SEO Vaka Çalışması

SEO Vaka çalışmaları oldukça kıymetlidir. Yapılan veya yapılacak olan çalışmaların sonuçları hakkında bize bilgi verirler. Yazımın konusuna gelirsek yaklaşık iki yıl önce hizmet verdiğim bir firmanın incelemesi şeklinde olacaktır.

SEO Vaka Çalışması

Instagram üzerinden bana sorulan bir yardım soru ile firma ile tanışmış oldum. Sonunda ise kendileri yapmak istedikleri için sitenin kurulumu ve SEO işlemleri yarıda kalmıştı. Firmanın istediği “sadece internet üzerinde adımız olsun…” şeklindeydi. Ek olarak sundukları temel ürün “Mangan Dioksit, Mangan Dioksit nereden alınır…” gibi aramalarda sitenin görünmesini istiyorlardı. Sonuç olarak bir analiz yaparak teklif sunumumu ve yapılacakları aktardım. Karşılıklı anlaşma sonrası işlemlere başladım.

WordPress Düzenleme İşlemleri

Sitenin alan adı ve hosting alt yapısı mevcuttu. Bunun yanında site için görsel düzenleme, tema ayarlama işlemleri yaptım. Ek olarak güvenlik amaçlı WordPress panel girişinin adresini değiştirdim. Gerekli olacak SEO, Cache vb. eklentilerini kurup ayarladım. Site bir CV sitesi niteliğinde olacaktı. Genel olarak sitelerin trafiğini arttırmak amaçlı blog kısmı olması gerekir. Bu nedenle blog kategorisi açtım.

Kategori sayfasına örnek olması için üç adet SEO uyumlu içerik yazdım. Süreklilik olması için firma yetkilisine düzenli olarak içerik girilmesini belirttim. Gördüğüm kadarıyla firma içerik girişi yapmadı ve buna rağmen istedikleri sıralamada yer almaya devam ediyorlar.

SEO Uyumlu İçerik Hazırlaması

Firmanın istediğini internette bilinirliklerinin olmasıydı. Bu kapsamla aranma hacimlerini dikkate alarak ön plana çıkacak kelimeleri belirledim. Kelimeleri belirlerken Semrush, KeyWordTool.io gibi araçları kullandım. Hedefimiz “Mangan Dioksit, Manganez Dioksit, Mangan Dioksit nereden alınır” vb. kelimelerde sitemizin görünmesiydi. Belirlenen bu kelimeleri odak alarak üç adet SEO uyumlu içeriği hemingwayapp.com üzerinde yazdım. Bununla kalmadım lisanslı görselleri de canva.com premium hesabım üzerinden düzenledim. İçerikleri birer gün ara ile yaklaşık aynı saatte yayına aldım. Devamı için de firma yetkilisine gerekli bilgilendirmeyi yaptım.

SEO Uygulamaları İçin Neler Yaptım?

Sitenin link yapısı SEO açısından önerilmeyecek şekildeydi. Genel ayarlama için Screaming Frog analiz aracını da kullandım. Sitenin genel link yapısını siteadi.com/konu-basligi olacak şekilde düzenledim. Ek olarak istenmeyen kategorisi yazısını kaldırmak amacı ile eklenti kurulumu yaptım. Eklenti öncesi siteadi.com/kategori/urun-adi şeklinde olan linkler kategoride sunulmaya devam etti. Ancak linkler SEO dostu olarak siteadi.com/urun-adi şeklinde sunuldu.

Yazmış olduğum içerikler için görsel düzenlemeleri yaptım. İşlem sonucunda görsel hangi ürün veya konu ile ilgili ise ona göre isimlendirdim. Çünkü Google botları görselleri okuyamaz. Görselin ne ile ilgili olduğunu anlamak için isimlendirmesini dikkate alırlar. SEO konusunda görsel isimlendirmeleri bu nedenle önemlidir.

Site için SEO uygulamaları sonrasında site dışı SEO çalışmaları yapmak gerekti. Bunun için sektörel ve rakiplerin analizini yaptım. Rakiplerin link aldığı siteleri ve sektörle ilgili siteleri belirledim. Belirlediğim sitelerden duruma göre nofolllow ve dofollow şeklinde linkler aldım. Bu linkleri hazırladığım içeriklere ekledim ve o sitelerde yayınlanmasını sağladım.

Sosyal medya platformlarından da link çıkışları sağladım. Ek olarak popüler forum sitelerinden ve pinleme platformlarından da çıkışlar yaptım. Medium, Livejournal, Reddit vb. gibi platformlarda da içerikler sundum.

Uğur Has Maden SEO Vaka Örneği
Uğur Has Maden SEO Vaka Örneği

SEO Vaka Çalışması Örneği Hakkında Sonuç

Yaklaşık iki yıla yakın bir süre geçmesine rağmen site hala ilk sıralarda yerini almaktadır. Peki bu nasıl oluyor? Hem de siteye içerik girilmiyor veya ücretli reklam verilmiyor!

Burada dikkat edilmesi gereken nokta anahtar kelime hacimleridir. Bir kelimenin aranma hacmi SEO için yapılacak çalışmaların kalıcılığını belirler. Bu aynı şekilde bütçe durumuna da etki eder. Firmanın istediği anahtar kelimelerin aranma hacimleri kendi bünyesinde yüksek görülebilir. Genel aramalarda ise o kadar yüksek olmadığı için geçen zamana rağmen hala ilk sayfada yer almaktadır. Google arama motoruna “Mangan Dioksit nereden alınır?” şeklinde arama yaparsanız ilk üç öneri arasında sitemizi göreceksiniz.

İncelediğimiz SEO Vaka olayı bir uç örnek olarak değerlendirilebilir. Bunlar dışınca hacmi yüksek anahtar kelimeler için süreklilik zorunludur. Bu çalışmaların tümü uzun vadede size kazanç olarak geri dönecektir.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel içeriklerim ve duyurularım için Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımı takip ediniz.

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.