SEO Zorluğu Nedir?

SEO zorluğu arama motoru optimizasyon çalışmalarında karşımıza çıkan zorlukların tümüne denir. Bilindiği gibi SEO organik olarak bilinirlik ve potansiyel ziyaretçi çekmek için önemlidir. Ancak, SEO uygulamaları her zaman kolay değildir. SEO uzmanı olarak karşılaşacağımız birçok sorun olacaktır. Bu yazımda da sizlere karşılaşabileceğimiz bazı SEO zorlukları nelerdir konusunda bilgi vereceğim.

SEO Zorluğu Konusunda Sık Rastlanan Konular

Kullanılan yazılıma ve firmanın ürün, hizmet sayısına göre birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bunların büyük çoğunluğu yazılımlar ile aşılır. Aşılmayan durumda ise en uygun seviyeye getirmeye çalışırız. Bazı önemli SEO zorluklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Rekabet Zorluğu

Proje için gelen web sitesinin belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için sıralamaya girmesi istenir. Bu anahtar kelimeler için yoğun rekabet olunca işler zorlaşıyor. Bütçe konusunda da sıkıntı varsa yapılan iş yarım kalır. Rakiplerinizin daha yüksek sıralamalara sahip olması ve bütçe ayırması sizi geride bırakır. Sonuçta sitenizin görünürlüğünü azaltabilir ve arama sonuçları sayfasındaki trafik payınızı azaltabilir. Bu olayı yaşamamak adına bütçenizi iyi derecede ayırmalısınız.

Popüler SEO Zorluğu Değişen SEO Algoritmalar

Arama motorları sürekli olarak algoritmalarını değiştirir ve günceller. Sonuçta web sitenizin arama motoru sıralamaları, herhangi bir değişiklik olmadan düşer. Bu da, sitenizin trafik kaybına neden olur. Müşterinin SEO konusunda bilgisi yoksa performans düştü diye size dönüş yapar. Bu olayı yaşamak adına siz de benim gibi projeye başlamadan önce müşteriye SEO uygulamalarını anlatın. Bunu bilerek işe başlayan müşteri size sorun olmaz aksine destek olur.

Doğru Anahtar Kelimeleri Bulmak Kolay Değil!

SEO zorluğu, doğru anahtar kelimeler bulununca büyük oranda çözülür. Anahtar kelimeleri ise tahmini değil çeşitli yazılımlar ile buluruz. Google Keyword, Semrush ve Ahrefs en sık kullanılan araçlardır. Bunlar sayesinde çok zaman alacak anahtar kelime belirleme işlemlerini kısa sürede çözeriz.

Kaliteli İçerik Üretmek Kolay Değildir

Arama motorları, yüksek kaliteli ve değerli içeriğe öncelik verir. Ancak, yüksek kaliteli içerik üretmek zaman alıcı ve zahmetli bir süreçtir. Ayrıca, herhangi bir konuda içerik üretmek için yeterli uzmanlığa sahip olmayabilirsiniz. Bu durumda araştırılma yapılması gerekecektir. Araştırma ise maliyetli ve süre isteyen bir süreçtir. Forum sitelerinde yüz kelimesi bir veya iki liraya yazılan içeriklerin bu nedenle iyi sonuç vermez. SEO uyumlu içerik yazmak için araştırma ve SEO bilgisi gerekir. Bu durumda da maliyetin yüksek olması normaldir. Örnek olması bakımından yabancı pazar yerlerinden aldığım işleri düşünebiliriz. Yabancılar genel olarak bu durumun farkındadır. Ortalama üç yüz kelimelik içerik için yetmiş beş doları sorunsuz şekilde verir. Firma veya kişiler ülkemizde de yüz lira vermek istemez. Bu nedenle SEO uyumlu içeriğe herkes kolayca ulaşamaz. Yeri gelmişken bu konuda destek ihtiyacınız varsa SEO Uyumlu İçerik Hizmeti sayfasına göz atabilirsiniz.

Bağlantı Oluşturma Maliyeti Zorlayıcıdır

Bağlantılar, web sitenizin diğer siteler tarafından ne kadar değerli olduğunu gösterir. Ancak, sitenizin otoritesini artırmak için yüksek kaliteli bağlantılar elde etmek zordur. Özellikle benzer sektörden backlink almak sitenizin kalitesini arttırır. Bu linkleri ise bedava alamayız. Çalışama sırasında binlerce lira talep eden platformlarda karşınıza çıkacaktır. Maliyet açısından bu aşamada zorluk yaşayabiliriz.

SEO Zorluğu Konusunda Sonuç

Dijital pazarlama ve SEO uygulamaları para seven işlerdir. Para, parayı çeker dedikleri tam olarak bu sektörü ifade eder. Kısıtlı bütçe ile mucize beklememek gereklidir. Müşteriye bütçesini proje başında sormak bu nedenle önemlidir.

İçeriğimi yararlı bulduysanız sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Güncel paylaşımlarım için de Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımı takip ediniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.