WordPress Siteye Google Maps Ekleme

WordPress siteye Google Maps ekleme gereği duyan birçok kişi eklentiler arasında arama yapmaya başlar. Elbette WordPress sistemi bu bakımdan oldukça zengindir. Ancak bazen eklenti yerine küçük bir kod ile sitemize eklemeler yapmak daha iyi bir seçim olabilir. Çünkü WordPress eklentileri yazılımına göre siteyi zorlayabilir. Bu duruma elbette site içeriği, barınma alanının donanım özellikleri gibi birçok neden olabilir. Google Maps sunduğu özellikle sayesinde sitenize eklenti olmadan harita ekleyebilirsiniz. Bu sayede size ulaşmak isteyen müşteri adaylarınıza yol gösterebilirsiniz.

WordPress Siteye Google Maps Ekleme Kılavuzu

WordPress alt yapısına sahip sitenize Google haritası eklemek için şu adımları takip etmelisiniz.

Birinci Adım: Google Maps üzerinde konum belirlemeniz gerekli. Bunun için Google Haritalar tıplayıp sayfasına gidin.

Wordpress Siteye Google Maps Ekleme Rehberi
WordPress Siteye Google Maps Ekleme Rehberi

İkinci Adım: Google Haritalar sayfasına geldiğiniz zaman bir gmail hesabı ile oturum açın. Görseldeki gibi sol kısımda arama kısmı görülecektir.

Üçüncü Adım: Arama kısmından konumu arayıp belirleyin. Özellikle işletmenizin açık adresini yazmanız iyi olur. Sadece semt veya şehir adı yazmayın.

Wordpress Siteye Google Maps Ekleme Nasıl Yapılır?
WordPress Siteye Google Maps Ekleme Nasıl Yapılır?

Dördüncü Adım: WordPress siteye Google Maps ekleme işlemi için konumu girdiğiniz yerin altında paylaş kısmını göreceksiniz. Bu alana tıklayın ve yeni pencereyi açın.

Beşinci Adım: Açılan yeni pencere üzerinde size iki seçenek sunulmaktadır. Bunlardan biri bağlantı gönderme ve diğeri harita yerleştirme şeklindedir.

Altıncı Adım: Harita yerleştirme kısmına tıklayın ve açılan sayfada HTML kodunuzu inceleyin.

Yedinci Adım: WordPress sitenizdeki ekleme yapacağınız sayfayı oluşturun. Açtığınız sayfanın içerik girme alanında HTML olarak düzenle kısmını açın.

Sekinci Adım: Harita yerleştirme alanından aldığınız kodu kopyalayın ve sitenizdeki ilgili sayfaya yapıştırın.

Dokuzuncu Adım: HTML olarak düzenle olarak açık olan sayfayı görsel olarak düzenle şekline getirin. Haritanız eklediğiniz yerde görülecektir.

Onuncu Adım: Haritanın boyutu ile oynamak isterseniz kod içindeki genişlik (width) ve yükseklik (height) kısımları ile oynama yapın. İstediğiniz ayarı elde edince sayfayı yayınlayın. Bütün işlem bu kadardır.

Eklentisiz Google Haritalar Eklemesi Daha mı Kolay?

WordPress sitenize konumuzu gösteren Google haritası görüldüğü gibi on adımda eklenebilmektedir. Elbette ben daha iyi anlaşılması amacı ile biraz detaylandırdım. Aslında biraz bu işlere ilgili iseniz daha kısa şekilde ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Sitenize harita ekleme işlemi işlemini elbette eklentiler yardımı ile yapabilirsiniz. Ancak profesyonel sitelerde gözlemlediğim kadarı ile eklenti yerine kod eklemesi yapılmış. Bu duruma hiç şaşarmadım zira eklenti işi bazıları için karışık olabilir. Özellikle kaynağın Google olması ve direkt olarak eklenmesi kullanıcılara daha güvenli geliyor. Haksız da sayılmazlar. Diğer yandan eklenti kurulumunu mini hosting kullananlar pek istemez. Çünkü ek yük getireceğini bilirler. Elbette ne kadar zorlayacağı tartışılabilir bir bir konudur.

Son olarak belirtmeliyim ki anlattığım konu ile işletmenizi Google haritalara eklemenin bir alakası yoktur. Ekleme işlemi sadece siteniz üzerinden konum paylaşmanızı sağlar. Google haritalarına işletmenizi eklemek isterseniz hizlibul.com platformu üzerinden sunduğum “Google Haritlarına İşletme Kaydınızı Yapabilirim” başlıklı ilanımı inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber en güncel içeriklerimden haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.