Nofollow Link Nedir? SEO İçin Önemi Nedir?

Nofollow link kavramının önemi aslında zamanla daha iyi anlaşıldı. Bilindiği gibi link verme kavramı SEO konusunda iki temele ayrılır. (Elbette birçok link çeşidi var ancak kafa karışıklığını önlemek adına o konulara girmeyeceğim.) İlki Nofollow link ve diğeri ise DoFollow link. Bu yazımda sizlere Nofollow konusunda nelerin yanlış bilindiğini ve genel anlamda Nofollow link vermenin ne olduğu hakkında bilgi vereceğim. Bildiğim kadarı ile 2015 yılında Google tarafından başlatılan Nofollow link kullanımı günümüzde hala temkinle yaklaşılan bir konudur. Kimi webmaster bu linklerin kullanımının sakıncalı olduğunu düşünse de gerçekte böyle olmadığı da bilinmektedir. Konuyu daha iyi kavrayabilmek adına bu link kullanımı neden çıktı bilmek önemlidir.

Öncelikle Nofollow link demek bağlantı verdiğiniz siteye kefil olmadığınız anlamı demektir. Bu linkin temel çıkış nedeni ise Google’un spamla savaşması diyebilirim. Önceleri ücretli şekilde link alımı yapılıyor ve ortaya haksız bir rekabet çıkıyordu. Diyeceksiniz günümüzde de link satışı devam ediyor. Evet doğru devam ediyor ancak buna izin verirken sizde Nofollow link kullanmanızı istiyor. Ayrıca içeriğinizin başında da sponsor içerik ibaresinin olması Google açısından önem arz etmektedir. Şöyle ki ben diğer sitelerimde de yayımladığım sponsor tanıtım içeriklerin kategori olarak belirtiyorum. Böylece her içeriğe ek olarak belirtmeye gerek kalmıyor. Sonuçta ise bu adımları uygularsanız Google politikalarına uygun bir ücretli link çıkışı yapmış oluyorsunuz.

Nofollow Linkin Özelikleri Nelerdir?

Bu tür linklerin sitenize faydası olmaz diyenleri önce bir kenara ayırın. Çünkü yazımın ilerleyen kısımlarında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız. Şimdi temel olarak Nofollow linkin özellilerini sıralayalım.

  • SEO konusunda bildiğiniz gibi backlinkler önemli bir yere sahiptir. Google açısından baktığımız zaman bu tür linkler backlink sayılmazlar.  Ancak buna karşın Yahoo arama motoru bu tür linkleri backlink olarak kabul etmektedir.
  • Önceleri bir PR yani PageRank değeri diye bir tabir vardır. 2014 yılından beri Google bunu kullanmasa da yinede belirtmek isterim ki bu tür linklerin ne linki verene nede linki alana PR açısından etkisi söz konusu değildir.
  • Hit sayınızı etkilemez mi dersek neden etkilemesin ki? Özellikle yerinde ve konu ile alakalı kullanılan bir link çıkışı ise linki veren siteye bağlı olarak aktif ziyaretçi sayınıza pozitif olarak etki edecektir.
  • SEO açısından bakıldığında son yıllarda etkisi kesinlik olarak kanıtlandı. Şöyle ki yukarıda da söz ettiğim gibi Google SEO uygulaması için bu tür linklere verdiği önemi webmaster camiası daha iyi kavradı. Bu nedenle kullanılması SEO için vazgeçilmezdir.
  • Unutmamak gerekir ki Nofollow link türünü Google çıkardı ve bu nedenle destekledi. Bu tür linkleri Google botları indekse almaktadır. Alınmadığını düşünmeyin. Zaten Google yapı itibari backlink üzerine üretildiği için link türüne bakmaksızın duyarlı davranmaktadır.

Daha kullanım için yetkili ağızdan aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum. Video İngilizce ancak ayarlar kısmından otomatik çeviri özelliğini kullanabilirsiniz.

Google Gözünde Nofollow Link

Nofollow Kullanımı Nasıl Yararlı Olur?

Öncelikle yukarıda bu linkin özelliklerini sıralamıştım. Hit konusunda size artışı sağlayacağını söylemiştim. Şimdi kullanım için rakiplerinizin veya sektörünüze yakın sitelere yorum yapın veya misafir yazar olun. Buradan alacağınız linkler size hem hit konusunda hemde o sektörde itibar konusunda katkı sağlayacaktır. SEO açısından ise aldığınız sitenin durumuna göre katkı sağlayabilir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, link çıkışı bol olan ve otoritesi yüksek olan siteden alacağınız dofollow link size link çıkışı az olan, otoriter ve Nofollow olarak alacağını site çıkışı kadar etki vermez. Yani aynı kalitedeki iki siteden link çıkışı çok olandan dofollow alacağınıza link çıkışı az olanda Nofollow link almak size daha fazla kar sağlayacaktır. Bu nedenle ben ücretli aldığım linklerde de dahil buna dikkat ederim.

Nofollow Link Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Bu başlık altında ise en çok sorulan bir kaç önemli sorunun cevaplarını verelim. Sizinde yararı olacağınız soru ve cevaplarınız var ise yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Soru 1: Aynı sektördeki kaliteli siteden nasıl link alınmalıdır?

Cevap 1: Aynı sektörde iseniz dofollow link almanız ücretli link aldığınız anlamına gelir ki Google bu tür çalışmaları sevmez. Bu nedenle dofollow link alımı yerine nofollow link almalısınız. Sonuçta ise Google daha hızlı şekilde yükselme sağlarsınız.

Soru 2: Az çıkışlı, kaliteli ve farklı bir siteden dofollow link mi yoksa nofollow link mi alınmalı?

Cevap 2: Az çıkışlı site ise dofollow link almanız yararlı olacaktır. Böylece Google gözünde yükselmeniz artar. Ancak linkin süresi geçici ise yani kısa süre kalacaksa bu durumda nofollow almanızı öneririm.

Soru 3: Haber sitelerinden nasıl link alınmalıdır?

Cevap 3: Öncelikle ben kesinlikle haber sitelerinden link almanızı önermiyorum. Neden derseniz genel itibari ile haber siteleri link çöplüğüdür. Bu durum Google gözünden bakıldığı zamanda aynıdır. Sitenize katkı değil zarar bile verebilir. Ancak hiti yüksek olan bir haber sitesinden açık URL şeklinde link vermeden bir tanıtım yazısı almanız sitenize olumlu etki edecektir. Tecrübe ile bunu gördüğümü söyleyebilirim ki zaten bir çok webmaster bunu bilmektedir.

Soru 4: Sitemden alakasız bir sektörde otoriter bir siteden dofollow link mi yoksa Nofollow link mi almalıyım?

Cevap 4: Site otoriter olsa da sizin sektörünüz ile alakası yok ise dofollow link tercih etmeyin. Bunun yerine kalıcı Nofollow link almak daha yararlı olacaktır. Nitekim ben gundembizim.com kişisel bloğumda da güncelleme öncesi ve sonrasında aldığım tanıtım yazılarımda da çıkışları Nofollow yapmaktayım. Aynı durum bu sitem içinde geçerlidir.

Nofollow Link Nasıl Yapılır?

İki şekilde linklerinizi belirlemeniz mümkün. WordPress alt yapısı kullanıyorsanız biraz daha şanlı olduğunuzu söyleyebilirim. Neden derseniz WordPress eklentilerinden biri olan Title and Nofollow For Links eklentisi ile linklerinizin çıkışlarınızı ayarlayabilirsiniz. Ancak bunun yerine size manuel yapmanızı öneriyorum. Çünkü bu eklenti ile bir linkin durumunu belirleyebilirsiniz.

Bununla beraber sitenizdeki tüm çıkışları toplu halde Nofollow yapmak daha mantıklı olacaktır. Bunun içinde size yine WordPress eklentilerinden olan External Links eklentisini kullanmanızdır. Tabi ki bu bir önerdir. Dilerseniz diğer eklentilerden birini de kullanabilirsiniz. Hepsinin çalışma mantığı aynıdır. Manuel olarak link vermek istiyorsanız <a href=”http://ornek.com” rel=”nofollow”>BAĞLANTI YAZINIZ</a> şeklinde kodlama yapmanız yeterlidir. Aynı şekilde dofollow link verme işlemini de yapabilirsiniz.

Link verme konusunda detaylı şekilde anlatımı daha önce yazmış olduğum WordPress Linkleri Nofollow Yapma başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak size önerim link almadan önce bu linke neden ihtiyaç duyduğunuzu iyi belirleyin. Hit almak ve Google sıralamanızı yükseltmek içinse her biri için ayrı ayrı bir plan yapmanız gereklidir. Bununla beraber Google kurallarına uyun ancak her dediğinin dediği gibi olmayacağını da bilin. Sonuçta Google’un amacı para kazanmaktır. Size SEO sırlarını verip kendi işini baltalamaz. Bu nedenle SEO deneme yanılma işidir. Zamanla ve yabancı kaynakları takip ederek SEO konusunda olsun diğer konularda olsun kendinizi geliştirebilirsiniz. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.