İnternet Pazarlamasına Giriş

Bu yazımda sizlere kısıtlı bir girişimci için internet pazarlamasına giriş hakkında ve online iş kurulumu hakkında harmanlanmış bilgiler vereceğim. Kısa ve etkili olan bu yolları uygulayarak sizlerde online pazarlama işine adım atacaksınız.

Bu yazımda size 2 şeyi garanti ediyorum. Nedir bunlar?

  1. Bütçenize uygun bir iş kurabileceksiniz.
  2. En ekonomik şekilde ürünlerinizi veya hizmetlerinizi profesyonel olarak pazarlayacaksınız.

Bu garantileri size bizzat deneme yanılma yolunu uygulayıp, yanında uzunca bir araştırma yaparak yazdım. Öncelikle bir karakter üzerinden anlatımda bulunacağım. Bu karakter siz olacaksınız.

İnternet Pazarlamasına Giriş İçin İşimizi Kuralım

Artık bir iş kurma zamanımız geldi. Dükkanımız ve çalışma alanımız internet olacak. Bunun için bize neler gerekli öncelikle bunlara bir göz atalım. Öncelik amatör ve profesyonel olarak düşünelim.

Amatör Olarak Gereksinimlerimiz

Bir ev hanımı veya öğrenci olabilirsiniz. Bu durumda sizde amatör olarak işinizi kurabilirsiniz. Bunun için size bir kaç yol sunacağım. Öncelikle ne kadar zaman harcayacağınızı ve ürün seçiminizi iyi yapmalısınız. Ürün kargolama, müşteri ile iletişim vb. konularını iyi düşünmelisiniz.

İnternet Pazarlamasına Giriş Yöntemleri
İnternet Pazarlamasına Giriş Yöntemleri

Amatör olduğumuzu düşündüğümüz için her şeyi hazır düşünüyoruz. Ürünlerimiz hazır olmalı veya dijital olmalı ki iş yükümüz hafif olsun. Kendimize ait ürünümüz yok ve kodlardan da anlamıyorsak hazır bir ticaret paketine ihtiyacımız var demektir. Bu adımda size önerim hazır iş paketleri olacaktır. Önerdiğim bu iş modelinde ister ürününüz olsun isterseniz olmasın kendinize ait bir e-ticaret siteniz olacak. Ürünler, kargolama ve müşteri iletişimi dahil hepsi firmanın sorumluluğunda. Üstelik bu iş için firma kurmanıza bile gerek yok. Ev hanımı olanız da öğrenci olsanız da bu işi yapabilirsiniz.

Öncelikle sitenizde ne satmak istediğinize karar veriyorsunuz. Seçtiğiniz ürün kategorisinde iş paketinizi alıyorsunuz ve hatta ilerleyen günlerde kendinize ait ürünleriniz olursa onları da aynı yolu kullanarak satışını yapıyorsunuz. Buraya kadar tüm konular için firma size yardımda bulunuyor. Peki her şey firmadan ise siz ne yapacaksınız? İşte can alıcı soru! Siz sadece sitenizin tanıtımını yapacaksınız. İster ücretli reklam yapın isterseniz ücretsiz sizin işiniz sadece tanıtım.

Günde 1-2 saatinizi ayırarak düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak çok büyük kazançlar hayal etmemelisiniz. Sonuçta rakipleriniz güçlü olacak. Bunu aşmak için ise sadece bir kaç ürün üzerine odaklanmanızdır. Örneğin sadece süs eşyaları üzerine…

Profesyonel Olarak Gereksinimlerimiz

Bu kısımda büyük bir yatırımcı değiliz ancak internet pazarlamasına giriş için kendinize ait ürününüz ve azda olsa kodlardan, temalardan ve SEO ayarlarından anladığımızı varsayalım. Bu durumda öncelikle güzel bir alan adına ihtiyacımız olacak. Yani domain ihtiyacımız olacak. Bunun için size firma ismi vermiyorum. Ancak çalıştığım firma üzerinden anlatacağım. Domain test etme için Buraya Tıklayınız. Daha sonrasında aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada üst kısımda bulunan “Alan Adı” sekmesinden “Domain Kaydı” seçeneğine tıklayın ve aşağıdaki sayfaya ulaşmış olacaksınız.

Domain (Alan Adı) Alımı
Domain (Alan Adı) Alımı

Yukarıdaki açılan sayfada domain sorgulama yapıyorsunuz. Eğer boştaysa şanlısınız ve uygun fiyata sahip olmak için sepete ekleyip satın alabilirsiniz. Daha sonrasında ise online dükkanınız için size ait profesyonel bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Bunun için aşırı derece pahalı olan e-ticaret temaları ve hostları bulunmaktadır. Başlangıç olarak bunlara bulaşmayın. Özelikle firma değilseniz uzak durun. Hostunuz için yine çalıştığım firma üzerinden anlatacağım. Hosting satın alma için Buraya Tıklayın. Sonrasında size uygun wordpress hosting paketlerinden size uygun olanı seçiniz. 

Buraya kadar site kurmamız için gerekli temel kısımları aldık. Sıra geldi tema bölümüne. Bunun için wordpress tabanlı ve en hızlı tema öneriyorum. Temayı incelemek ve satın almak için Buraya Tıklayın. Bu tema ile kendinize ait güzel site kurabilirsiniz.

İnternet Pazarlamasına Giriş İçin Adım Atalım

Sitenizi kurdunuz ve ürünlerinizi yüklediniz. Şimdi ise sitenizi duyurmaya geldi. Size önerim öncelikle satış ortaklığı sunan hizmetlerle başlamanız. Eğer reklam bütçeniz mevcut ise direkt olarak ücretli bir şekilde reklam vererek başlayabilirsiniz. Affiliate Marketing yani satış ortaklığı sistemini kullanacaksanız işte size güzel bir öneri. Bu sitede size her şeyi anlatan ve sistemi nasıl kullanacağınızı belirten dokümanlara ulaşacaksınız. Ürünlerinizi siteye yüklüyorsunuz ve satış ortaklarınız için komisyon oranınızı girip satışa başlayabileceksiniz.

Bu kısımda komisyon oranlarınızı başlangıç olarak yüksek tutmanız çok iyi olacaktır. Bu sayede yüksek komisyonlu ürünü görenler satış ortağınız olacak ve bir çok kişi sizin ürününüzün satışı için çalışmış olacaktır.

Bununla beraber çeşitli forum sitelerine üye olarak ürün veya hizmet tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Özellikle bayanlara yönelik bir ürün veya hizmet sunuyorsanız kesinlikle bu adımı atlamayın derim. Sonrasında sitenize yapacağınız en büyük yatırım SEO için olmalıdır. SEO uygulaması reklam giderlerinizi oldukça azaltmanın yanında bulunabilirlik potansiyelinizin artmasını sağlayacaktır.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.