Telif Problemi Olmayan Ücretsiz Resim Siteleri

Bir blog yazarı iseniz görsellerin önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Özellikle içerik pazarlaması açısından oldukça önemlidir. Bununla beraber yazılarınızın içeriğinde görseller olması hem ziyaretçiler açısından hemde SEO açısından oldukça faydalıdır. Bu nedenle ticari kullanım içinde uygun olan ve ayrıca telif problemi olmayan resim kullanmak gereklidir.Bu yazımda benimde kullandığım ve sizinde kullanabileceğinizi düşündüğüm telif içermeyen görsel paylaşım sitelerine yer vereceğim.

Telif problemi olmayan resimler bulmak sitenizin geleceği açısından da yasal sorumluluklarınız açısından da oldukça önemlidir. Başlıklar halinde gerekli bilgileri içerir şekilde kullandığım siteleri aşağıda bulabilirsiniz.

Telif Problemi Olmayan Resim Sitesi Pixabay

Benimde sık sık kullandığım Pixabay sitesiyle başlayalım. İçerik oldukça zengin diyebilirim. Neredeyse 300 bin belkide daha fazla görsele sahip bu site her gün arşivine yeni görseller katmaktadır. Kolay arama kısmı ile görsel konusunu yazıp arama yaparak hedefinize ulaşabilirsiniz. Bir çok dilde hizmet veren Pixabay’ın Türkçe seçeneği olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Eminim sizinde favori siteniz olacaktır. Siteye pixabay.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Gratisography Sitesi

Bu siteyi aralıklı olarak kullanıyorum. Sitede yer alan bütün resimler Ryan McGuire tarafından çekilmiş. Site güncellemelerden sonra oldukça iyi oldu. Önceleri tek sayfa ve kategori edilmemişti. Şimdi ise oldukça kullanışlı ve en güzel tarafı da telif problemi olmadan sunulması. Sitenin Türkçe dil desteği yok. Ancak kullanımı oldukça basit. Dilediğiniz resme tıklayın insin hepsi bu kadar. Siteye gratisography.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Resim Sitesi FreeImages

Bu sitemiz ise isteyene ücretsiz isteyene ücretli resimler sunan paylaşım sitesi. Genel olarak aynı ve bir çok dilde hizmet sunmaktadır. Bu dillerin arasından Türkçe olduğunu hatırlatayım. Oldukça zengin arşive sahip olması da listemde yer almasını sağladı. Eminim çok işinize yarayacaktır. Siteye ulaşmak için tr.freeimages.com adresini kullanabilirsiniz.

Yüksek Kalitede Telifsiz Resimler İçin : Picography

Başlıkta da belirttiğim gibi Picography sitesi oldukça yüksek kalitede resimler içermektedir. Resimlerin hepsi Dave Meier tarafından sunulmakta. Özellikle ülkemiz dışındaki blog dünyasında oldukça popüler diyebilirim. Muhteşem görselleri sizde projelerinizde ücretsiz ve telifsiz şekilde kullanabilirsiniz. Siteye ilk girişinizde güvenlik protokolü çıkabilir. Bu normaldir. Siteye ulaşmak için picography.co adresini kullanabilirsiniz.

Telifsiz Video, Vektör veya Görsel Arıyorsanız Çözüm Unrestricted Stock

Bu siteyi oldukça sık kullanırım. Muhtemelen sizde sık kullanacaksınız. Site misyon olarak ücretsiz şekilde video, vektör ve resimler sunuyor. İyi derece materyal içerdiğini söyleyebilirim. Temel olarak tüm resim sitelerinde olduğu gibi özelliklere sahiptir. Arama kısmı ile ilgili kelimeyi yazar ve istediğiniz görseli veya videoyu indirirsiniz. Sitenin adresine gelirsek unrestrictedstock.com adresini kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Bundan sonraki vereceğim siteleri arada kullandığım için açıklama gereği duymadım. Ancak genel olarak en çok kullanacağınız platformların yukarıda belirttiğim siteler olduğunu bilin. Telifsiz görselleri hem kendi işinizde hemde yaptığınız ücretli işlerde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise benim gibi freelance içerik pazarlama, video vb. hizmetler veriyorsanız müşterinize materyallerin telif hakkının onlara ait olmayacağını belirtin. Sonradan öğrenmeleri sizin açınızdan sıkıntı olur. Benim gibi anlaşma aşamasında belirtin. Zaten kabul etmeyen firma yada kişiler kendi görsellerini size gönderecektir.

Telifsiz Resim Siteleri
Telif Problemi Olmayan Resim

Diğer 11 Ticari Kullanım İçin Telif Problemi Olmayan Ücretsiz Resim Siteleri

Aşağıdaki verdiğim telif problemi olmayan resim siteleri zaman zaman işinize yarayacaktır. Yine de son olarak tekrar edeyim. Yukarıdaki verdiğim siteler fazlasıyla işinizi görecektir. Ayrıca son olarak görselleri web sitenize yüklemeden önce sıkıştırma işlemi uygulayarak kapladıkları alanları küçültmek iyi olacaktır. Bunun için benimde zaman zaman kullandığım tinypng.com sitesini kullanabilirsiniz. Diğer siteleri görmek için aşağıdaki aksiyonu yerine getirmeniz yeterlidir.

[sociallocker id=”1620″]

 • magdeleine.co/license/cc0
 • deathtothestockphoto.com
 • publicdomainarchive.com
 • freerangestock.com
 • jaymantri.com
 • splitshire.com
 • lifeofpix.com
 • picjumbo.com
 • unsplash.com
 • nos.twnsnd.co
 • littlevisuals.co

[/sociallocker]

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.