SEO’da PBN Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi dijital pazarlama alanları gün geçtikçe daha fazla artmakta. Bununla beraber rekabet artmakta. Dolayısı ile firmaların reklam masrafları artmaktadır. Bu nedenden dolayı olmalı ki SEO önemi her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Bu yazımda sizlere pek onaylamadığım ve genellikle uygulanan illegal SEO yöntemi olan PBN nedir ve nasıl yapılır? sorularına cevap vereceğim.

SEO denilince aslında kısaca Google’a uygunluk akla gelmekte. SEO’da ise her zaman doğallık ve kurallara uygun çalışma önemlidir. Eğer kural dışı SEO yaptığını anlaşılır ise Google tarafından tesbit edilir ve sitenize ait linkler Google havuzundan çıkarılır. Unutmayın ki hiç bir şey bu cezayı almanıza gerektirmez. SEO ve doğallık hakkında biraz bilgi almak isterseniz daha önce yazdığım “SEO ve Doğallık” konulu yazıma buradan ulaşabilirsin.

Şimdi gelelim konumuz olan PBN nedir? ve PBN Nasıl yapılır sorularını cevaplamaya…

Private Blog Network (PBN) Nedir?

Kelime anlamı olarak İngilizce “Private Blog Network” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Dilimize ise “özel blog ağları” olarak çevrilebilir. SEO konusunda özellikle Google’un pek sıcak bakmadığı bir yöntemdir. Bilindiği gibi Google, öncelikle yarar ve katkı sağlamayı hedefleyen sitelere daha hassas davranıyor. Yani kullanıcıların işine yarayan ve onlara yararlı bilgiler sunan sitelere Google tarafından sevilmektedir. Sistem olarak SEO açısından yarar sağlıyor ancak Google fark ettiği zaman harcadığınız bütün emek ve zaman koca bir hiç oluyor. PBN sistemi genel olarak paravan sitelerden veya anlaşmalı site ağından oluşmaktadır. Paravan siteler ise Google tarafından sevilmemektedir. Bu nedenle bilginiz olmadan PBN ağı kurmak isterseniz sonuç hüsranla sonuçlanabilir.

PBN sisteminde gizlilik ön planda tutulur. Nedeni ise rakipleriniz sizin bu sistemi kullandığınızı anladığında Google şikayet eder ve dizinden silinirsiniz. Bu durumu önlemenin tek yolu ise yaptığınız her adımda gizliliğe önem vermektir. Bu duruma yaşanmış bir örnek isterseniz geçtiğimiz yıllarda bmw.de sitesi bu nedenden dolayı Google’dan silinmişti.

PBN Nasıl Yapılır?

PBN için öncelikle bütçeniz olmalıdır. Ne kadar çok bütçeniz olursa o kadar çok kaliteli bir ağ sistemi ortaya çıkacaktır. Kısaca paravan siteler topluluğu olduğundan her siteye ayrı ayrı alan adı ve host alınacaktır. Ayrıca bunlar için özel IP adresi alınacağı için masrafımız fazla olacaktır.

Kaliteli bir PBN sistemi için öncelikle geçmişi temiz domainler yani alan adları bulmamız gerekli. Bulduğunuz domainlerin daha önceden spam olarak kullanılmadığından emin olmak gerekir. Aksi durumda sistem başlamadan çökmüş olur.

Hangi alanda blog ağı kuracaksanız öncelikle bu konular hakkında domainler bulmalısınız. Bunun için ikinci el domain satan sitelere göz atmalısınız. Domain Authority (DA), Page Authority (PA) araçlarını kullanarak kaliteli domainlerin tesbitini yapabilirsiniz. Domain araştırması için “Trust Flow” gibi sistemleri kullanabilirsiniz. Kaliteli ve ucuza domainler bulmak için iyi bir araştırma yapmanız şarttır. On dolara kaliteli domainler bulacağınız gibi sektörünüze göre bin dolara kadar domainler bulabilirsiniz. Burada amaç kaliteli ve geçmişi temiz domainleri ekonomik fiyata almak olmalıdır. Mesela bir domaine çin sitelerinden beşden fazla link verilmiş ise o alan adını araştırmanıza bile gerek yoktur. Domain geçmişini nasıl öğreneceğim diyebilirsiniz. Burada yardımınıza archive.org sitesi koşmakta. Bu site ile dilediğiniz domain geçmişini inceleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz bir başka önemli nokta ise domain otoritesinin yirmi ve üzeri olmasıdır. Aksi durumda domaini almanıza gerek yok. Buraya kadar gerekli domain araştırmasını yaptık. Şimdi bundan sonraki süreci maddeler halinde anlatacağım.

Alan Adı (Domain) Kaydı

Domainleri tespit ettikten sonraki aşama kendi adınıza geçirmenizdir. Yani yönetimi size geçirmektir. Bunun için size uygun bir firma ile çalışabilirsiniz. Benim önerim Alastyr’de bu firmalardan biri olabilir. Firmayı buradan inceleyebilirsiniz. Alan adlarını hesabınıza aldıktan sonra yapmanız gereken bazı ayarlamalar var. Bu ayarlamaların başında bilgilerinizi gizlemek ve farklı isimlerde giriş yapmaktır. Yani buradaki amaç siteler incelendiğinde aralarında herhangi bir bağlantı olmamasıdır.

Hosting Seçimi

Dikkat etmeniz gereken hosting paketlerinizi ayrı ayrı firmalardan almanızdır. Seçtiğiniz her firmanın en küçük hosting paketini almanız işinizi görecektir. Bu size ek bir masraf görülebilir. Ancak kaliteli bir blog ağı için bunun şart olduğunu bilin. Hatta hostingleriniz için özel IP hizmeti almanız gereklidir. Özel IP kullanımı sizin güvenliğiniz açısından önemlidir. Bu sayede risklerden biraz daha uzaklaşmış olursunuz. Aksi durumda en ufak bir açık verirseniz hem sisteminiz hemde gerçek siteniz geri dönüşü olmayan hasar alır. Hepsi bir yana harcadığınız zaman,emek ve para boşa gitmiş olur. Bir diğer nokta ise hosting firmalarınızı hangi bölgeyi hedefliyorsanız oradan almanızdır. SEO açısından hız önemli olduğu için yakın bir host olması size artı puan kazandıracaktır.

Tema seçiminde ise asla aynı temaları kullanmayın. Özel tema yada ücretsiz sunulan temalar bile işinizi görecektir. Özellikle wordpress sistemini kullanmanız işlerinize daha fazla kolaylık sağlayabilir.

İçeriklerinizi Ekleme Zamanı

Sitelerin temel iskeletlerini oluşturduk ve sıra geldi içerik eklemeye. İçerikleriniz için asla para harcamayın. Hiç bir hazır içerik sizin yazacaklarınız kadar fayda sağlamaz. Özellikle on lira, yirmi lira gibi fiyatlara satılan yüz, iki yüz kelimelik içeriklerden uzak durun. Çok sayıda ve kısa içerik gireceğinize işe yarar ve en az bin veya iki bin kelimelik içerikler girmeniz daha yararlıdır. İçeriklerinizin uzun olması gerekli ancak uzun olsun diyede yazmayın. Mantıklı ve yarar çerçevesinde yazmanız yeterlidir. İçeriklerinizi bir kaç gün ara ile eklemeniz yeterli. Son olarak ilk beş veya altıncı yazıya kadar ana sitenize asla link vermeyin. Daha sonraki yazılarda link vermeye başlayabilirsiniz.

PBN’de Gizliliğe Önem Verin

Daha önce belirttiğim gibi gizlilik bu işte olmazsa olmazdır. En ufak bir açığınızın olması sizi büyük zarara uğratacaktır. Bu nedenle güvenlik için yapacağınız harcamalara acımayın. Sonuçları size çok iyi şekilde geri dönecektir. Sistemi kurarken adım adım ve çok dikkatli olun. Sakın acele etmeyin.

PBN sisteminizden gelen linkleri rakipleriniz sitenizi incelediğinde görebilir. Ancak ufak bir kod ekleyerek bu durumun önüne geçebiliriz. Bunun için hosting sisteminizdeki htaccess dosyasına vereceğim kodları eklemelisiniz. Eklemeniz gereken kodları vereceğim linklerden indirebilirsiniz.

  • WordPress sistemi haricindeki siteleriniz için eklemeniz gereken kodu buradan indirebilirsiniz.
  • WordPress sistemi kullanacaksanız eklemeniz gereken kodu buradan indirebilirsiniz.

Sizlere profesyonel bir PBN sisteminin nasıl kuralacağını bu yazımda anlattım. Size tavsiyem bu konular hakkında bilginiz yoksa bir uzman yardımı almanız olacaktır. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

13 Comments

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.