WordPress Php Sürüm Yükseltme

Bir web site sahibi iseniz az veya çok site güncelliğinin önemi hakkında bilgi sahibisinizdir. Site güncelliği dediğim konu sadece içerik bakımından değil kodlama bakımından da oldukça gereklidir. Zira kodlama sitenin temelidir. Nasıl bir binanın temeli eski ise ayakta durması zor olursa eski sürüme ait sitelerde de tehlike söz konusudur. Ne gibi sorun olabilir ki derseniz, bunların başında site güvenliği gelmektedir. Daha sonrasında SEO uyumluluğu ve dolayısı ile sitenizin arama motorlarındaki başarısı riske girebilir. Bu nedenle kodlamanın güncel olması bir site için son derece dikkat edilmesi konulardan biridir. Bu yazımın konusu ise WordPress alt yapısına sahip siteler için WordPress PHP sürüm güncelleme nasıl yapılır şeklinde olacaktır.

WordPress tabanlı sitenize girdiğiniz zaman aşağıdaki gibi uyarı alacaksınız. Almadıysanız bile yakın zamanda alacağınızı düşünüyorum.

Wordpress PHP Sürüm Güncelleme Uyarısı
WordPress PHP Sürüm Güncelleme Uyarısı

Bu uyarıyı daha önce görmemiştik çünkü WordPress ekibi son güncellemeleri ile bu uyarının gelmesi için güncellemeler yaptı. Yani WordPress siteniz de olsa sadece eklentileri güncellemek veya temanızın kod yapısını güncel tutmak tek başına yeterli olmayacaktır. Öncelikle PHP nedir sorusuna bir bakalım ve sonrasında WordPress PHP sürüm güncelleme işlemi nasıl yapılacak öğrenelim.

PHP nedir? WordPress PHP Sürümü Neden Güncel Olmalıdır?

Kısaca tanımlamak gerekirse PHP dediğimiz kavram WordPress sisteminin kodlama dilidir. Bu PHP dili genel olarak hosting firmaları tarafından otomatik olarak ayarlanmış şekilde sunulmaktadır. Bazı firmalar site sahibinin haberi olmadan sürümü güncelliyor bazı firmalar ise güncelleme yetkisini sadece kendilerine verip müşterinin isteği ile güncelliyorlar. Her ne şekilde olursa olsun bundan sonra WordPress son sürümlerinde yapılan değişiklik gereği yukarıda verdiğim gibi WordPress PHP sürüm güncelleme uyarısı göreceğiz. Bu uyarı ise WordPress 5. sürümünden sonra karşımıza çıkmaktadır. Yani sitenizin WordPress sistemini 5 ve üzeri şekilde güncellerseniz uyarıyı almanız muhtemeldir. WordPress PHP sürümü neden güncel olmalı derseniz faydalarını şu şekilde maddeler halinde sunabilirim:

  • Öncelikle sitenizin hızı eskiye göre 3-4 kat artacaktır. Bu ise site Goggle gözünde artı puan kazandıracaktır,
  • WordPress PHP sürümünüzün güncel olması sitenize yapılacak korsan saldırılarına karşı daha dayanıklı hale getirecektir. Her güncelleme sonrası açıkların kapatıldığını düşünürsek WordPress PHP sürüm güncelleme oldukça hayati önem kazanmaktadır.
  • En önemlisi ise kullanıcı deneyimini arttıracaktır. Nasıl ki bir web sitesine girdiğiniz zaman iki saat açılmadığında bir daha o siteye girmek istemezseniz bu durumun tersini düşünmek gerekli. Yani siteniz ne kadar hızlı ise ziyaretçi o kadar verim alacak ve tekrar ziyaret edecektir. Bu ise size ek kazanç anlamana gelmektedir.

Yukarıdaki özellikler bile güncellemenin ne kadar hayati önem taşıdığını göstermektedir. Şimdi bu güncellemenin nasıl yapılacağına göz atalım.

WordPress PHP Sürüm Güncelleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle WordPress PHP sürüm güncelleme işlemini ister siz yapın isterseniz başkası veya çalıştığınız hosting firması yapsın hiç fark etmeksizin sitenizin yedeğini almalısınız. Sitenizin yedeğini nasıl alacağınızı bilmiyorsanız WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme başlıklı daha önce yazmış olduğum yazımı incelemenizi öneririm. Bu içeriğim sayesinde kolayca yedekleme işleminizi yapabilirsiniz.

Yedekleme işleminden sonra firmanızın PHP güncellemesine izin verip vermediğine bakmalısınız. Benim bildiğim Güzel Net, Turhost ve Alastyr izin vermektedir. Bu nedenle siz de hosting hizmeti olarak bu firmaları kullanabilirsiniz. İzin vermeyen firma ile çalışıyorsanız firmanızın iletişim bölümünden yukarıdaki gibi WordPress panelinizde uyarı aldığınızı belirtin. Daha sonra onlar gerekeni yaparlar.

Bu noktaya kadar her şey tamam ise öncelikle hosting firmanızda kontrol paneline girin. Oradan da Cpanel kontrol sistemine girin. Eğer direkt biliyorsanız firma hesabınıza girmeden de Cpanelinize girebilirsiniz. Cpanel üzerinde aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Bu ekranda belirlediğim yere tıklayın.

Wordpress PHP Sürüm Güncelleme Nasıl Yapılır?
WordPress PHP Sürüm Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bu kısma tıkladıktan sonra karşınıza açılır pencere şeklinde PHP sürümleri çıkacaktır. Çıkacak ekran aynen aşağıdaki gibi olacaktır.

Sürüm Yükseltme Ekranı
Sürüm Yükseltme Ekranı

Bu gösterge üzerinde 7.2 seçtiğiniz zaman otomatik olarak altta görüldüğü gibi seçmeniz istenen bir tablo çıkacaktır.

Yükseltme Tablo Seçenekleri
Yükseltme Seçenekleri

Yukarıdaki tabloda önce kırmızı ok ile gösterdiğim “Use Defaults” yazan yere tıklayın sonra “Save” kısmına tıklayın ve ayarları kaydedin. Burada yaptığımız işlem hazır PHP güncelleme ayarlamalarını kullanmaktır. Böylece tabloda tek tek seçenek işaretlemeye gerek kalmaz. Ayrıca profesyonel olarak neyin ne işe yaradığını bilmediğimizi düşünerek bu yöntemi seçmenizi öneririm. Böylece güncelleme işlemi bitiriyoruz.

WordPress PHP Güncellemesi Sonrasında Oluşabilecek Hatalar

WordPress PHP güncelleme öncesinde yedeğimizi aldığımız için pek endişe edilecek bir durum yok diyebiliriz. Genel olarak eğer sitenizde PHP güncel sürümüne uyumsuz bir eklenti veya yapı var ise beyaz ekran hatası alabilirsiniz.

Bu durumda eklentilerin hepsinin güncel olduğundan emin olun. Aynı şekilde temanızın da güncellemesi var ise son sürüme getirin. Kısaca sitenizdeki güncelleme gerektiren tüm yerleri son sürüme getirin. Sorun muhtemelen çözülür. Eğer hala sorun devam ederse eklentilerin hepsini pasif yapın. Bu durumda siteniz düzeliyor ise eklenti kaynaklıdır. Tek tek eklentileri aktif yaparak hangisi olduğunu bulun. Alternatif bir eklenti veya gerek yoksa hiç kullanmayın.

Eğer aklınızda bir endişe var ise uzman desteği veya hosting firmanızdan destek alarak güncelleme yapabilirsiniz. Ayrıca eklentileri indirmeden önce açıklama kısımlarında PHP uyumluluk bilgilendirme kısımlarına göz atmanızı öneririm. Şimdiden kolay gelsin.

Bu yazımda sizlere WordPress PHP sürüm güncelleme nasıl yapılır? sorusunun cevabını verdim. Eğer içeriğim hoşunuza gittiyse sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca son içeriklerimden haberdar olmak adına Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.