Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri

Adsense gelir arttırma yöntemleri özellikle blog yazarlarının başını ağrıtan konulardan biridir. Bununla beraber üzerinde durulmayan bir konu ise blogdan para kazanmak sadece Google Adsense ile oluyor algısıdır. Elbette adsense dışında da birçok yöntem mevcuttur. Peki konumuza dönersek Adsense kullanıcıları gelir arttırma yöntemlerini kullanıyor mu? Kendi bloğunuz açısından olaya bakarsanız gerçekten sitenizdeki Google Adsense yerleşimi doğru mu? Yerleştirdiğiniz reklam kodlarından en yüksek kazancı sağlayabiliyor musunuz? Eğer bu konularda aklınızda azda olsa şüphe var ise Adsense gelir arttırma yöntemlerini ele aldığım bu yazım size yardımcı olacaktır.

Bu yazımda sizlere kesinlikle Google Adsense kazançlarınızı arttıracağınızı söyleyebilirim. Anlattığım yöntemleri kendi sitelerimde uyguladım ve uygulamaya da devam ediyorum. İnternet üzerinde bir çok Adsense gelir arttırma önerileri bulmak mümkün. Bunları paylaşanların çoğu genel olarak bir başka kaynaktan beslenmektedir. Bu yazımın özelliği ise uygulanmış ve hala sitelerimde kullanıyor olduğum yöntemleri içermesidir. Google Adsense kazançlarınızı arttırma yöntemlerine geçmeden önce en çok yapılan yanlışlardan söz etmek istiyorum. Kim bilir belki bu yanlışları sizde yapıyor olabilirsiniz. Böylece gelir arttırma çalışmalarına başlamadan önce nelerin değişmesini gerektiğini analiz edebilirsiniz. Öncesinde ise hala onaylı bir Adsense hesabınız yok ise Google Adsense Onaylatma başlıklı yazımı incelemenizi öneririm.

Bu Yazımdaki Başlıklara Hızlı Ulaşım Linkleri

Adsense Gelir Arttırma Adına Yapılan Yanlışlar

Eğer amacınız gerçekten sadece Google Adsense üzerinden kazanç sağlamak ise kesinlikle reklam kodu yerleştirme yöntemlerini bilmeniz gereklidir. Diğer taraftan siteniz üzerinden Adsense kazançları sizin için çok önemli değil ise bu sitede yaptığım gibi gözünüze güzel gelen kısımlara Google Adsense reklam kodlarının yerleşimi yapabilirsiniz.

En çok yapılan yanlışlar Google üzerinden araştırma yaptığımda keşfettim. Yapılan en büyük yanlış reklam kodunun above the fold denilen yere yani yazı başlığının üstünü veya altına koyulması. Aynı mantık öne çıkan görsel içinde düşünülebilir. Görselin üstüne veya hemen görselden sonra koyulan Google Adsense reklam kodunun çok kazandıracağı söyleniyor. Ancak gözlemlerime ve mantığıma bakınca kesinlikle yanıldıklarını söyleyebilirim. Şöyle ki bir yazının başına koyduğunuz reklam görsel olarak ilgi çekse bile tıklanma oranı düşüktür. İlgili kişi yazıyı okurken yazı ortalarında çıkan reklamlara tıklama oranı daha fazladır. Yani ben bu şekilde olduğunu düşünerek reklam kodu yerleşimi yaptığımda toplamda %20’ye yakın gelir artışı sağladım.

Bunun dışında üst kısımdaki header denilen kısımlar veya ortaya büyük ekran şeklinde açılan pop-up tarzı reklamlar emin olun hiç ilgi çekmiyor. Aksine kullanıcı deneyimini azaltıyor. Eğer milyonlarca ziyaretçiniz yok ise kesinlikle pop-up tarzı reklamlardan uzak durun derim. Ben hiç bir sitemde kullanmıyorum ve kullanan siteleri de ziyaret emiyorum. Yani aslında Google Adsense reklam kodu dahil bütün reklam yerleşimlerinde kendinizi ziyaretçi yerine koymanız gerekli. Ancak bu şekilde Google Adsense gelir artırma mümkündür.

Adsense Gelir Arttırma İçin Doğru Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Yukarıdaki kısımda giriş kısımlarına koyulan reklam kodlarının ziyaretçi açısından zerre kadar dikkat çekici olmadığını belirtmiştim. Peki doğru reklam kodu yerleşimi nasıl olmalı? Sitenin her yerini Google Adsense reklam kodu ile doldurmak mı yoksa belirli bir strateji uygulamak mı? Elbette belirli bir plan dahilinde yapılacak olan Google Adsense kod yerleştirme işlemi oldukça iyi kazanç sağlayacaktır.

Bir ziyaretçi açısından en uygun reklam alanı ilgi çekici giriş yazısından sonraki kısımdır. Bu nedenle yazılarınızda giriş kısımları merak uyandırmalı ve okunası olması önemli bir noktadır. Özellikle Google veya diğer arama motorları üzerinden gelen ziyaretçiler bizim için bulunmaz nimettir. Çünkü onlar konu ile alakalı ve araştırma yapan kişilerdir. Bu tür bir ziyaretçi yazıya giriş yaparak okumaya başlar. Okumaya daldığı anda ki bu genellikle ilk paragraf sonrasıdır işte o noktada reklam kodunuzu koyabilirsiniz. Google Adsense özellikle ziyaretçi ile ilgili reklam çıkaracağı için ilgi çekmesi ve tıklanması daha fazla olasıdır.

Yeri gelmişken genelde site veya blog sahipleri otomatik Google Adsense kodlarını kullanırlar. Ancak bu reklam türü ne yazık ki sayfanız ile uyumlu çıkmayabiliyor. Nadirde olsa mesela yazının ortasına koyduğunuz zaman 160 x 600 gibi saçma sapan bir reklam çıkarabiliyor. Bunun önüne geçmek için iki seçenek mevcut. Yada reklam kodunuzu otomatik değil yazı içi reklam türünde yapacaksınız yada otomatik Adsense reklam kodları ile oynama işlemi yapacaksınız. İlk seçeneği zaten kendiniz kolay şekilde yapabilirsiniz. Ancak konu kod değişikliği olunca sakını gözünüz korkmasın. Sadece bir kelime değişikliği yapılacak. Aşağıdaki görselde değiştirmeniz gereken kısmı görüyorsunuz.

Adsense Reklam Kodları ile Oynama Yöntemi
Adsense Reklam Kodları ile Oynama Yöntemi

Yukarıdaki resimde normalde auto olan kısmı rectangle şeklinde değiştirirseniz saçma sapan görünmenin önüne geçersiniz. Böylece Google Adsense esnek data-ad-format kod kısmındaki değişikliği yapmış olursunuz. Elbette yazı içi reklam kodları kullanmayı da seçebileceğinizi belirtmiştim.

Adsende Gelir Arttırma İçin Yapılması Gerekenler

2016 yılından sonra yapılan Google Adsense güncellemesi ile önceden olan sayfa başına en fazla 3 reklam ekleme kuralı artık değişti. Dilediğiniz kadar reklam eklemeniz mümkün. Elbette bu noktada dilediğiniz kadar derken aslında bir püf noktası yani kuralı var. Reklamlar içeriğinizden fazla olmamalıdır. Bunu bende değil Google söylemektedir. Dilerseniz Google reklam politikalarından Adsense sayfa başına düşen reklam sayısı başlıklı yardım yazısını okuyabilirsiniz. Aslında Google Adsense arttırma yöntemleri dediğimiz zaman ilk yapılması gereken yazınız için anahtar kelime analizi yapmaktır. Bundan sonraki aşama ise SEO uyumlu makale yazmak ve reklam yerleşimi yapmaktır.

Adsense kazançlarınızı arttırmak için şu şekilde reklam yerleşimi yapın demek doğru değildir. Çünkü her sitenin konusu ve ziyaretçinin zaman geçirdiği kısımlar farklıdır. Bu nedenle en doğru yerleşim alanını bulmak için ziyaretçi analizi yapmanız gereklidir. Ancak bu şekilde ziyaretçilerinizin davranışlarını inceleyebilir ve ona göre doğru reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

Özellikle WordPress alt yapısı kullanıyorsanız işiniz gerçekten kolay diyebilirim. Hemen Heatmap for WordPress isimli eklentiyi sitenize kurun. Eklentiyi kurduktan sonra heatmap adıyla yeni bir sekme oluşacaktır. Bu sekmeye tıklayınca aşağıdaki gibi bir panel açılacaktır.

Heatmap Kayıt Yapma Ayarı
Heatmap Kayıt Yapma Ayarı

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi record kısmını on konumuna getirin. Bundan sonraki süreçte analiz kayıtları otomatik olarak alınmaya başlanacaktır. En iyi sonucu almak adına size önerim en az 24 saat bu şekilde açık tutmanızdır. 24 saat sonunda ise Interaction kısmına tıklayın. Böylece yazı içinde en çok tıklanan yerden en az tıklanan yere doğru yapılan sıralamaya ulaşacaksınız. Böylece Adsense reklam yerleşimi için uygun yeri bulabilirsiniz.

Google Adsense Hassas Kategori Ayarlarını Düzenleme

Adsense hesabınız üzerinde yapacağınız hassas kategori ayarları size daha fazla kazanç sağlayacaktır. Öncelikle bu kısmın kumar, flört, siyaset, cinsel ürünler, din vb. kategorileri içerdiğini bilin. Eğer sitenizin konusu eğlence sektörü veya magazin gibi bir konu ise kesinlikle açık kalsın. Yani bu reklam türlerini yayımlayın. Ancak kişisel bloğunuz veya yaptığınız işleri anlatan bir bir siteniz var ise konu alakasız olacağı için kapatmanız iyi olacaktır.

Bu kısımda seçim yaparken reklam gösterimi ve kazancının yarı yarıya oranına yakın olmalıdır. Mesela bir kategori gösterimi %2.1 iken bu gösterim toplam kazanca % 1-1,5 katkısı oluyor ise bu kategoriye izin vermelisiniz. Demek istediğim analizler sonrası sitenizin konusu ile alakalı olmayan veya gösterim-kazanç oranında tatmin etmeyen kategorileri kapatın gitsin.

Peki alakasız reklamları kaldırmak size ne kazandıracak? Google Adsense kullanıcıya özel reklam sunar. Bunun yanında da içerik ile alakalı reklamlar da sunma özelliğine sahiptir. Peki kullanıcı odaklı reklamların bize ne yararı var diyebilirsiniz. Şöyle ki siz kullanıcı odaklı değilde sadece içerik ile alakalı reklamlar çıkarsa bu durumda tıklanma oranınız kesinlikle az olur. Ancak kullanıcıya özel reklam çıkarsa tıklanma oranı yüksek olacaktır. Sonuç ise size daha fazla kazanç olarak geri dönüşüm sağlanacaktır. Bu nedene hassas kategorileri düzenlerken bu noktayı atlamayın.

Adsense Gelir Arttırma İçin Canlı Bir Örnek

Konunun daha iyi anlaşılması adına bir örnek vermek istedim. Yabancı dildeki sitelerim biri genel kategorilerde hizmet vermektedir. İçerik olarak tatil, finans, teknoloji gibi konular bulunmaktadır. Genel bir kazanç analizi yaptığım zaman en çok kazandığım içerik nedense en çok gösterim yapan içerik olmamış. En çok gözterim yapan içeriğim tatil konusunda ve günlük olarak 10.07 dolar kazanç sağlamışım. Diğer bir içeriğim ise finans konusunda bir kazancı 17.42 dolar civarında olmuş. Peki bu fark neden oluyor?

Adsense üzerinden aldığımız reklamlar aslında sitemize Adwords aracılığı ile gelmektedir. Yani reklam verenler Adwords sistemi ile reklamı verir ve biz de Adsense ile bloğumuz üzerinde yayınlarız. Bu farkın oluşmasının nedeni tatil konusundaki reklam maliyetinin finans konusundaki reklam maliyetinden daha az oluşudur. Yani tatil konusunda gösterilen reklam 5 TL’ye yayımlanıyor ise finans konusundaki reklam 10 TL gibi bir ücrete yayımlanıyor. Bu durumda ise gösterimi az bile olsa finans konusu daha ok kazandırıyor. Buradan çıkacak sonuç ise kesinlikle Google Adsense odaklı bir site kuracaksınız NİŞ yani belirli bir konuya odaklı olarak kurmanızdır. Ancak bu sayede yük seviyede Adsense gelir arttırma mümkün olabilir. Gerekli araştırmaları yaparak en çok kazandıran kategoriyi bulabilir ve o konuda paylaşımlar yaparak kazancınızı arttırabilirsiniz.

Adsense gelir arttırma yöntemleri elbette bunlarla sınırlı değil. Adsense kazanç arttırma yöntemlerini kendinizde deneme yanılma yoluyla keşfedebilirsiniz. Zaten yazımda söz ettiğim konularda deneme yanılma yolu ile elde ettiğim verilere dayanmaktadır. Son olarak ilginize çekeceğini düşündüğüm Adsense Alternatifi Siteler başlıklı yazımı da inceleyebilirsiniz. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.