Psikolojik Pazarlama Teknikleri

Psikolojik Pazarlama Teknikleri

Pazarlama alanında, teknik kullanmadan kazanmak nerdeseyse imkansız. Günümüzde mevcut olan pazarlama teknikleri artık belirgin şekilde uzmanlık alanlarına ayrılmış durumda. Pazarlamacı hedef kitlesi ile sıkı bir bağ kurmak ister. Bunun yolu ise günümüzde psikolojik pazarlama tekniklerinden geçiyor.

Psikolojik pazarlama teknikleri yeni olmamasına rağmen kullanım olarak son zamanlarda daha fazla önem kazanmış durumda. Özellikle sosyal medya ve teknolojik gelişmeler pazarlamacıları, bu konu üzerine yoğunlaşmaya sevk etti. Peki psikolojik pazarlama teknikleri neler olabilir bir kaç başlık altında inceleyelim.

Duygusal Tetikleyiciler Kullanın

Aslında bu konu temel olarak pazarlama başlığı altında verilse de nöropazarlama taktiği olarak biliniyor. Müşterilerinizin size bağlılık hissettiği anda verdiği tepkiyi kullanma metodu olarak özetlenebilir. Bu durumu sağlamak için takipçileriniz ile samimiyet çerçevesinde iletişime geçin. Örneğin, onlara duygusal olarak doyum sağlayabilecek minik jestler yapabilirsiniz. En basit şekilde sosyal medyada paylaşacağınız güldüren ve bilgilendiren mesajlarla kalıcı bir iletişim kurmanıza yardımcı olacak en iyi yoldur.

Pazarlamada Hediyenin Önemi

Geri Dönüşüm Sağlayacak Hediyeler Kullanın

Tipik psikolojik konum altında bu durumu inceleyebiliriz. Bir müşterinize hediye verdiğiniz anda genel olarak kendisini size karşı borçlu hisseder. Bu yönteme pazarlama alanında oldukça fazla rastlarız. Özellikle internet ortamında sunulan indirim kuponları, ücretsiz deneme olanakları ve ücretsiz hediyeler hepsi birer pazarlama taktiğinin ürünüdür. Yaşanmış bir örnekleme istersek,

Real Madrid futbol takımını, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda çocuk üniforması alana ücretsiz şort verildiğini söylemiştir. Bu paylaşımdan sonra çok kısa süre içerisinde 16.000 mesaj alınmış ve 63 adet paylaşım yapılmıştır. Evet belki size çok klişe bir örnek gibi gelse de çok kısa sürede bu tepkiyi alması güzel gibi… Bu yaşanmış küçük bir örnek. Sizde takipçilerinize küçük hediyeler sunabilir veya paylaşımlarınıza katkı sağlayan takipçilere özel indirimler, hediyeler ile bu dönüşümü sağlayın. Bu davranışınız hem işlerinizi arttıracak hemde müşteriyi memnun edecek.

Ünlü İsimleri Kullanmanızda Fayda Var

Konusunda ünlü kişi veya kurumlar ile çalışmayı deneyin. Tanınmış kişiler veya kurumlar size karşı olan güvenin artmasını sağlayacaktır. Bu yöntem özellikle kozmetik pazarlama sektöründe muazzam şekilde kullanılıyor. Kadınların takip ettiği ünlü bir manken yada firma size ait bir ürünü kullanıp video veya resim ile sosyal medyada paylaşır. Bu durum sonucunda satış oranları çok ciddi şekilde arttırılmış olur. Bu gibi bir metodu her sektöre uygulamak mümkün. Hatta en basit haliyle evinde satış yapan ev hanımları bile kullanıyor diyebilirim.

Ayrıca yapılan bu pazarlama hareketine yorum yapan veya paylaşım yapan kullanıcı kitlesine özel olarak bir önceki başlığımda değindiğim gibi çeşitli hediyeler ve indirimler vererek satış hacmimizi hızlı bir şekilde arttırmak mümkün.

Sizinde değişik fikir veya öneriniz varsa çekinmeden paylaşın…

 

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.