SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı kimdir? sorusundan öne arama motoru optimizasyonu nedir? sorusunun cevabına bakalım. İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasından oluşur. Dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirebiliriz. Bu, bir web sitenin arama motorlarında daha iyi bir sıralama ve daha fazla ziyaretçi çekmek için yapılan çalışmaların tümünü ifade eder.

Çalışmalar nelerdir dersek;

 • Web site içeriğinin düzenlenmesi,
 • Anahtar kelime optimizasyonu,
 • Backlink yani bağlantı kurma (link building)
 • Diğer teknikler

şeklinde sıralayabilirim.

Arama motorları, arama sonuçlarını oluştururken, web sitelerin içeriğini ve kalitesini değerlendirir. SEO çalışmaları, web site içeriğinin kalitesini arttırmak için yapılır. Bu kapsamda anahtar kelime optimizasyonu yapılır. Elde ettiğimiz anahtar kelimeleri kullanarak güncel içerikler oluştururuz. İçerikler SEO’ya uygun olmasının yanında ziyaretçiye değer katıcı nitelikte olur. Bu, web sitenizin arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olur.

Bağlantı ağı yani backlink ise, web sitenizin diğer web siteleri tarafından linklenmesi demektir. Backlink çalışmaları web sitenizin güvenilirliğini ve önemini arttırır. Arama motorları tarafından daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olur.

Öneri İçerik: SEO’da PBN Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO Web Sitenize Yatırım Yapmanın En İyi Yolu mu?

Bilindiği gibi SEO uygulamaların amacı sitenizin arama motorlarınca iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Çalışmalar sonucunda da daha yüksek arama sonuçlarına yerleştirilirsiniz. Bu nedenle, SEO’ya yatırım yapmak işinize yatırım yapmak anlamına gelir. Web sitenizin arama motorlarında daha iyi görünürlük kazanması size daha fazla kalıcı kazanç getirmesi demektir.

SEO yatırımı yapmadan önce web sitenizin amacını ve hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Web siteniz bir e-ticaret sitesi olsun. SEO yatırımı yaptıktan sonra daha fazla müşteri ve satış hedeflerseniz. Başka açıdan da web siteniz bir blog ise, SEO yatırımı yaptıktan sonra daha fazla okuyucu çekmeyi hedeflersiniz.

SEO yatırımı yapmadan önce sitenizin on-page optimization (sayfa içi optimizasyon) adımlarını uygulamış olmalısınız. Kabaca sayfa içi optimizasyonunda şu noktalara önem verin:

 • Web sitenizin içeriklerinde anahtar kelimelere uygun bir şekilde etiketleme yapılması,
 • Meta açıklamalarının oluşturulması,
 • Anahtar kelimelerin bold şeklinde yapılması,
 • Linklemelerin yapılması,
 • Görsellerin etiketlenmesi

vb. işlemleri gerçekleştirir.

Devam eden süreçte ise web sitenizin backlinklerini arttırmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Alınan bağlantılar öylesine değil ilgili ve popüler sitelerden alınması önemlidir. Milyonlarca siteden alınan bağlantı yerine alakalı sitelerden alınan az linkler daha yararlıdır.

Demek istediğim nokta ise evet web sitenize yani işinize yatırım yapmanın en iyi yolu SEO çalışmalarıdır.

SEO Uzmanının Tanımı

Tanım olarak SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonu için tüm stratejilerin uygulanmasına katkı sağlayan kişidir.

SEO uzmanları, arama motorlarının algoritmalarını anlamaya çalışır. Araştırma ve analiz sonucunda sıralamanızın yükselmesine katkı sağlayacak aksiyonları alırlar.

Kullanılan teknikler arasında kabaca şu temel noktalar yer alır:

 • Anahtar kelime araştırması,
 • Meta etiketleri,
 • Başlık etiketleri,
 • İçerik optimizasyonu,
 • Hiperlink kullanımı,

gibi önemli konular yer alır.

SEO uzmanlarının amacı sitenin hedef kitleye ulaşması ve daha fazla ziyaretçi çekmelerini sağlamaktır. Bu nedenle, SEO uzmanları web tasarım ekibi, içerik yönetim ekibi ve pazarlama grubu gibi bölümlerle çalışır.

Uluslararası SEO Uzmanı Nedir?

Adından anladığımız gibi uluslararası SEO uzmanı global çapta çalışan kişidir. Sitenizin farklı ülkelerde yüksek sıralama alması için çalışır. Hedef kitleye göre doğru içeriklerin sunulması, tasarımın yapılması vb. birçok konuyu diğer departmanlarla ortaklaşa belirler. Uluslararası SEO uzmanı, çalışılacak ülkeye göre stratejiler belirler. Her ülke için farklı noktalar önemli olur. Bu ayrımlara dikkat ederek sitenizin en iyi sıralamayı almasına katkı sağlar.

Uluslararası SEO uzmanın diğer özelliği ise farklı ülkelerdeki dil ve kültürleri anlamaya çalışmasıdır. Yerel SEO uzmanı ile çalışmak size mantıklı gelse de dışarıdan bir göz her zaman daha fazla katkı sağlar.

Seo Uzmanı Görev Tanımı Nedir?

SEO uzmanının görevleri arasında birçok konu yer alır. Bu konuların büyük çoğunluğunda ise tek başına çalışmaz. Diğer departmanlarla ortaklaşa ilerlemesi gereklidir. Maddeler halinde incelemek istersek şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sitenin içeriklerinin arama motorlarına uygun hale getirilmesi,
 • Anahtar kelime araştırması yapılması,
 • Backlink ağının oluşturulmasına destek verilmesi,
 • Analiz araçlarının kullanılması ve yorumlanması,
 • Yazılım ekibi ile alt yapının SEO’ya uygun hale getirilmesi,

gibi temel maddeleri belirtebilirim.

Yapılacak çalışmaların ekip işi olduğunu unutmamalıyız. Düşük bütçeli SEO çalışmalarını freelance SEO uzmanlarına yaptırabilirsiniz. Eğer milyon dolarlık bir bütçe ise elbette bir ajans ile anlaşma yapılması önemlidir.

SEO Uzmanları Kimlerle Çalışır?

SEO uzmanı, genellikle bir şirketin web sitesi ve diğer online varlıklarını optimize etmek için çalışır. Bu optimize etme işleminde organik trafik çekme ve ücretli trafik çekme işlemleri de yer alır. Bu kapsam da dijital pazarlama ekibine de destek verir. Bir ekip olarak SEO uygulaması yapılmaz ise tam anlamıyla sonuç almak zor olur. SEO uzmanı, şirketin yazılım ekibi, tasarım ekibi, içerik ekibi ve dijital pazarlama ekibi gibi birçok bölümüyle paslaşarak çalışır.

Sonuçta uzmanın işi bir şirketin web sitesinin ve diğer online varlıklarının arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması sağlamaktır.

SEO Uzmanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

SEO Uzmanı olmak isteyen herkes belirli özellikleri barındırması gerekir. Bu özellikler iş yaşamında ve projelerinde oldukça iyi sonuçlar almasını sağlar. Maddeler halinde inceleyelim:

Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığını Anlama Becerisine Sahip Olmalı

SEO uzmanları, arama motorlarının nasıl çalıştığını ve hangi sıralama kriterlerini kullandığını iyi anlamalıdır. Basitçe Google nasıl çalışır detaylıca bilmelidir. Çalışmalarını bu yönde yapacağı için işin temelini bilmesi gerekir.

Web Tasarımı Ve Kullanıcı Deneyimi Konusunda Bilgisi Olmalıdır

SEO uzmanları, web sitelerinin tasarımının arama motorları tarafından nasıl yorumlandığını bilmelidir. Bununla beraber kullanıcı deneyimini nasıl etkilediğini analiz edebilmelidir. Bu sayede, web sitelerinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Uygulama için tasarım ekibi ile beraber çalışması gereklidir.

SEO Uzmanı Analitik Problem Çözme Yeteneklerine Sahip Olmalı

SEO’cu web sitelerinin performansını izleyerek, neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını anlar. Bu sayede, web sitelerinin performansını iyileştirme çalışmaları yapabilirler.

İçerik Üretimi Ve Öğrenme Yeteneği Olması İyi Olur

İçerik uzmanları SEO konusunda yetkin olmayabilir. Bu noktada devreye SEO uzmanı giriyor. İçerik hazırlama konusunda da içerik ekibi ile birlikle çalışırlar. Bu nedenle, SEO uzmanlarının içerik üretimi ve öğrenme yetenekleri yüksek olması yararlı olacaktır.

İletişim Becerisi Gelişmiş Olmalıdır

Her müşteri SEO kavramını bilmez. Bir uzman olarak müşterinin anlayabileceğini dilde iletişime geçmelidir. Bu noktada ben müşteriye öncelikle SEO konusunda mini eğitim veriyorum. Eğitim sonunda müşteri SEO konusunda bilgi sahibi oluyor ve ona göre projeye başlıyoruz. Sadece müşteri ile değil aynı zamanda ekip arkadaşlarıyla da aynı dili konuşması önemlidir. Özellikle müşterilerin ihtiyaçlarını anlamaya çalışmalı ve onların dilini kullanarak iletişim kurmalıdır.

SEO Uzmanı Sürekli Öğrenme Açık Olmalıdır

SEO dünyası hızlı bir şekilde değişir. Güncel kalmanın yolu ise her zaman öğrenmeye aç kalmaktır. SEO uzmanları, sürekli olarak öğrenme isteği taşımalı ve sektördeki gelişmeleri takip etmelidir. Trend konuları ve kişileri yakından takip etmenin yanında bu becerileri uygulamaya da geçirmeli.

Organizasyon Ve Yönetim Yeteneklerine Sahip Olmalıdır

SEO uzmanları, genellikle birden fazla projeyi aynı anda yönetmek zorundadır. Bu nedenle, iyi bir organizasyon ve yönetim yeteneklerine sahip olmalıdır. Bu sayede, zamanı etkili bir şekilde kullanarak, projeleri teslim etmeyi sağlar.

Sonuç olarak, SEO uzmanlarının mini bir işletme gibi birçok konuda bilgisi olmalıdır. Becerilerini iyi şekilde kullanabilmenin sırrı ise iyi bir ekip çalışmasının olmasıdır.

SEO Uzmanı Google’da İlk Sıraya Çıkma Garantisi Verebilir mi?

Google bile size ilk sıra garantisi vermiyor. Sadece SEO’da değil Google Ads reklamı verseniz de ilk gösterim garantisi vermiyor.

Bazı SEO uzmanları Google’da ilk sıraya çıkma garantisi vermeyi vaat edebilirler. Bu tür vaatler kesinlikle doğru değildir. Dolandırıcı konumuna düştüklerinin farkında olsalar da bunu yaparlar.

İlk sayfa garantisi değil ama performans garantisi verebilirler. Yani SEO çalışması sonrası siteniz kesinlikle eskisinden iyi durumda olacak diyebilirler. Bu iki önemli noktayı birbirine karıştırmayın.

Google, arama sonuçlarını belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alır. İki yüzden fazla olan bu faktörler sürekli olarak değişir. Google, kendisi bile ilk sayfa garantisi vermezken garanti veren SEO uzmanından uzak durmalısınız.

Freelance SEO Uzmanları İle Çalışmak Yararlı Olur mu?

Freelance SEO uzmanı ile çalışmak, birçok işletmenin online görünürlüğünü artırmak için ilk tercihidir. Ajanslara göre freelance çalışanlar daha ekonomik hizmet verebiliyorlar. Özellikle bütçesi olmayan işletmeler Freelance SEO uzmanlarını tercih ederler. Hem iletişim açısından hem de bütçe bakımından oldukça mantıklıdır.

Büyük bütçeli işletmelerin ise Google onaylı ajanslar ile çalışmasını öneririm. Yapacakları özel anlaşmalar ile hangi konuda ne hizmet alacaklarını detaylandırabilirler. Google tarafından onaylanan ajanslara partnersdirectory.withgoogle.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Freelance SEO uzmanları istenildiği zaman size özel parça işler yapar. Özel SEO analizi, içerik düzenleme vb. hizmeti verir. Ekibinize SEO konusunda danışmanlık hizmeti verir. Ajans ile çalışırsanız zaten hepsini ayrı ekiplerle yaparlar. Ajansın kötü yanı ise maliyetin yüksek olmasıdır.

İki yöntemde de kararı siz vermelisiniz. İşinize ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini sizden iyi kimse bilemez. Şu bir gerçektir ki dijital dünyada yapılan doğru yatırımlar size fazlasıyla geri dönüyor.

Freelance SEO uzmanının referanslarını ve önceki işlerini incelemeniz önemlidir. Referanslar kısmında benim sunduğum gibi açıkça firma ismi geçsin. Bazı firmaların onayı olmadığı için isim vermediklerinde de anlayışla karşılamalısınız. İkinci olarak, gerek karşı taraf gerekse siz ödeme ve iş tesliminde hassas olmalısınız. Çünkü SEO için kullanılan araçlar Dolar kuru kullanır. Bunun yansıması ise oldukça yüksek olmaktadır.

Projeye öncesinde bir maliyet sunmak yanlış olur. Öncelikle sitenin analizi yapılmalıdır. Analiz sonucunda da kaba bir maliyet hesaplanır. Günümüzde ortalama SEO başlangıç fiyatı altı ve yedi bin arasında aylık olarak değişmektedir. Maliyet hedeflere göre değişir.

SEO Uzmanı Ne kadar Maaş Alır?

SEO uzmanının maaşı konusunda kesin bilgi vermek yanlış olur. Çalıştığı şirketin büyüklüğü, tecrübesi ve performansı vb. göre değişir. Ortalama bir rakam belirtmek gerekirse yıllık birkaç yüz bin TL ile birkaç milyon TL arasında değişir. Ülkemizde kamuda SEO uzmanı kadrosu bildiğim kadarıyla yok. Özel sektörde ise tam anlamıyla istedikleri maaşları bulamıyorlar. Aylık ortalama on beş ile on yedi bin arası aldıklarını söyleyebilirim. SEO uzmanının Daha fazla tecrübeye sahip bir SEO uzmanı, daha yüksek bir maaş alacaktır.

SEO Çalışmaları Neden Yüksek Bütçe Gerektirir?

Gelelim işin maddiyat kısmına. SEO çalışmaları yüksek bütçe gerektirir. Çünkü bu çalışmalar zaman ve emek gerektirir. Kullanılan yazılımlarında Dolar bazında fiyatlandırıldığını düşünürseniz yüksek maliyetli olması gayet normaldir. Arama motorlarının algoritmaları sürekli değişir. SEO çalışmalarının etkinliği buna bağlı olacaktır. Bu nedenle, web site sahipleri sürekli olarak SEO çalışmalarını takip etmeli ve güncelleştirmeler yapmalıdır. Süreklilik arz eden bir işte maliyette yüksek olacaktır.

Geçici bir bütçe ile SEO uygulaması yapmayı düşünüyorsanız alacağınız sonuçta geçici olur. Değişen algoritma durumlarında da sitenizin güncellenmesi gerekir. Profesyonel destek olmadan bu işlemlerin yapmanız oldukça zor. Profesyonel hizmet içinde çeşitli yazılımlar kullanırız. Bu nedenle de ne yazık ki SEO uygulamaları maliyetli olmaktadır.

SEO çalışmaları için önemli bir nokta backlink uygulamalarıdır. Bu linkleri almak adına site sahiplerine ödeme yapılması gerekebilir. Hiçbir web sitesi size ücretsiz veya karşılıksız backlink vermez. Site üzerinde reklam veya içerik yayınlama yöntemi ile link verirler. Bu iş için içerik pazarlaması kanalını kullanırız. Bu ek bir masraf demektir. Kaliteli bir web sitesinden link almak için bin ve hatta beş bin TL bile isteyebilirler. Freelance çalışan ise bu siteler ile anlaşma yaparak ekonomik fiyata alabilir. Direkt almak yerine freelance üzerinden bu şekilde link almanızı öneririm.

İçerik pazarlaması konusunda da hizmet verdiğimi beni takip edenler bilirler. İçerik pazarlaması hizmeti alabileceğiniz bazı örnek siteler:

gibi sitelerden yararlanabilirsiniz.

Başlığın sonucunda ise varacağımız nokta, SEO çalışmaları yüksek bütçe gerektirir. Çünkü bu çalışmalar zaman, dış destek ve emek gerektirir. Profesyonel bir hizmet almanın bedeli budur.

SEO Uzmanı Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

 • Soru: Arama motoru optimizasyonu nedir ve ne işe yarar?

Cevap: SEO, arama motorlarında daha yüksek sıralamalar elde etmek amacıyla yapılan çalışmaların tümünü ifade eder. İyi sonuçları ise ekip çalışması ile verir.

 • Soru: SEO uzmanı nasıl olunur?

Cevap: SEO uzmanı olmak için öncelikle bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekir. Konu hakkında daha önce yazmış olduğum SEO Uzmanı Olmanın Yolları başlıklı yazıma göz atınız.

 • Soru: SEO uygulaması nasıl yapılır?

Cevap: Web sitenizin tasarımından başlar ve içerik üretimi, anahtar kelime seçimi, backlink edinme gibi çalışmaları içerir. Ek olarak web sitenizin hızını artırmak, mobil uyumluluğunu sağlamak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek vb. konular da SEO çalışmalarının parçasıdır.

 • Soru: Arama motoru optimizasyon çalışmaları nasıl ölçümlenir?

Cevap: Yapılan işleri takibi ve analizi için dış kaynaklara gereksinim duyarız. Google Analytics, Semrush veya Screaming Frog gibi araçlar kullanırız. Merak ediyorsanız Semrush Nedir? Neden Kullanılır? başlıklı yazıma göz atın.

Çalışmalar Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

 • Soru: SEO çalışmalarının maliyeti nedir?

Cevap: Sitenizin boyutuna ve zorluk derecesine, sektöre göre değişir. E-ticaret siteleri için maliyet oldukça yüksek olur. Kişisel blog veya basit firma siteleri için de biraz daha ekonomik olacaktır.

 • Soru: SEO çalışmaları sürekli mi yapılmalıdır?

Cevap: SEO çalışmaları, arama motorlarının algoritmalarının sürekli değişir. Rakipleriniz bu değişime ayak uydururken sizin sabit kalmanız olmaz. Bu nedenle, sürekli olarak SEO çalışmaları yapılması gerekmektedir. Ancak bu, her zaman aynı oranda çalışma yapılması anlamına gelmez. Web sitenizin temel çalışmaları tamamlandıktan sonra geriye kontrol ve güncelleme çalışmaları kalır. Bunlar ekonomik ve temele göre daha kolay işlerdir.

 • Soru: SEO ile reklam ajansları arasında ne gibi farklar vardır?

Cevap: SEO ile reklam ajansları arasındaki en önemli fark, organik olma durumudur. Reklam yayını kesilirse kayıp anında yaşanır. SEO ise kalıcıdır. Güncellemeleri takip ederek uygulamanız yeterli olacaktır. Kaba tabirler reklam ajansları, ödeme yaparak web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. SEO çalışmaları ise sitenizin kalitesini arttırır arama motorlarına kalıcı olarak uygun hale getirir.

 • Soru: SEO çalışmalarının etkisi nedir?

Cevap: SEO çalışmaları, web sitenizin arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde etmenizi sağlar. Uygulamalar sonucunda daha fazla ziyaretçi çeker, dönüşüm oranını artar ve marka bilinirliğinizi zirveye taşırsınız.

SEO Uzmanı Kimdir? Konusunda Sonuç

Sektör ülkemizde hala gelişme aşamasındadır. Firmalar ne yazık ki gereken önemi şimdilik yeterince vermemektedirler. Bu durumu fırsata çevirmek ise sizin elinizdedir.

İçeriğim sizin için yararlı ise sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Çevreniz de bu faydadan nasiplensin. En güncel paylaşımlarım için Instagram, Facebook veya Twitter sayfamı takip ediniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.