SEO ve Doğallık

Bildiğiniz gibi Google yükseltme mantığı doğal bir popülariteye yani SEO ve doğallık esasına dayandığını söyleyebiliriz. Bu doğallık sitenizin ziyaretçisi, girdiğiniz yazıların özgünlüğü, kullanılan kodlamaya kadar tüm yapıyı kapsamaktadır. Google‘un en önemli özelliği ise bu kadar doğallık içeren ortamda yapay durumları fark etmesidir. Bu fark etme sonucunda ise dikkate alınmazlar. Yani Google tarafından yok sayılırlar ve hatta çoğunlukla cezalandırılırlar. Bunun sonucunda ise sıralamanız yükselmek yerine sürekli düşer hale gelir.

SEO ve Doğallık Neden Önemlidir?

Google, bilindiği gibi faydalı siteleri her zaman destekler. Özellikle SEO ve doğallık konusuna da önem veren bir site ise oldukça şanslı olduğunu söyleyebilirz. Herhangi bir sitenin kullanıcılarına fayda sağladığını ise kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar, yorumlar, ziyaretler gibi çeşitli parametreler sayesinde anlamaktadır. Örneğin, web sitenizdeki bir yazının sosyal medyalarda, forumlarda veya imleme sitelerinde paylaşılması doğal olarak algılanmakta ve SEO‘ya katkı sağlamaktadır. Bu tür çalışmalar insan eliyle yapılıyormuş gibi hissedilmekte ve sitenin kullanıcılarına gerçekten fayda sağladığı izlemi vermektedir. Bu durum ise SEO ve doğallık çalışmalarınıza katkı sağlıyor. Bunun sonucunda ise Google amcanın gözünde artı puan kazanılmaktadır.

SEO ve Doğallık
SEO ve Doğallık

Doğallığın Temeli Çeşitlilik

Doğallığın temeli aslında çeşitliliğe varmaktadır. Bu nedenle sadece bir elden yapılan çalışamalar, doğal çalışmalar olarak kabul edilmezler. Yapılan çalışmalarının tümü için zamanı, yapısı, sayısı ve uygulama yöntemleri açısından çeşitlilik içermesi sitenizi kalıcı ve doğal olarak yükselmesine katkı sağlamaktadır. Hiç bir zaman tek düze şeklinde çalışılmamalıdır. Sürekli siteniz ile alakalı her çalışmanızda çeşitlilik olmalıdır. Yani sadece forumlar veya sadece sosyal medya üzerinden çalışma yapmak size çokta bir kazanç sağlamayacaktır. Kısaca doğallığınızın en önemli etken faktörü çeşitlilik sayınızdır. Ne kadar çok çeşitli kanallardan çalışma yaparsanız o kadar çok doğal ve sürekli bir yükseliş kazanırsınız.

Bu durumu size bir örnek ile açıklayayım. Örneğin bir anket yapacaksınız ve bu anket çalışmanız için elinizde sadece iki kişi var. Buna bağlı olarak sonuç ya %50 yada %100 olacaktır değil mi? Yani sonuçta iki kişi var ve ikisinin sonucu ya aynı olur ya farklı sonuç bu şekilde çıkacaktır. Ancak denek sayımızı iki katına çıkarırsak bunun sonucunda ise istatistik sonucu %25 olacaktır. Buna göre anket deneyimiz için kullanacağımız kişi sayısı ne kadar fazla olursa istatistik sonucumuz düşecek ve sonuçta işimize yarayacak küsuratlı sonucu elde edeceğiz. Bu sonuç ise bize daha sağlam bir sonuç verecek buna bağlı olarak anketimizin güvenilirliği artmış olacaktır.

Verdiğim bu örnekteki gibi SEO çalışmalarındaki uygulama sayısı yani çeşitlilik ne kadar fazla olursa o kadar güvenilir bir sonuç elde edilir ve bu yönde bir algı oluşturur.

Peki SEO’da Çeşitlilik Nasıl Olmalı

Bir çok alternatif olmakla beraber sizlere temel olarak yapılabileceklerden bahsedeceğim. Yani bu aşağıda saydıklarımı siz rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

  • Linklerinizi kullandığınız yazı ve başlıklarınızın çeşitlendirilmesi,
  • Hedef kelimelerinizin tür ve çeşitliliğinin arttırılması,
  • Dışarıdan alınan tanıtım yazılarınızın içerik ve görsel olarak farklılaştırılması ve zenginleştirilmesi,
  • Link aldığınız sitelerin yapı açısından farklık içermesi,
  • Forum, video, yorum ve imleme siteleri gibi çeşitli yerlerden backlink sağlanması,
  • Sitenizdeki yazıların sayı açısından fazla olması ve doğru şekilde hedefe yönlendirilmek yerine benzer hedef kelimeler kullanarak dolaylı şekilde hedefe yönlendirilmesi, Örneğin : “telefon” hedef kelimemiz dersek sadece telefon üzerine değil bununla birlikte telefon hızlandırma, telefon temizleme ve telefon tamiri gibi hedef kelime önerilerini de içeren yazılar yazılmalıdır.

Buna benzer bir çok SEO faktörü açısından çeşitlilik sağlanmalıdır. Tüm bunlara dikkat ederek içeriklerinizi oluşturmalı ve dış linklerinizi kontrol altına almalısınız.

SEO ve Doğallık Konusunda Sonuca Gelirsek

Sadelik Google için vazgeçilmez bir olgudur ki bu durum Google‘un ilk çıktığı yıllarda benimsenmesini sağlamıştır. Google ise bu durumun farkına çoktan varmıştır. Ayrıca kendinden önce çıkan arama motorlarını bile bu gün hala piyasada söz hakkı tanımamaktadır. İşte tüm bunları Google, sadeliği ve kullanım kolaylığı ile elde etmektedir. Hatta bu düşünceleri “sadelik en iyi görselliktir” cümlesi ile adeta atasözü gibi kabul edilmiştir. İşte tüm bunların ışığında bu gün bir küçük çocuğun bile çok basit şekilde istediğini bulabileceği hale gelmiştir.

Aynı konular üzerine  bizde sitemiz için uygulamalar yapabiliriz. Ancak bu sadelik konusu, sayısı azımsanmayacak kadar site sahibi tarafından ihmal edilen bir olgudur. Yani bir yazınızı, bir resminizi ve bir videonuzu göz önüne koymak isterseniz sitenizdeki ziyaretçinin kafası karışabilir ve bunların hiçbirini göremeyebilir. Bu nedenle kendi fikrinize göre önemli olduğunu düşündüğünüz içeriklerinizi değil tamamen ziyaretçinin ne istediğine yönelik içeriklerinizi ön plana çıkarmalısınız. Bu şekilde oluşturulan bir site hem ziyaretçiyi hemde Google bot tarafından sevilecektir. Bununla beraber tabi ki SEO açısından oldukça tesirli olacaktır.

Sitenizi sade bir tasarım yapmanız ile beraber bu sadeliği SEO çalışmalarınıza da yansıtmanız sizi konunuz üzerinde söz hakkı elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sadelik kavramını tasarımınız, SEO çalışmalarınız, alınan veya verilen linklerin sayıca çok fazla olmaması ve aldığınız içerik yazılarınızın doğal olaması size her anlamda katkı sağlayacaktır.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.