Web Sitesi Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Web sitesi renk seçimi hem sitenin görünümü hem de ziyaretçiyi psikolojik olarak etkilemesi açısından önemlidir. Elbette tasarımcının gözüne hoş görünmesi nedeniyle o rengi seçmek size doğru gelebilir. Basit örnekleme ile günümüzdeki büyük firmalara bir bakalım. Migros neden kırmızı değil yada Getir neden pembe değil de mor renk seçmiş? Tüm bunlar uzun araştırmalar sonucu karar verilmiş aksiyonlardır. Peki biz kendi sitemizi yaparken hangi renkleri seçmeliyiz? Bu yazıda genel hatları ile web sitesi renk seçimi konusunda yararlı bilgileri sizinle paylaşıyorum.

Blog veya Site Tasarlarken Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Web sitesi renk seçimi öncesinde kitleniz hakkında araştırma yapmanız gereklidir. Hangi yaş grubu ve hatta hangi coğrafyaya hitap ettiğinize göre seçimler değişir. Sonrasında ise markaysanız kurumsal kimlik özelliklerini bilmelisiniz. Kişisel blog için de aynı durum söz konusudur. Başlangıç olarak kişisel bir site kurmak isteseniz bile aslında zamanla siz de bir marka oluyorsunuz. Bu mantıkla ne sitesi olursa olsun olsun renk seçimi oldukça önemlidir. Web sitesi renk seçimlerinde öncelik ziyaretçi rahatlığı olmalıdır. Göz zevki önemlidir ancak uzun ve faydalı içerikleri okumak için zaman gerekir. Uzun zaman sayfada kalacak olan ziyaretçinin de gözlerinin yorulmaması önemlidir. Tam olarak bu durum nedeniyle gözü yormayan renkleri seçmelisiniz.

Renklerin Uyumları Nasıl Belirlenir?

Site renkleri sürekli değiştirilen bileşenler değildir. Sitenin ana elementlerinden biridir. İlerleyen süreçte sıkıntı yaşamamak adına en başında doğru seçimi yapmak önemlidir. İnternet siteleri genel olarak en fazla üç ana renk kullanır. Diğer renkler ise bu ana renklerin katmanlarından oluşur. Site tasarımı için renk seçimi konusunda da teknoloji bize yardımcı oluyor. İnternette birçok color scheme sitesi bulabilirsiniz. Sunulan bu siteler sayesinde renkleri HTML / CSS kodu veya Photoshop paleti olarak alabilirsiniz. En çok kullanılan color scheme bazıları şunlardır:

 • https://color.adobe.com
 • https://www.materialpalette.com
 • https://materialui.co
 • http://brandcolors.net
 • https://www.colourlovers.com

Bu siteler arasında Adobe sitesi bana biraz pratik geliyor. Diğer öneriler de oldukça iyidir.

Web Sitesi Renk Seçimi ve Psikolojik Anlamları

Her rengin insanlar üzerinde psikolojik olarak etkisi vardır. Leeds Üniversitesi‘nin yaptığı araştırmaya göre renkler kalp atışından nefes alımına birçok parametrede etkili olduğu görülmüş. Bilinen renklerin kabaca anlamları şu şekilde diyebiliriz:

 • Kırmızı: Şehvet, aksiyon veya heyecan etkisi sağlar,
 • Siyah: Karanlığı simgelese de psikolojik olarak tutku veya güç hislerine etkisi vardır,
 • Sarı: Özgürlük hissinden olsa gerek rahatlama sağladığı bilinir,
 • Turuncu: Samimiyet ve güven hissini etkiler,
 • Yeşil: Huzur verici, ferahlatıcı hisse sahiptir,
 • Beyaz: Sadelik, asalet ve insanı mutlu eden bir his sağlar.

Renklerin anlamlarını ve insana verdiği hisleri asla küçümsemeyin. Kitlenize uygun renk grubu üzerine tasarımlarınızı ayarlayın. Hazır temaların birçoğu bu kriterlere uygundur. WordPress site kurma aşamasında da oldukça kolaylık sağlar.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. SEO uyumlu içerik yazımı veya diğer hizmetlerim için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Güncel paylaşımlarım için Instagram, Facebook ve Twitter sayfalarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.