Müşteri Dönüşüm Oranı Nasıl Artırılır?

Müşteri Dönüşüm Oranı Nedir?

Dijital pazarlama açısından “ Müşteri Dönüşüm oranı ” yani conversion rate müşterilerinizin veya site ziyaretçilerinin belirlenen hedefi tamamlama yüzdesidir. En basit anlatımı ile bir web sitenizde ziyaretçilerinizin bir form doldurmasını istiyorsunuz ve sitenize 100 ziyaretçi geliyor. Bu gelen ziyaretçilerden 10 tanesi formu başarı ile dolduruyor. Buradaki dönüşüm oranımız %10’dur.

Dönüşüm Oranı Hesaplama

Dönüşüm Oranı Hesaplama

Verdiğim örnekte olduğu gibi genel olarak hedefimiz ya bir form doldurulması, ya bir ürün veya hizmet satışı şeklinde olmaktadır. Dijital pazarlama açısından dönüşüm oranının takip edilmesi ve sürekli güncelleştirilmesi oldukça önemli bir noktadır. Bu sayede geri dönüşüm kanallarınıza gerekli önemi verebilir, zaman ve harcamalar konusunda kazanç sağlayabilirsiniz.

Müşteri Dönüşüm Oranı Neden Yükseltilmeli?

Şuanda bir çok firma veya şahıs siteleri için her gün binlerce lira harcıyor. Bunun sebebi ürün veya hizmet satışlarının arttırılmak istenmesi veya site ziyaretçilerinin sayısının arttırılmak istenmesidir. Sonuç itibari ile hepsi bir aksiyona yönlenmektedir. En basit hali ile Google Adwords kullanıyorsanız rakipleriniz ile rekabet için fiyat arttırma yoluna gidersiniz. Ancak bu sizi kurtarmayacaktır. Bunun yanında dönüşüm oranınızı güncellemeniz daha fazla kazançlı olacaktır. Diğer reklam araçlarını düşündüğümüzde sonuç değişmeyecektir. Ben size sürekli reklam vermek yerine kesinlikle dönüşüm oranınızı güncellemenizi ve sürekliliğini sağlamanızı öneriyorum. Bunu yapmanın bir çok yolu var. Yazının ilerleyen kısımlarında bunları bulacaksınız. Kısaca dönüşüm oranınızı yükseltmeniz işiniz açısından oldukça büyümeniz anlamına gelmektedir.

Dönüşüm Oranını Nasıl Arttırabiliriz?

Dönüşüm oranı optimizasyonu için bir çok yöntem bulunmaktadır. En basit dağılımı ile siteniz açısından etki eden faktörlere göz attığımız zaman aşağıdaki tablo ile karşılaşırız:

 • Web site veya bloğunuzun ana sayfası %20,
 • Ürün veya hizmet sayfalarınız %20,
 • Verdiğiniz reklamlar %20,
 • Alış-veriş sepeti veya son ödeme sayfanız %20,
 • Diğer faktörler %20.

Bu faktörler üzerinde durarak sizde dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz. Şimdi diğer kullanılabilir yöntemlere göz atalım.

Google AdWords

Google Adwords en çok bilinen ve kullanan bir reklam aracıdır. Özellikle firmalar açısından hedef belirlemeli hizmet veya ürün satışları için oldukça önemlidir. İşiniz açısıdan bu reklam aracı üzerinden çeşitli linkler oluşturarak verdiğiniz reklamları analiz ederek en çok dönüşümün nereden geldiğini kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu analiz sonucunda ise hangi kısımlara daha fazla önem vermeniz gerektiğinizi analiz eder ve dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

Göz Takibi Analizi

Eyetracking denilen bu araç ile sitenize gelen ziyaretçilerin nerelerde gezdiğini ve sunduklarınız ile ne kadar ilgilendiğini analiz edebilirsiniz. Ayrıca belirtmeliyim ki bu uygulama oldukça fazla şekilde profesyonellik gerektirmektedir. Bu neden kendi başınıza yapmanız hiç kolay değildir. Bu tür hizmet veren firma veya şahıslar ile anlaşarak dönüşüm oranınızı optimize edebilirsiniz.

Aralıklı Testler Yapmak

Zaman zaman e-mail listenizdeki veya sosyal medya takipçileriniz ile çeşitli dönüşüm testleri yapabilirsiniz. Bu sizin açınızdan en doğal ve kesine yakın sonuçlar verecek bir yöntemdir. Nedeni ise tamamen doğal ve konu ile ilgili kitle üzerinde yaptığınız testler dönüşüm oranınızı güncellemek adına oldukça faydalı olur.

Web Analytics Yönetimi

Bu yöntem için Yandex, Bing, Yahoo veya Google kullanabilirsiniz. Ancak size önerim tabi ki Google Analytics yöntemidir. Bu yöntem ile sağlanan kolaylık ise dilediğiniz yere eklediğiniz hazır kodlar ile analiz imkanıdır. Yani ziyaretçiniz nereyi geziyor, en çok zamanı nerede geçiriyor ve nerelere tıklıyor veya nerelere tıklamıyor hepsini inceleyebilirsiniz. Tabi ki bunun için başta da belirttiğim gibi analiz etmek istediğiniz sayfalarınıza size verilen hazır kodu yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu yöntem biraz göz takibine benzese de daha kolay ve kesin bir yolduğunu söyleyebilirim.

Anketlerin Kullanımı

Bu yol ise basit ve bir o kadar zahmetli diyebilirim. Neden derseniz bir potansiyel müşteri adayına anket doldurmak zordur. Tabi ki bunun kolayıda yok değil. Basit olarak anket dolduran kişilere %5 indirim veya ek hizmet, ürün sunarak bu adımı daha etkili hale getirebilirsiniz.

Diğer Yöntemler

Bu yöntemlerin çoğunluğu siteniz üzerinde düzenlenecek yöntemlerden oluşmakta. Bakalım neler işimize yarayabilir!

 • Site araçlarınızın etkin şekilde kullanılabilir olması,
 • Ürün veya hizmet sergileme, tanıtım sayfalarınız,
 • Sitenizin tasarımı ve kodlama türü,
 • Eylem çağrısı olana eklentileri,
 • Sitenizin veya firmanızın sloganı,
 • Kullandığınız resimlerin kalitesi,
 • Teklif ve garanti sayfanız,
 • İçerik başlıkları,
 • Referans sayfanız,
 • SEO uygulamanız,
 • İade politikanız.

Bu listeyi uzatmak sizin elinizde. Önerim ise bir müşteri kafası ile sitenizdeki durumu analiz etmeniz ve bu yönde dönüşüm oranı güncellemesi yapmanızdır.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.