SEO Kaybetmeden Domain Değiştirme

Öncelikle bu işlemin sadece (alan adı) domain değiştirme olduğunu hatırlatayım. Yani sadece eskisiteniz.com olan adresi yenisiteniz.com şeklinde değiştirilmesi işlemidir. Yani hostunuz ile ilgili bir işlem söz konusu değildir.

Ayrıca hatırlatmam gereken bir diğer önemli husus ise bu değişim sonucunda sitenizin hitinde yani ziyaretçi sayınızda geçici kayıp olabilir. Bu normaldir. Yani bütün bu sonuçları önceden bilmenizde yarar var. Size sunduğum bu yazım ile en şekilde etkilenerek sağlıklı şekilde domain değişim işlemini anlatacağım.

Domain Değiştirme Hazırlıkları

Öncelikle yeni bir alan adı belirleyip almanız gerekmekte. Size önerim çalıştığım firma olabilir. Tabi ki Alastyr firmasıdır. Firmadan yeni bir domain aldınız ve sıra geldi değişim işine.

Öncelikle sitemizin yedeğini alalım ki bir hata yaparsak emeğimiz boşa gitmesin. Sitenizin nasıl yedeğinin alınacağını daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Eğer takip etmediyseniz “WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme” konulu yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda en kolay şekilde nasıl yedekleme alacağınızı anlatmıştım.

Domain Değiştirme

SEO kaybetmeden domain değiştirme işlemi için eklenti kullanacağınız. Bunu kullanmamızın amacı bilinen ve en etkili yol olmasıdır. Başka yöntem olduğunu sanmıyorum. Zaman kaybı yaşamamak için bakmanızı bile önermem.

Eski sitemiz olan eskisiteniz.com sitesinin yedeğini aldıktan sonra sıra geldi değişim işleminde kullanacağımız Duplicator isimli eklentiyi kurmaya. WordPress panelinizdeki eklentiler kısmından “Yeni Eklenti Ekle” kısmından eklentiyi bulun ve sitenize yükleyin. Eklenti kurulumu tamamlandıktan sonra aktive edin. Aktiflik işleminden sonra wordpress panelinizde “duplicator” isimli bir menü gelecek. Bu kısma tıklayın. Daha sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Duplicator Package Aktive
Duplicator Package Aktive

Bundan sonraki kısımları adım adım ve dikkatli şekilde yapmanız önemlidir.

Duplicator Kurulum ve Aktive Etme

Create kısmına basın ve işlemi başlatın. Eklenti sizden öncelikli olarak yapacağı paketleme işlemi için isim belirlemenizi isteyecektir. Dilediğiniz bir ismi belirleyin. İsim belirledikten sonra işlem başlayacak ve sitenizin büyüklüğüne göre belirli bir zaman alacaktır. Süreç tamamlanınca karşınıza değerleri sildiğim kabaca ekran aşağıdaki gibi görülecektir.

Duplicator Package İnstaller Nasıl Yapılır Resimli Anlatımı
Duplicator Package İnstaller Nasıl Yapılır Resimli Anlatımı

Yukarıdaki resimde details, user, created vb. kısımların altında sizde siteniz ile ilgili yazılar yazacak. Bu resimde kabaca şablonu göstermek için ben sildim ki kafamız karışmasın.
Görülen Installer ve Package dosyalarını öncelikle bilgisayarınıza indirmeniz gerekli. İndirme işleminden sonra FileZilla veya benzeri bir program kullanarak sitenize FTP yolu ile bağlanın. Bağlanma işlemini gerçekleştirdikten sonra boş bir dizin  yada “Root Directory” yani kök dizini açın. Az önce indirdiğimiz package ve installer isimli zip formatlı dosyaları bu dizine yükleyin. Yükleme işlemi bitince tarayıcınızı ile installer.php adresine gidin.

Yani gideceğiniz adres yenisiteniz.com/installer.php olacaktır. Bu adrese gidince karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Duplicate Yükleme Nasıl Yapılır?
Duplicate Yükleme Nasıl Yapılır?

Karşımıza çıkan bu ekran ile eklenti bizden yenisiteniz.com için çeşitli bilgiler isteyecektir. Bu kısımda boş bir veri tabanı girmelisiniz. Bu konuya dikkat edin. Daha sonrasında ise “table removel” sekmesini seçin. Ekranda görülen onay kısımlarını işaretleyin ve “run development” sekmesine tıklayın. Devamında daha önceden yüklediğiniz “duplicator” isimli dosyayı açın ve eskisiteniz.com sisteminden yenisiteniz.com sistemine tüm wordpress dosylarınızı yükleyin.

Yükleme Sonrası Yapılacaklar

Yüklenmesi süresi tamamen sitenizin büyüklüğü ile alakalı olarak uzunda sürebilir kısa sürede de tamamlanabilir. Yükleme tamamlanınca karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Duplicator url Degistirme İşlemi Nasıl Yapılır
Duplicator url Değistirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Şimdi ise sıra geldi url adreslerini güncellemeye. Bu noktada duplicator eski ve yeni url adresleri otomatik olarak tahmin edecek ancak dilerseniz sizde bu adresleri değiştirebilirsiniz. Tüm boşlukları doldurup “update” sekmesine tıklayın. Bu aksiyonunuz ile eklenti adres değişimi işlemini gerçekleştirecektir. Eklentinin bir diğer özelliği ise eklenti size içerik yükleme sıralamasını hatırlatacak.

İşlemlerimiz neredeyse bitti. Bu adımdan sonra ise kalıcı bağlantı ayarlaması yapacağız. Bunun için worpdress panelinizden ayarlar bölümü >> kalıcı bağlantılar bölümünden değiştirebilir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra installer.-data.sql, installer.php ve the installer-log.txt dosyalarını FileZilla ile girdiğiniz kök dizininizden siliniz.

Tüm bu işlemlerden sonra sitenizin genel kontrolünü yapın. Kırık linkler veya uyumsuz resimler var mı yok mu tespit edin. Bu aşamadan sonra alan adı değişim işlemini tamamladık. Bundan sonrası ise eski linklerinizde sorun yaşanırsa yeni sayfamıza yüklenmesi için eklenti eklenmesinde.

Domain Değiştirme Sonrası 301 Yönlendirmesi Kurma

Bu kısım oldukça önemlidir. Size başta geçici hit kaybı olacağını söylemiştim. Bu ayarlama ile SEO konusunda önemli adımı sağlamış olacağız. Mesela eski linkinize yönlendirme yapılırsa bu ayarlama ile hemen yeni linke gidilecek ve ziyaretçi için geri dönmüş olmayacaktır. Bu ayarlamayı yapmak için ufak bir kod eklememiz gerekli. Bunun için ise yine FileZilla ile FTP üzerinden bağlanalım. .htaccess dosyasını açarak aşağıdaki kodu eklemeniz gerekli.

Eklemeniz Gereken Kod:

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.newsite.COM/$1 [R=301,L]

Bu güncellemeden sonra denemesini yapın. Eski adresinizden ulaşamaya çalışın ve yeni adrese yönlendirdiğini göreceksiniz. Olur da sizi yönlendirilmediyse bir yerde hata yaptınız demektir. Tekrar kontrol edin.

Google Webmaster Ayarlamasını Yapın

Ayar için öncelikle Google hesabınıza giriş yapın. Daha sonrasında sağ üst kısımdan “adres değişikliği” sekmesine tıklayın. Daha sonra istenilen bilgileri girin ve güncelleme işleminizi Google amcaya bildirmiş olun. Ayrıca bir e-mail listeniz var ise yeni sitenizin adını listenizdekilere gönderin veya sosyal medya hesaplarınız aracılığı ile paylaşın. Bunun dışında dilerseniz Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan da beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.