WordPress Mobil Uyumluluk Nasıl Yapılır?

WordPress mobil uyumluluk özellikle son zamanlarda oldukça önemli hale geldi. Pandemi nedeni ile insanlar interneti daha fazla ve birçok cihaz üzerinden kullanmaya başladılar. Önceleri de mobil uyumluluk önemliydi ancak son zamanlarda hem Google hem de kullanıcıların gözünde daha fazla değer kazandı. Elbette sadece WordPress içerik yönetim sistemi (CMS) kullanan değil her türlü alt yapıya sahip siteler, artık mobil uyumlu olmak zorundalar. Aksi durumda kullanıcılarını rakiplerine kaptırabilirler.

WordPress mobil uyumlu hale getirme işlemi eklentiler sayesinde oldukça kolaydır. Bu yazımda da sizlere WordPress mobil uyumluluk kazandıracak eklentiler ve ek olarak CSS ile responsive tasarım yapma hakkında bilgi vereceğim. Elbette konumuza geçiş yapmadan önce sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı hakkında bilgi edinmeniz gereklidir.

Mobil Uyumluluk Testi
Mobil Uyumluluk Testi

Bunun için hemen Google hizmeti olan https://search.google.com/test/mobile-friendly adresini ziyaret etmeniz gereklidir. Sitenizi belirtilen alana yazıp analiz onayı verdikten sonra size sitenizin WordPress mobil uyumlu olup olmadığı hakkında bilgi veriliyor. Ayrıca yapabileceğiniz iyileştirmeler hakkında da size bilgiler sunulmaktadır. Şimdi en çok kullanılan WordPress mobil uyum eklentileri nelermiş incelemeye başlayalım.

WP Mobile Edition Eklentisi
WP Mobile Edition Eklentisi

WordPress Mobil Uyumluluk Eklentisi WP Mobile Edition

Bilindiği gibi hem SEO açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından sıfır hataya sahip mobil uyumlu siteler değerlidir. Bu kapsamda incelediğimiz zaman WP Mobile Edition eklentisi WordPress sitenizi tamamen mobil uyumlu hale getirmektedir. Eklentinin genel özelliklerinden biri ziyaretçinin cihazını algılayıp geçiş yapabilmelerine olanak sağlıyor. Elbette sade olan standart teması oldukça iş görür derecede iyidir. Dilerseniz sunulan diğer sekiz temadan birini de seçebilirsiniz. Yani bu eklenti size yaklaşık on tane seçenek sunmaktadır. Eklentinin diğer özelliği ise SEO uyumlu olması ve mobil reklam alanları açısından optimize edilmiş olmasıdır. Eğer WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirmeyi düşünüyorsanız WP Mobile Edition eklentisi kullanabilirsiniz. Hatta öncesinde fabrix.net/demo adresinden demoları inceleyebilirsiniz. Eklentiyi WordPress panelinizden “WP Mobile Edition” şeklinde arama yaparak indirme imkanınız olduğu gibi resmi sitesinden de indirebilirsiniz.

WordPress JetPack Eklentisi

Aslında bilindiği gibi JetPack sadece sitenizi mobil uyumlu hale getiren bir eklenti değildir. Eklentinin sitenize yarar sağlayacak toplamda 33 özelliği bulunuyor. Mobil uyumluluk ise bu sağladığı özelliklerden biridir. JetPack eklentisi iyidir, hoştur ancak sağlam bir hosting sahibi değilseniz iyi derecede de kasan bir eklentidir. Yükleme öncesinde temanızın JetPack uyumluluğunu kontrol etmeniz gereklidir. Hatta tema yazılımcısı ile iletişime geçerek onay almalı ve mümkünse doğru ayarlar hakkında bilgi edinmenizde yararlı olacaktır. Bununla birlikte sitenizi CSS veya PHP gibi konularda bilginiz varsa bu kanallar üzerinde de sitenize güncellemeler yapma imkanı sunulmaktadır.

Sitenizin host sistemi güçlü ve temanız uyumlu ise JetPack tam size göre diyebilirim. Bu aşamada eğer host ihtiyacınız oluşur ise Yerli En İyi WordPress Hosting Firma Analizlerim veya Yabancı En İyi Hosting Firması başlıklı içeriklerimi inceleyebilirsiniz.

WP Mobile Detector Eklentisi
WP Mobile Detector Eklentisi

WordPress Mobil Uyum Eklentisi WP Mobile Detector

WP Mobile Detector ücretsiz veya ücretli versiyon imkanı sunan bir mobil uyum eklentisidir. Ücretli verisyona yani Pro diye tabir edilen sürümü kullanmak isterseniz 50 Dolar ödeme yapmanız gereklidir. Böylece sitenize özel düzenleme yapma imkanı sunulmaktadır.

Bu eklentinin en göze çarpan özelliği ise geniş bir analiz olanağı sunmasıdır. Bununla beraber beş binden fazla mobil cihazla ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Klasik olarak cihaz üzerinden girildiği zaman içerikleri girilen cihaza göre ayarlayıp kullanıcıya sunmaktadır. Ücretsiz versiyon üzerinden yedi adet seçenek sunulmaktadır. Elbette bu ücretsiz sunulan seçenekler bile işinizi görecektir. Ancak büyük bir site sahibi iseniz ücretli versiyonuna geçmeniz iyi olabilir. Eklentiyi WordPress panelinizin eklentiler kısmında arama yaparak sitenize kurabilirsiniz.

WPtouch Eklentisi
WPtouch Eklentisi

WordPress Mobil Uyum Eklentisi WPTouch Mobile Plugin

Bir eklentiyi “ne kadar çok kişi kullanıyorsa o kadar iyidir.” şeklinde değerlendiriyorsanız sanırım size için bu eklenti iyi bir seçim olacaktır. WPTouch Mobile Plugin eklentisini beş buçuk milyondan fazla blog veya site kullanmaktadır. Nedeni ise sanırım diğer seçeneklere göre oldukça hızlı bir sunum yapmasıdır.

WPTouch Mobile Plugin eklentisi Infinity Cache yani özel bir mobil ön bellekleme imkanı sunmaktadır. Kabaca anlatmak gerekirse görseller CSS yardımıyla yeniden ölçeklendirilir. Böylece mobil cihaz için uyarlı görüntüler sunulur. Ayrıca bu eklenti farklı uzantılar kullanarak dataları ayrı ayrı mobil cihazlara uygun olarak işleyebilir. Böylece siteniz inanılmaz derecede hız kazanır.

Sitenizin WordPress sürümü güncel ise bu eklentisi size uygundur. Güncel olmayan WordPress sürümünde kullanmanızı tavsiye etmem. En düşük WordPress 4 ve üzeri bir sürüme sahip olmanızı tavsiye ederim. Ücretsiz seçeneği olsa bile Pro sürümleri için 49 Dolar’dan başlayan fiyat talebi bulunmaktadır.

WordPress Mobile Pack Eklentisi
WordPress Mobile Pack Eklentisi

WordPress Mobil Uyumluluk Eklentisi WordPress Mobile Pack

Sitenizin bir uygulama görünümüne sahip olmasını isterseniz WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisi iyi bir seçim olacaktır. WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisi sahip olduğunuz içerikleri cihaz türü ve işletim sistemine özel olarak sunmaktadır.

Sitenizin görünümü özelleştirme imkanı sağlayan WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisi için yine size güncel bir WordPress sürümü kullanmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle WordPress 4 ve üzeri kullanmanız daha iyi verim alabilmenizi sağlayacaktır.

Bonus Eklenti Önerisi Max Mega Menu WordPress

Ne yazık ki birçok eklenti siteniz ile uyum halinde olmuyor. Bu nedenle tema yazılımcısı ile önceden iletişime geçmeniz önemlidir. Bununla beraber kullanmak zorunda kaldığınız eklenti mobil navigasyon alanını istediğiniz gibi düzenleme imkanız sunmuyorsa Max Mega Menu WordPress eklentisi tam sizlik diyebilirim. Bu eklentiyi verme nedenim ise genel olarak mobil navigasyon ayarlaması talebi almamdır.

Önerdiğim Max Mega Menu eklentisi ile sitenizin menü kısmına WordPress araçları ekleyebilir ve istediğinize düzenleme yapabilirsiniz. Hatta geliştirilmiş tema editör seçeneği ile temanızı yeniden tasarlayabilir ve farklı cihazlara göre çözümler sunabilirsiniz. Eklentiyi tüm özellikleri ile kullanmak isterseniz Pro sürümüne geçmeniz gereklidir. Fiyat olarak 29 Dolar’dan başlayan bir ücret istenmektedir. Eklentiyi hemen WordPress panelinizdeki eklentiler kısmına girip yeni eklenti sekmesinden arama yaparak indirebilirsiniz.

CSS ile Responsive Yani Mobil Uyumlu Tasarım Nasıl Yapılır?

Kodlarla aranız iyi ise CSS ile sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerek CSS dosyanıza yeni kodlar eklemektir. Bu kodları media sorgusu için uygun şekilde girmeniz gereklidir. Bu şekilde mobil cihazlar ile uyumlu bir site sunabilirsiniz.

Örnek vermek adına bir div’i mobil uyumlu hale getirmek için

[mkdf_blockquote text=”@media screen and (max-width:500px) { CSS Kodu Buraya }” title_tag=”h2″ width=””]

kodunda belirttiğim alana yazılacak CSS kodları genişliği 500 px olan cihazlarda çalışacak. Test etmek isterseniz tarayıcınız üzerinden ölçeklendirme yaparak inceleyebilirsiniz. Bu yöntemle tasarımınızı düzenleyebilirsiniz. Elbette bu yöntem biraz zaman ve bilgi gerektirmektedir. Bunun için en kolay yöntem eklenti yardımı ile WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirmektir.

WordPress Mobil Uyumluluk Konusunda Sonuç

Sonuç olarak yukarıda sizlere sunduğum eklentileri veya CSS yöntemini kullanarak sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Ancak mobil reklam yayınlamak sizin için önemli ise bu tür olanakların olup olmadığını kontrol ediniz. Hatta mümkünse size reklam yayınlama alanı sunan eklentileri tercih edebilirsiniz. Benim size bu konuda önerim ise temanızın hem SEO hem de mobil uyumlu olduğundan emin olmanızdır. Hatta yeni bir site kurmaya başlıyorsanız bu özelliklerin yanında iyi bir host hizmeti almanızı da öneriyorum. Yani temanız süper olabilir ama host ne kadar iyi? Elbette tüm bunları ayarlarken kullanıcı deneyimini sakın unutmayın. Siteniz arama motorlarına sıfır hata ile uyumlu olsa bile iyi bir kullanıcı deneyimi sunamıyorsa silinmeye mahkumdur.

Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden çevreniz ile paylaşmanız onlar içinde faydalı olacaktır. Bununla beraber güncel içerikleri takip etmek veya duyurularımdan haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.