WordPress Ping Servisleri

WordPress ping servisleri oldukça önemli bir konudur. Sitenizde veya bloğunuzda yazdığınız içerikler Google tarafından belirlenmesi için sitenizi botların taraması gerekli. Google botları oldukça profesyonel takipçilerdir. Ziyaretçi sayınıza göre sitenize gelir ve yazdıklarınızı kendi indekslerine kayıt edilmesini sağlarlar. Bu sayede ise arama motorunda yerinizi alırsınız. Bu durumu hızlandırmak mümkün mü diye düşünürsek sonuç evet diyebilirim. Sitenize Google botlarının ve diğer arama motorlarının botlarının ziyaret etmesini sağlamak için WordPress Ping Servisleri işimizi görecektir. Üstelik kullanımı oldukça kolaydır. Detaylı kullanımını yazımın ilerleyen kısımlarında paylaşacağım. Öncesinde ise bu ping servislerinin ne olduğu hakkında bilgi vermek isterim.

Ping Servisleri Ne İşe Yarar?

Terimsel olarak tanımlamak gerekirse Ping, bir makinenin yada bilgisayarın sitenize veya bloğunuza ICMP paketi göndermesi olayıdır. Bu ICMP pkaeti genel olarak 32 bayttan oluşmakta. Bu aslında bir bağlantı kontrol türü de diyebilirim. Yani aslında yapılan karşı taraftaki client’in çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesidir. Mantık olarak batığımız zaman neredeyse tüm WordPress Ping Servisleri bu yöntemle çalışmaktadırlar.

Gerçekleşen bu işlemin ardından ise çeşitli botlar ki bunlara Google botlarıda dahil sitenizi ziyaret etmeye başlar. Yani real ziyaretçiler gelmeden önce arama motorları botları sitenize veya bloğunuza uğrayarak hızlı indeks almanıza katkı sağlar. Böylece belkide bir hafta sürecek indeks olayını hızlandırmış olacaksınız. Üstelik bu işlemin sitenize veya bloğunuza hiç bir zararı yoktur. Aksine yararı olduğunu söyleyebilirim. Peki neden kullanmalıyım bir sonraki başlığımda detaylı şekilde değineyim.

WordPress Ping Servisleri Neden Kullanılmalı?

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda verdim. Pingleme servislerinin kullanılmasının en büyük nedeni hızlı indeks alınma isteğidir. WordPress harici diğer alt yapılarda bunun için ek bir yazılım yapılması gerekebilir. Oysa WordPress sisteminde buna gerek kalmaz. Siz sadece adresleri sitenizin kontrol panelinden ekler ve onaylarsınız. Sonrasında ise her içerik paylaşımında otomatik olarak Ping gönderimi yapılır.

Bunun dışında ise Ping servislerinin kullanım nedeni içerik hırsızlığını önleyemeye yönelik olduğunu söyleyebilirim. Düşünün aynı konu üzerine paylaşımlar yapan iki site olsun. Bu sitelere A ve B siteleri diyelim. A sitesinin bir içerik yayınladığını düşünün. B sitesinin ise aynı içeriği alıp pingleme servisleri ile Google botlarına sunduğunu kabul edelim. Bu durumda A sitesini daha sonra algılayacak olan Google botları A sitesinin kopya içerik yayınladığını kabul edecektir. Yani aslında kopya içeriği B sitesi yayınlamış bile olsa Google’un haberi olmadığı için A sitesine kopyacı muamelesi yapacaktır. Tabi ki bu durumda A sitesi B sitesinden gerilerde yer alacaktır. İşte buna benzer durumların önüne geçmek için kesinlikle WordPress Ping Servisleri kullanmanızı öneriyorum.

Wordpress Ping Servisleri Ekleme
WordPress Ping Servisleri Ekleme

Ping Servisleri Nasıl Kullanılır?

WordPress sisteminin güzelliği bu kısımda da işimizi kolaylaştırıyor. Güncel Ping servisleri listesini bu yazımda size sunacağım. Ayrıca sunduğum bu liste zaten benimde kullandığım servisleri içerdiğinden dolayı kesinlikle işinize yarayacağına emin. Aşağıdaki aksiyonlardan birini yerine getirip gizli kısmı açarak listeyi görebilirsiniz. Bu şekilde sunmamın amacı ise içeriğimi paylaşarak daha fazla kitleyi haberdar etmenizi istememdir.

[sociallocker id=”1620″]>>>Güncel Ping Servisleri Listesi<<< [/sociallocker]

Yukarıdaki kısımdan listeye sahip olduğunuz. Şimdi ise listedeki tüm adresleri kopyalayın. Daha sonrasından sitenizin kontrol panelini açın. Sol kısımdaki menüde Ayarlar kısmına tıklayın. Açılan menüde ise Yazma yazan yere tıklayın. Açılan sayfada en alt kısımda Servisleri Güncelle başlığının altındaki boşluğa adresleri yapıştırın. Daha sonra ise onaylayın. Yani takip edeceğiniz yol aşağıdaki gibidir.

WordPress Kontrol Paneli >> Ayarlar >> Yazma >> Servisleri Güncelleyin

Bu aşamada kesinlikle onaylamanız gerekmekte. Eğer değişiklikleri kaydet butonuna basmazsanız servis adresleri kayıt edilmeyecektir. Bu nedenle bu adımda dikkatli olun. Sonrasında ise her içerik girişinde bu servislere Ping gönderimi yapılacak ve içerikleriniz daha hızlı şekilde indekslenecektir. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.