Trafik Çekme Yolları

Genel itibari ile çoğu web sitesi sahibinin gözünde iki yöntemle trafik çekme işlemi yapılmaktadır. Nedir bunlar derseniz ücretli veya ücretsiz trafik çekme yolları diye ayırabiliriz. Bana göre ise bunlara ek bir de paylaşmalı trafik dediğim bir yol daha var. Şimdi sırasıyla bu yöntemleri örneklerle inceleyelim. İnceleme öncesi SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz SEO kategorisine göz atmanızı öneririm.

Ücretsiz Trafik Çekme Yolları

Adından anlaşılacağı gibi hiç bir ücret vermeden ancak zaman harcayarak elde edilen trafik yöntemidir. Bu yöntemde çeşitli bloglara, forumlara veya sosyal paylaşım platformlarına yazılarınızı ekleme yolu ile olmaktadır. Bununla beraber çeşitli kampanyalar yaparak ücretsiz hediyelerle sitenize trafik çekme yöntemleri de bulunmaktadır. Genel olarak bu yollar bilinse de yaptığınız seo çalışması veya içerik konumlandırma da bu ücretsiz yöntemler içerisinde sayılabilir. Misafir blogculuk kavramı denilen yöntemle, siz de tanınmış bir bloğa konunuz hakkında içerik yazabilir ve içeriğinizde sitenize linkler vererek ücretsiz bir trafik elde etmiş olursunuz.
Burada bilinmesi gereken bu yöntem uzun vadede sonuç vermesidir. Yani hemen sonuç beklememelisiniz. Planlarınızı uzun vade için yapmalısınız.

Ücretli Trafik Çekme Yolları

Ücret kelimesinden de anlaşıldığı gibi belirli bir mebla ile yani para harcayarak sitenize veya bloğunuza trafik çekme yöntemidir. Büyük sitelere veya reklam platformlarına verdiğiniz reklamları tıklayan veya gören ziyaretçilerin sitenize gelme şeklidir. Bu alanda en belirgin olan ve konusunda bir numara gözüyle bakılan en etkili sistem yeni adıyla Google Ads sistemidir.

Bu yöntemin en güzel yanı ise sonucun hızlı ve kesin bir şekilde belirmesidir. Odaklı bir şekilde ziyaretçi çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Öyle ki kişilerin cinsiyetini, yaşını, illerini vb. özelliklerine göre hedefleme yapma şansınız bile bulunmaktadır.

Paylaşımlı Trafik Yöntemleri

Buraya kadar olan ücretli ve ücretsiz yöntemleri duymuşsunuzdur. Şimdi bahsi geçecek olan paylaşımlı trafik yöntemini belki ilk defa duyacaksınız.
Paylaşımlı Trafik adını verdiğim bu yolu özetlemeye çalışırsak;

Belirli bir konu hakkında çalıştığınız sizin gibi sitelerle anlaşarak karşılıklı reklam verme diyebiliriz. Sizin sitenizde verdiğiniz reklama karşılık karşı tarafın reklamı da sizin sitenizde yayınlamanızla elde edilen trafik yöntemidir. Burada dikkat etmeniz gereken anlaşma için seçtiğiniz sitedeki içeriklerin konu itibari ile sizin sitenizle tamamen aynı olmamasıdır. Sitenin ziyaretçi sayısı da oldukça önemlidir.

Genel itibari ile trafik elde etme yöntemlerini anlatmaya çalıştım. Sizde yorumlarınızla hangi yöntemi kullandığınız ve size olan faydalarını paylaşabilirsiniz. Bununla beraber içeriğimi sosyal medya hesaplarınız üzerinde kaynak belirterek paylaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram, Twitter ve Facebook üzerinden beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.