Semrush Nedir? Neden Kullanılır?

Semrush, SEO sektöründe oldukça popüler bir araçtır. Web sitelerini arama motorlarına uygun hale getirmek için kullanılan bir yazılımdır. 2008 yılında kurulan Semrush, günümüzde akif yedi milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Bunların arasında bireyler olduğu gibi büyük firmalar da bulunmaktadır. Semrush ne işe yarar sorusuna şu maddelerle cevap verebiliriz:

 • Kullanıcıların internette en çok aradıkları nedir sorusuna cevap verir,
 • Kaliteli ziyaretçi çekilebilir anahtar kelimeleri bulmanızı sağlar,
 • Alakalı ve kaliteli backlink fırsatlarını görmenizi sağlar,
 • Arama motorlarında en yüksek sıralamaya sahip olmak için yapmanız gereken teknik düzenlemeleri görmenizi sağlar.

Ücretli bir SEO aracı olmasının yanında ücretsiz şekilde kısıtlı olarak bazı özellikleri sunmaktadır. Ücret olarak aylık 119.95 dolar , 229.95 dolar ve 449.95 dolar şeklinde seçenekler sunulmaktadır. Proje sayısına göre fiyatı değişmektedir.

TIKLAYIN ÜCRETSİZ DENEYİN!

Hemen Ücretsiz Semrush Backlik Analiz Aracını Kullanın!

Semrush Nasıl Kullanılır?

Sistem proje bazlı ilerlemektedir. Çalışma yapılacak her site ayrı bir proje şeklindedir. Bu nedenle yeni bir proje oluşturarak işleme başlamalısınız. Öncesinde bazı önemli terimlerin anlamlarını incelemek yararlı olacaktır.

Semrush Proje Oluşturma
Semrush Proje Oluşturma
 • Site Audit: Site denetimini yapmanızı sağlayan kısımdır. İçerik kontrolü, kodlama uyumluluğu gibi birçok noktayı inceleyebiliriz.
 • Position Tracking: Belirlenen anahtar kelimeye göre düşüşleri veya yükselişleri görebileceğiniz kısımdır. Bu kısımda görülen bilgilerin kesin olmadığını bilmeniz yararınızadır.
 • On Page SEO Checker: Projenizin site içi SEO uyumluluğu hakkında bilgi alabileceğiniz kısımdır. Çeşitli uyarılar ile yapılması gerekenleri belirlemenizi sağlar.
 • Social Media Tracker: Sosyal medyadaki rakip analizleri için kullanılan bölümdür. Bu kısım için Semrush’a onay vermeniz gereklidir.
 • Brand Monitoring: Bu kısım marka takip alanıdır. Markanıza ait anahtar kelimelerin konumu hakkında bilgi verir. Diğer site veya blogların markanızdan söz ettiği hakkında da bilgiler sunar.
 • Backlink Audit: Sitenizin sahip olduğu onaylı veya onaysız link alımlarını gösteren kısımdır. Zararlı linkler varsa size haber verir.
 • Link Building: Link inşaası için yapılan çalışmaları takip edebileceğiniz kısımdır. Bu alanın sunduğu ip uçları ile çalışmanıza şekil verebilirsiniz.
 • PPC Keyword Tool: Kurumsal olduğunuzu düşünerek Google Ads reklamları verdiğinizi düşünelim. Bu alan reklamlarınızdan en yüksek verimi almanız için size ip uçları sunar. Reklam giderlerinin azalması konusunda oldukça etkili bir bölümdür. En güzel yanı ise yapılan değişiklikleri Google Ads panelinize aktarabilmenizdir.
 • Organic Traffic Insights: Öncelikle Google Console ve Google Analytics bağlantısını yapın. Sonrasında hangi sayfaya hangi anahtar kelimeler ile gelindiğini incelemenizi sağlar.
 • Content Analyzer: Sitenin hepsi için içerik analizi yapabileceğiniz kısımdır. Bu alan sayesinde ilgi çekici olmayan içerikleri belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz içerikleri güncelleyerek daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Yukarıda açıklamasını yaptığımız alanlar sitenizin daha sağlıklı olması adına gerekli neredeyse tüm bilgileri sunmaktadır.

Semrush Site Giriş Bölümü
Semrush Site Giriş Bölümü

Hızlı Şekilde Kullanım Adımları

Semrush, sitenizin SEO karnesini zirveye taşımanızı ve rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlar. Maddeler halinde neler yapabilirsiniz inceleyelim.

Öncelikle Rakiplerinizi Tanıyın

Sektörünüz ne olursa olsun büyük ihtimalle tek değilsinizdir. Daha çok marka bilinirliği ve dolayısıyla daha çok kazanç için öncelikle rakiplerinizi bilmeniz gerekir. Rakip analizi konusunda neredeyse tüm SEO uygulayıcıları Semrush kullanır. Benzer veya yakın örnekler sunan yazılımlar da mevcuttur. Fakat en iyi olmak için en iyi olanı kullanmak önemlidir. Semrush Ana Organik Rakipler yani “Main Organic Competitors” kısmı bize rakiplerimizi sunar. Elbette hepsi sizin alanınızda hizmet veren siteler olmayacaktır. Bu noktada size en yakın rakip olabilecekleri dikkate almalısınız. Örneklendirmek gerekirse yeni kurulan bir e-ticaret sitesi olduğunuzu düşünelim. Büyük bütçeniz yoksa Amazon.com’u rakibiniz olarak görmeniz saçma olacaktır. Bu mantıkla rakiplerinizin listesini oluşturun.

Rakiplerinize Denk Gelen En İyi İçerikleri, Sayfaları Belirleyin

Semrush bize rakiplerimizin en iyi sonuç veren içeriklerini gösterir. Bu özelliği kullanmak için “Pages” yani sayfalar kısmını incelemek gerekir. Bu bölümde ilk yüz sayfada bulunan rakip içeriklerini görebilirsiniz. En kalıcı ve etkili sonuç için bu içeriklerin hepsini inceleyin. Tek tek gözlemleyin ve ortak noktalarını keşfedin. Sizin sayfanızdan farkları nedir? sorusunun cevabını oluşturun. Her adımın otomatik olması güzel olur fakat bu kısmı manuel yapmanızı öneririm. İlgi çekici noktaları not alın ve kendi içeriklerinize bunları uygulayın. Hatta daha iyisini nasıl yapabilirim diyerek ekstra eklemeler yapın. Rakiplerinizin ziyaretçileri daha iyisini gözdüklerinde emin olun sitenizi ziyaret edecektir.

Semrush Organik Arama Sonuçları Bölümü
Semrush Organik Arama Sonuçları Bölümü

Popüleritesi Yüksek Organik Anahtar Kelime Listesi Yapın

Organik trafik maddi veya manevi olarak çok önemlidir. Reklam bütçenizin azalmasına katkı sağlayacağı gibi kalıcı bir marka algısı oluşturmanıza yardımcı olur. Bu nedenle organik olarak rakiplerinizin hangi kelimelerden trafik aldığını bilmek önemlidir. Semrush panelinizde organik arama kısımı yani “Organic Search Traffic” kısmını açın. Açılan parametrelerde şu noktalara dikkat edin.

 • Position,
 • Volume,
 • CPC,
 • Traffic.

Bu alanlarda sunulan anahtar kelimelerin listesini yapın. Projenizin devamında ise parametleri detaylı şekilde inceleyin. Sonuç olarak rakibinizden daha iyi neler yapabileceğinizin listesini hazırlayın.

Semrush İle Rakiplerinizin Dağılımlarını İnceleyin

Kullandığımız araç oldukça detaylı sonuçlar vermektedir. Rakiplerinizin listesini belirlerken sitenizin durumuna göre binlerce rakip sunabilir. Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi global bütçeniz olmadan Amazon’u rakip görmek saçma olacaktır. Bu ayrımı yapmak için birkaç filtreleme yapmak yararlı olacaktır. Organik rakiplerimizi görmek istediğimiz zaman şu noktalar ile karşılaşırız:

 • Domain: Alan Adı
 • Competition Level: Rakip Seviyesi
 • Common Keywords: Ortak Anahtar Kelimeler
 • SE Keywords: SE Anahtar Kelimeleri
 • SE-Traffic: SE Trafik
 • SE Traffic Price: SE Trafik Fiyatı
 • Ads Keywords: Reklam İçin Kullanılan Anahtar Kelimeler

Bu bilgiler ışığında rakibinizin nereye ne kadar ve hangi kelimeye harcama yaptığını görürsünüz. Bazen gözden kaçan veya önem verilmeyen anahtar kelimeler size binlerce lira kazandırır. Bu nedenle dikkatli şekilde analiz yapmanız önemlidir.

Alaka Düzeyi Yüksek Backlinkler Alın

SEO’nun temeli backlink denilmektedir. Elbette bu doğru bir yaklaşım ancak tek başına yeterli değildir. Alakasız bin yerden link alacağınıza alakalı ve otoritesi yüksek sitelerden on link almak daha yararlı oluyor. Bu noktayı göz önüne alarak ücretli veya ücretsiz backlink almanız önemlidir. Semrush size ait sitenin backlink kaynaklarını gösterebilir. Ek olarak rakiplerinizin sitelerinde nerelerden link aldığını görebilrsiniz. Backlinkler hakkında şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Total Number Of Backlinks: Toplam Backlink Sayısı
 • Follow/Nofollow Backlinks: Follow veya Nofollow Türüne Göre Backlinkler
 • Referring Domains: Alan adları
 • TLD (Top level distribution) Distribution: Üst Düzey Dağıtım Durumu
 • TLD Authority (.com, .net, .edu, .gov, etc.): Domain Türleri
 • Referring Domains By Country: Ülkelerine Göre Domaninler

Önemli olan bu noktalara göre bir liste oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız listeyi ücretli ve ücretsiz kaynaklar diye ayırın. Ücretli kaynaklar kalıcı değilse kullanmanızı önermem. Bunlar arasında kalıcı şekilde link veren siteleri seçmelisiniz.

Semrush Kullanımı Konusunda Sonuç

SEO dünyasının vazgeilmez aracı olduğunu artık biliyorsunuz. Ücretli bir araç olmasının yanında ücretsiz kısımları da mevcuttur. Örnek olarak beş dakikadan kısa sürede size sitenizin SEO durumunu sunabilir. Denemek isterseniz buraya tıklamanız yeterlidir. Semrush’ın fiyatı dolar bazında olduğu için biraz pahalı gelebilir. Bu durumda indirimli almak adına affiliate yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için öncelikle tıklayın hesabınızı açın. Hesabınızı açtıktan sonra kendi linkiniz üzerinden aboneliğinizi başlatın. Bu sayede indirimli olarak sahip olmuş olursunuz. Kaynağından eğitim almak isterseniz Semrush Akademi ilginizi çekecektir. Burada yayın dili İngilizce ancak Google Translate kullanabilirsiniz. Son olarak sizlere önerim SEO konusuna ilgili suyuyorsanız en azından okuduğunuzu anlayacak kadar İngilizce bilmenizi öneriyorum.

Siz de içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylabilirsiniz. Dilerseniz en güncel içeriklerimden haberdar olmak için Instagram, Facebook veya Twitter sayfalarımı takip edeblirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.