiyona geçersiniz.

Uygulamayı indirmek için Screaming Frog Log File Analyser sayfasını açın ve uygulamayı indirin.

Screaming Frog Log File Analyser Kullanımı

Yukarıdaki videoda Screaming Frog Log File Analyser uygulamasının tanıtımını ve nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. İngilizce bilginiz hiç yoksa ayarlar kısmından Türkçe alt yazı seçeneğini seçerek izleyebilirsiniz.

Screaming Frog Log File Analyser Kullanımı

Uygulamayı bilgisayarınıza kurdunuz ve şimdi analiz yapma aşamasına geldiğinizi kabul edelim. Programı açtığınız zaman üstte sol kısımda dosya yükleme kısmını göreceksiniz. “New” sekmesinden dosyamızı yükleyeceğiz.

Screaming Frog Log File Analyser Analiz Örneği
Screaming Frog Log File Analyser Analiz Örneği

Çalışma ismini verdikten sonra User Agents kısmında hangi arama motoru botlarını dikkate alacaksak onları seçebiliyorsunuz. Böylece gereksiz sonuçlar ile hem kafanız karışmaz hem de boşuna data kullanmamış olursunuz. İnclude kısmı ise dilediğiniz bir bölümü analiz etmenize yarıyor. Mesela sitenizde blog kısmı var ve sadece oraya geleni analiz etmek istiyorsanız bu kısımdan seçebiliyorsunuz. Size sunulan olanaklar ile hangi tarihlerde nerelerde neler olmuş hepsini görebiliyorsunuz. Ayrıca grafiklerle sonuçların desteklenmesi olayların daha ne şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır.

Kısaca uygulama üzerindeki kısımlar nelermiş bakalım.

 • Custom: Belirli tarih aralıklarını seçmemizi sağlağan menü.
 • All Bots: Sitenize gelen botların hangisini analiz etmek istediğinizi seçmenizi sağlayan kısım.
 • Verification: Doğrulanan veya doğrulanmayan bağlantı kısımlarını seçmemizi sağlayan bölüm.
 • Overview: Birçok veriye ulaşabileceğiniz kısımdır.
 • URL’s: Log kayıtlarının olduğu alandır. Açılan sayfanın altındaki Filter kısmından seçenekleri daraltmanız mümkündür.
 • Time Of Last Response: Bu kısım sayfaların tarandığı günü ve saati belirtir.
 • Average Response Time: Ortalama yanıt sürelerini belirten kısımdır.
 • Average Bytes: Taranan sayfaların boyutları hakkında bilgi sunan kısımdır.
 • Matched with URL Data: Dahili balantı adreslerini analiz etmemizi sağlayan kısımdır.
 • Response Codes: Bu kısım verilen cevapların durumlarını içerir. Mesela bir bot bir sayfa için sürekli hata alıyorsa o durumu burada görebilirsiniz.

Screaming Frog Log File Analyser Grafikleri

Genel olarak bu kısımları kullanacağız. Bununla birlikte Screaming Frog Log File Analyser analiz aracı bize üç grafik sunmaktadır. Bu grafikler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Response Codes Grafiği: Karşılaşılan durum kodlarının grafiğe dökülmüş halidir. Yani daha iyi gözlem için oldukça işe yaramaktadır.
 • Events Grafiği: Bu kısım sitemizin taranma durumlarının bulunduğu grafiktir. İyi bir analiz için oldukça işlevlidir.
 • URL Grafiği: Adından anlaşılacağı gibi url analizlerini sunan grafiktir.

Genel olarak işimize yarayacak kısımları sizlere aktaradım. Daha net görülmesi için yukarıda paylaştığım videoyu izlemenizi öneririm. Video olduğu için görsel kullanmamayı tercih ettim.

Günlük Dosya Analizi Ne İşe Yarayacak

Elde edeceğiniz veriler sayesinde sitenizin zayıf noktalarını görmüş olacaksınız. Bu noktaları en ince ayrıntısına kadar analiz ederek kendinize SEO planı oluşturabileceksiniz. Böylece arama motorlarında istediğiniz sıralamaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. En ufak bir değişim size oldukça iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Twitter veya Facebook sayfalarımı takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.