Pazarlama ve İnternet

Önceleri pazarlama denildiğinde aklımıza kapı kapı dolaşan pazarlamacılar gelirdi. Zamanla bu pazarlamacılar, kapılarımızdan vazgeçti ve artık pazarlama ve internet birleşti, e-mail kutularımıza, cep telefonlarımıza veya sosyal hesaplarımıza geliyor.

Teknoloji ile birlikte pazarlama yeni bir döneme girerek e-pazarlama formuyla karşımıza çıkmaya başladı. Önceki şekline göre oldukça başarılı ve odaklanabilir olmasının yanında harcamalar bakımından da cazip olması pazarlamacı açısından vazgeçilmez olmasını sağlamıştır.
Hepsi bir yana artık herkes bir e-pazarlama işi yapabilir duruma geldi.

İnternetin Pazarlama’da Önemi Nedir?

Bugün dünyada pazarlamanın %90′ a yakını internet ortamından yapılmaktadır. İnternetin pazarlamadaki önemini incelemek için bir örneğimizi inceleyerek anlatmaya çalışalım;
Siz bir pazarlamacı olun ve ürününüzde bayanlara yönelik zayıflama ve forma girme hakkında bir e-kitap olsun.
Önceliğimiz bir reklam vermek olsun mesela Google Adwords reklamı verelim ve pazarlama yolumuz hızlıca olsun. Şimdi normla şartlar altında internetimiz olmasa biz ürünümüzü klasik yöntemle önümüze geleni anlatmaya çalışacaktık değil mi! Google Ads ile bu pazarlama yöntemimizde ufak bir pazarlama planı yaparak kısa bir sürede etkili bir geri dönüşüm alacağız.

Pazarlama ve İnternet Planımız

Pazarlama ve İnternet
Pazarlama ve İnternet

Öncelikle ürünümüz kimlere yönelik, kaç yaşındakileri ilgilendirir, hangi ülkeleri, hangi saatlerde interneti kullanırlar vb. bizim başlıca bilmemiz yada tahmin etmemiz gereken parametrelerimizdir.
Adwords platformunun en sevdiğim yönü hedefli pazarlama yapılabilmesidir. Şu şekilde başlıyoruz;
Ürünümüz bayanlara yönelik ve genellikle 18-40 gibi geniş kitleyi düşünelim. Bunlar genel itibari ile akşam saatlerinde nete girdiğini düşünelim, tabi bunların hepsi tahmin bulunduğunuz ülkeye ve hedef kitlenize göre bu parametreler değişecektir.
Tahmin ettiğimiz saatte odaklı pazarlama ile reklamımız verdiğimizde görünen tablo ;

  • Ürününüz hedef kitlesi dışında kimseye gösterilmiyor,
  • Harcadığınız zaman oldukça az,
  • Sürekli bir kontrol mekanizmasına gerek yok,
  • Üstelik bunu birden çok iş için planlamanız mümkün,
  • Masraflarınızı azaltmanızın yanında, harcamalarınızın kontrolü de sizde oluyor.

Yukarıda kabaca size sadece tek bir yolu anlatmaya çalıştım. Bunun yanında e-mail pazarlama ve ücretsiz reklam yöntemlerini de kullanılabilir. Ücretli yolu seçmemin sebebi hızlı ve daha kesin sonuç vermesidir.
Ücretsiz yöntem olarak adlandırılan yol ise aslında para bakımından değil de harcadığınız zaman bakımından ücretli olmuyor. Zaman harcıyorsunuz ve geri dönüşü olmuyor. E-mail pazarlama da ise odaklı bir e-mail listenizin olması gerekiyor. Bu listeyi oluşturmanın en iyi yolu ise optin formlarıdır. Optin formlarının içeriği, bülten üyeliği veya verdiğiniz hediye karşılığı topladığınız e-mail adreslerinden oluşmaktadır.
Kaba taslak bir fikir sahibi olmanız için yukarıdaki bilgileri sizinle paylaştım. Siz de yorumlarınızı paylaşabilir ve ihtiyacınız için bize ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç halinde danışmanlık hizmetlerim için aliarior.com/iletisim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.